Laki tiukentuu, mutta miksi?

YLE uutisoi: "Uusi laki tiukentaa kokapensaan viljelykieltoa. Lisäksi viljelykielto ulotetaan khat-kasviin ja Psilocybe-sieniin, joita on jonkin verran kasvatettu myös Suomessa."
http://www.yle.fi/uutiset/kotimaa/oikea/id84587.html

On mitään järkeä kieltää khatin viljely? Jos sitä ei kasvateta Suomessa, se tuodaan ulkomailta, mikä vain lisää enemmän ongelmia. Psilosybiliineistä sen verran, että niitä kasvaa Suomessa luonnonvaraisena. Ei niitä voi kitkeä mitenkään.

Mitä hyötyä lakimuutoksesta on?
152105
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

-juu,kyl meidän suomalaisten pitäis vähä enemmän ajatella ressukoita mamuja,ja sopeutua heidän tapoihinsa.Somaleille pitää antaa oikeus käyttää khatia,ja myydä sitä kelle haluavat.Sit toisex meidän pitää ottaa huomioon ns. kunniamurhat,joita Ruotsissa mamut ovat paljon harrastaneet;isät ja veljet tuuppivat tyttäret/siskot alas parvekkeilta,näiden kieltäytyessä iskän heille valitsemasta sulhasesta.Eli voidaan varautua täälläkin ja KAIKISTA kerrostaloista pitää heti alkaa poistamaan parvekkeita.... :)

Äänestä

"Huumausainelakiin lisätään huumausainelakirikkomus. Rikkomukseen voi jatkossa syyllistyä myös huolimattomuudesta."

Syyllistyä huumausainerikokseen voi siis
-tahallisesti
-huolimattomuuttaan
-yrityksellä
-suunnittelulla

Koitin tuossa etsiä uutista viime vuodelta, jossa poliisi oli saanut tietoonsa että jotkut suunnittelevat pankkiryöstöä. Poliisit joutuivat odottamaan todellista ryöstöä, koska suunnittelu ei ollut vielä rikos. Kuitenkin hampun kasvatuksen suunnittelu on tuomittavaa, kumpi sitten onkaan oikeasti se pahempi rikos?

"Mitä hyötyä lakimuutoksesta on?"

Ainoa jossain määrin perusteltavissa oleva pätkä tuossa on
"Uudella lainsäädännöllä tehostetaan huumausainevalvontaa lisäämällä viranomaisten yhteistyötä."

Ne huonot puolet sitten. Miksi pitää kieltää jotain sellaista, jota ei voi valvoa? Jos joku keksii kasvattaa sieniä asunnossaan niin millä sitä valvotaan? Sienet kun eivät haise tai vie valotehoa siinä määrin kun muut kasvit.

Kertokaa, miten uskotte poliisin valvovan sienien kasvattelua? Kansalaisten vihjeillä, kuten hampun kohdalla? Kuinka moni teistä osaa edes jossain määrin päätellä kuka kasvattaa sieniä?

Odotan muuten innolla sitä, kun poliisi antaa kansalaisille ohjeet siitä miten käräyttää naapurin hampuusi.

"Hampun kasvattaja on helposti tunnistettavissa. Asunnoissa joissa kasvatetaan haisee usein hamppu. Nykyaikana useilla kasvattajilla on hajunpoistojärjestelmät, joten hajuttomuus on myös vinkki. Ilmianna naapurisi jos hänen asunnossaan haisee tai ei haise hamppu!

Suurin kannabista käyttävä ryhmä ovat nuoret opiskelijat, heistä joka 4. käyttää kannabista. Ilmiannathan siis jokaisen naapurisi opiskelijan.

Kannabiksen käyttäjät kuuntelevat usein musiikkia. Ilmiannanthan naapurisi jos hän kuuntelee musiikkia!

Eikö naapurillasi käy vieraita? Se saattaa johtua siitä, että hän kasvattaa kannabista ja pelkää kiinnijäämistä! Käykö naapurissasi vieraita? Se saattaa johtua siitä, että hän kasvattaa kannabista ja tarjoaa sitä kavereilleen! Ilmiannathan kaikki naapurisi joilla käy tai ei käy vieraita.

Käyttäytyykö naapurisi epäilyttävästi? Muistathan että kannabiksen käyttäjät ovat rikollisia ja siksi käyttäytyvät epäilyttävästi! Monet kannabiksen käyttäjät kuvittelevat etteivät he ole rikollisia ja käyttäytyvät siksi täysin normaalisti. Ilmiannathan naapurisi jos hän käyttäytyy täysin normaalisti tai jollain tavalla epänormaalisti!"


Kun tätä hienoa hienoa lainsäädäntöä jatketaan tarpeeksi pitkälle, päästään siihen pisteeseen että ei-toivottu keskustelukin on laitonta. Tervetuloa Pohjois-Koreaan! ...eikun Suomeen.

Äänestä
  • Heti seuraavana syksynä / alku kesänä, kun tuo laki tulee voimaan, niin pojat sitten käräyttämään golf-kenttiä. Siellä ne tatit kasvaa ihan luonnostaan. Eikös se ole silloin jo huolimattomuutta, tai sitten voisi väittää golfyhtiötä, peiteyhtiöksi joka kasvattaa näitä sieniä ammatikseen.. Lindenkin saisi hyvää julkisuutta. Hah.

    Missähän ministerit ensi kesän jälkeen pelaavat golffia.. hahaha.

    Äänestä

  • Hakeudu hoitoon!

    Äänestä

  • kuin nauramaan... kirjoitti:

    Heti seuraavana syksynä / alku kesänä, kun tuo laki tulee voimaan, niin pojat sitten käräyttämään golf-kenttiä. Siellä ne tatit kasvaa ihan luonnostaan. Eikös se ole silloin jo huolimattomuutta, tai sitten voisi väittää golfyhtiötä, peiteyhtiöksi joka kasvattaa näitä sieniä ammatikseen.. Lindenkin saisi hyvää julkisuutta. Hah.

    Missähän ministerit ensi kesän jälkeen pelaavat golffia.. hahaha.

    Tämä olikin hyvä huomio, enpä tajunnut heti. Mitenköhän mahtaa käydä maanomistajan kanssa joka omistaa esimerkiksi suuren metsäalueen. Jos tuolta tavataan vääränlaisia sieniä niin onko se sitten huolimattomuuttaan aiheutettu huumausainelain rikkomus? Eli huolimattomuuttaan metsänomistaja on jättänyt nuo veitikat metsään eikä tuhonnut kaikkia kuten laki vaatii..

    Niinpä niin, mitä siitä seuraa kun eduskuntaan valitaan missejä ja hiihtäjiä?



    PS
    "Missähän ministerit ensi kesän jälkeen pelaavat golffia.."

    Golf, aivan kuten kaikki muukin mahdollisilla sienialueilla liikkuminen, tulee rinnastaa vähintäänkin huumausaineen käyttöön / käytön yritykseen ja siis kieltää. Pamppua ulkoilijoille! Golffarit vankilaan!

    Äänestä

Mitä tähän voi kommentoida.


Lukekaa se HE.

Uutinen asiasta ei kerro koko totuutta.

Äänestä
  • Eli esityksen mukaisesti täysin laittomia olisivat tulevaisuudessa myös mm.
    Gymnocalycium gibbosum
    Gslaya minor
    Lophophora williamsii
    Opuntia acanthocarpa
    Opuntia basilaris
    Opuntia echinocarpa
    Opuntia ficus-indica
    Opuntia imbricata
    Opuntia spinosior
    Pelecyphora aselliformis
    Pereskia corrugata
    Pereskia tampicana
    Pereskiopsis scandens
    Polaskia chende
    Pterocereus gaumeri
    Stenocereus beneckei
    Stenocereus eruca
    Stenocereus stellatus
    Stenocereus treleasei
    Stetsonia coryne
    Trichocereus bridgesii
    Trichocereus cuzcoensis
    Trichocereus fulvilanus
    Trichocereus macrogonus
    Trichocereus pachanoi
    Trichocereus peruvianus
    Trichocereus spachianus
    Trichocereus strigosus
    Trichocereus taquimbalensis
    Trichocereus terscheckii
    Trichocereus validus
    Trichocereus werdermannianus

    Jos laki menee läpi, niin kusessa ollaan. Listalla on useita lajeja, joita suositaan helppohoitoisuutensa vuoksi (esim puukaktukset, brasilian opuntia jne.)

    Tälläisiä kasveja tiedän kasvavan mm. terveyskeskuksessamme ja kirjastossamme. Myynnissä niitä on useimmissa kukkakaupoissa, tavarataloissa ja marketeissa.

    Äänestä

Lain muutoksesta on se hyöty, ettei tule hölmöjä lisää.

Äänestä
  • nuo lait ovat tähänkin asti toimineet.

    ainoastaan kaikkien aineiden käyttö lisääntynyt.

    Äänestä

  • Sienten viljely on ollut Suomessa ihan täysin kiellettyä tähänkin mennessä. Alan harrastajia se ei haittaa, kun kiinnijäämisriskiä ei käytännössä ole.

    Ja sienten viljelyhän on niin kauan laitonta, kun Tuula Tuulipuku ja keskiolutkansa haluavat jotain hymisteltävää/kauhisteltavaa/demonisoitavaa. Yhteiskunnan henkistä heräämistä saa vielä odottaa.

    Äänestä

  • Joko olet uskontosi iltamessut pitänyt? PS - sori siis VS?

    Älä viitsi ryhtyä häiriköksi. Jos "faktasi" huumeista, päihteistä ja alkoholista eivät kestä päivänvaloa, ei se kuule ole meidän vikamme. Ei todellakaan.

    Äänestä

tämä on taas näitä lakeja joita ei ole ajateltu
loppuun asti. otetaan kuviteltu tilanne.

maanviljelijät ovat ihan yhtä kateellista väkeä
kuin muutkin suomalaiset. nyt jokainen niistä
voi ilmoittaa poliisille että naapurin lehmä
aitauksessa kasvaa huumeita.

siinä sitä on poliiseille työmaata kun kiertävät lehmä ja ratsutiloja sienten takia. niitä sieniä
kun kasvaa lannoituksen (paskan) ansiosta näissä paikoissa todella paljon.

varmaan liikaa vaadittu että päihdepolitiikkaa
tehtäis järjen kans.

Äänestä
  • Jos viljelmä kumminkin löytyy Anteron vaatekomerosta, niin eipä jää epäselvyyttä.

    Äänestä

Ylen uutisessa on virheellistä tietoa esitystä koskien. Lain keskeinen sisältö on muuttunut huomattavasti siitä, mitä se oli edellisen yrityksen aikaan.

2006: "Lakiin sisällytettäisiin kielto viljellä kokapensasta, kat-kasvia, meskaliinia sisältäviä kaktuskasveja ja Psilosybe-sieniä kokonaan sekä oopiumiunikkoa, ja hamppua huumausaineina tai huumausaineiden raaka-aineena käytettäviksi."

2008: "Lakiin sisällytettäisiin kielto viljellä kokapensasta, kat-kasvia, ja Psilosybe-sieniä kokonaan sekä oopiumiunikkoa, hamppua ja meskaliinia sisältäviä kaktuskasveja huumausaineina tai huumausaineiden raaka-aineena käytettäviksi."

Alkuperäinen olisi ollut jokseenkin hauska.

Tosin tuleehan tämäkin varmasti aiheuttamaan huvittavia tilanteita. Ainakin silloin, kun poliisin aulasta löytyy lain silmissä vastaava kasvi, kun mistä kannabiksen kasvattajaa sinne raahataan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ronettaja kirjoitti:

YLE uutisoi: "Uusi laki tiukentaa kokapensaan viljelykieltoa. Lisäksi viljelykielto ulotetaan khat-kasviin ja Psilocybe-sieniin, joita on jonkin verran kasvatettu myös Suomessa."
http://www.yle.fi/uutiset/kotimaa/oikea/id84587.html

On mitään järkeä kieltää khatin viljely? Jos sitä ei kasvateta Suomessa, se tuodaan ulkomailta, mikä vain lisää enemmän ongelmia. Psilosybiliineistä sen verran, että niitä kasvaa Suomessa luonnonvaraisena. Ei niitä voi kitkeä mitenkään.

Mitä hyötyä lakimuutoksesta on?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu