FERROBETONIRAKENTAMINEN SUOMESSA

F-Betoni

Ferrobetonirakentaminen ja peruskorjaaminen on lapsen kengissä Suomessa vaikka materiaalia ja menetelmää on testattu pakkastalvisissa oloissamme jo kohta 40 vuotta.
Kohteita ovat olleet lietelantalat, säiliöt, altaat, veneet, laivat, laiturit, lämmitettävät lattiat, pihalaatat, portaat, massavaraajat, lämpökerääjät, itsekantavat seinät ja katot, kalojen ja lintuloitten lämmitettävät kasvualtaat, kasvihuoneiden lämpöpohjat, märkätilojen lämpölattiat, silllat, parvekekorjaukset, ojapeitot, maakellarit, seinäpinnoitteet, vesieristeet, palomuurit jne.
Kannattaisi käydä katsomassa http://www.ferrocement.com sivuilla miten muualla maailmassa asia on hoidettu ja ottaa kantaa.
Ferrobetonimenetelmällä rakentaminen on otettu käyttöön Euroopassa jo 150 vuotta sitten, Egyptissä 600 vuotta sitten ja yli 1000 vuotta sitten Kiinassa! Suomessa ei sitä tunneta vieläkään rakennusalalla. Syy on Suomessa harrastettu massarakentaminen ja rakennuttajajohtoisuus.
Pientalo-, yksilö-, varuste- ja korjausrakentamisessa menetelmä on kuitenkin lyömätön muotoilumahdollisuuksiensa takia.
Menetelmä ja materiaali sallii vapaan arkkitehtuurin, muotoilun ja ideoinnin, jollaista ei Suomessa juuri ole nähty harjoitetussa rakennuskulttuurissa. Etenkin aikaisemmin mainitussa korjausrakentamisessa se on ylivertainen muihin "vanhanaikaisiin" rakennustapoihin verrattuna.

8

1245

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nm hm

      Taitaapa olla vapaasti muotoiltujen seinien eristys vähän hankalaa. Ja kun muotoilumahdollisuus menetetään, niin äkkiä huomaa että nykyään käytetyt harkot (oli sitten eristetty tai eristämätön harkko, valettava tai muurattava) ovat sittenkin soveltuvampia suomeen, myös vapaamuotoiseen rakenteluun.

      Grillin tai maakellarin tekoon varmasti oivallinen materiaali omakotirakentajallekin...

      • taravaa

        Miksei eristäminen kävisi villa-tavaralla, pehmeää kamaa?

        Tai sitten pitäis olla joku ruiskutettava tai siveltävä eriste. Siihen verkko päälle joka kiinnitetään rungosta eristeen läpi tuleviin rosteri-tappeihin.


      • nm hm
        taravaa kirjoitti:

        Miksei eristäminen kävisi villa-tavaralla, pehmeää kamaa?

        Tai sitten pitäis olla joku ruiskutettava tai siveltävä eriste. Siihen verkko päälle joka kiinnitetään rungosta eristeen läpi tuleviin rosteri-tappeihin.

        Mutta helppoa ei kyllä ole. Pitää leikellä sopivan muotoisia palasia että sopivat yhteen kaarevina, ja sitten siihen pitäisi varmaan saada julkisivupintakin jotenkin (pehmeää villaa ei voi esim. eristerapata). Paketointi tuulensuojakankaaseen on varmaan se helpoin osuus, julkisivuverhouksen askartelu tuuletusraon jälkeen taas aika näpertelyä (varmaan metalliprofiilia tms kaarelle ja verhousmateriaali sitten kiinni niihin).

        Eli joo, eiköhän tuo onnistu, mutta samalla voi menetelmän helppouden unohtaa...


    • suomessa 4%

      markkinnaosuus. Käsittääkseni laiton melko monta metriä 8mm rautaa harkkojen sisään ja monta betoniautollista betonia tuli harkkojen sisään pumpattua.

      Eikö lammitalo sitten ole ferrobetonitalo:-)

    • rakentanut

      Tein maakellarin f-betonista suomalaisten ohjeitten mukaisesti. Hyvä ja luja tuli. Massaa ei mennyt paljon. Ovikarmit ja venttiilit asensin suoraan raudotukseen ennen valua. Sitten vaan maata päälle ja valmista tuli.
      Fb-rakentaminen on helppo ja halpa tapa tehdä ulkorakenteita; uima-allas, grilli katoksineen tai mikä tahansa sakokaivo pihalle tai tontille.
      Rakennuskin on helppo ja nopea tehdä myös eristettynä tai elementteinä. Verkotuksen voi betonin kanssa "laminoida" suoraan eristeen päälle ja jättää elementin sivuille "karvoja". Karvat juotetaan betonilla vasta elementtien asentamisen jälkeen "saumalaudoiksi". Seinäpinnat ovat lopputuloksessa kauniita "rapattuja" kokonaisuuksia.

      Eristeitä on muitakin taipuisia kuin kovat villat. Niillä voi muotoilla ja samalla muotin rakennukselle. Toinen tapa eristää rakennus on uretaani- tai muu eristeruiskutus koolaisten(tukirakenne)väliin.
      Myös lattialämmitys onnistuu tällä tekniikalla paremmin kuin perinteisellä raudoitetulla betonilattialla, koska teräsverkotus kuljettaa lämpöä pinnan suunnassa.
      Fb-materiaalin etuna on keveys ja kuitenkin suuri lujuus. Betonimassan menekki on pieni ja varmaan siksi ei teollisuus ole kiinnostunut tekniikasta. Suurin osa rakenteesta on nimittäin verkkoa ja tukirautoja

      • teräsnainen

        Teräksen suuri hinnan vaihtelu edestakaisin voisi syynä olla menetelmän epäsuosioon.. Jos ei ole vakaa materiaalihinta, vaikeuttaa se markkinoiden kustannuslaskentaa varsinkin suuremmissa hankkeissa.


      • dvsadsvas
        teräsnainen kirjoitti:

        Teräksen suuri hinnan vaihtelu edestakaisin voisi syynä olla menetelmän epäsuosioon.. Jos ei ole vakaa materiaalihinta, vaikeuttaa se markkinoiden kustannuslaskentaa varsinkin suuremmissa hankkeissa.

        siis tämä jossa galvanoidun rappausverkko kerrosten päälle rapataan joka ruiskulla tai käsin sementtilaastia.
        Vähäiseen suosioon on tekniikan vaatima työ paikanpäällä siis rakennustyömaalla. Vaikka siitä voidaan rakentaa vaikka isoja veneitä tuuman paksuisella kuorella ja muutenkin uskomattoman ohuita ja vahvoja rakenteita ja erittäin halvoilla materiaali kustannuksilla .

        Ongelma on sen työvoimavaltaisuus ja kuin tekniikan vaatimaa verkotusta ei oikein pysty tekemään kuka tahansa tai pystyy kuin opettelee, mutta se varsinainen rapaaminen tulee erittäin kalliiksi sitä kuin harva pystyy edes auttavasti tekemään. Esim harkkotalon muuraus ja julkisivunrappaus tulee työn osalta yhtäkalliiksi.

        Verkotus varsinkin tulee erittäin kalliiksi paljón kalliinmaksi kuin esim vastaava harkkorakennne /neliö esim. maakellarissa tosin huolelliseti tehtynä ferrobetoni rakenteen on paljon parempi kuin melkein mikään muu materiaali juuri tämän lujuutensa ja vapaanmuovailtavuutensa vuoksi. Ja koska oikein suoritettuna siihen ei jää saumoja on se vesitiivis tai ainakin sen saa helposti täysin vesitiiiviiksi . Tästä syystä se on päämateriaali esim jenkeissä uimaaltaissa jotka sijaitsevat takapihalla.'

        Itse olen pohtinut tämä materiaalin käyttömahdollisuuksia talonrakentamisesa 20 vuotta ja toiminut samalla julkisivu rappaustan ja muiden rappausten parissa. Valitettvasti ferrobetoni on tälläinen hippimatteriaali jolla on paljon potenttiaalia, mutta käytännössä sen tekeminen on työlästä ja aikaa vievää.

        Soveltuu paremmin juuri veneisiin ja vesialtaisiin tietysti kehitysmaissa missä työvoima on halpaa sillä on enemmän mahdollisuuksia .


      • dvsMcv SD
        teräsnainen kirjoitti:

        Teräksen suuri hinnan vaihtelu edestakaisin voisi syynä olla menetelmän epäsuosioon.. Jos ei ole vakaa materiaalihinta, vaikeuttaa se markkinoiden kustannuslaskentaa varsinkin suuremmissa hankkeissa.

        mitään merkitystä tässä ferrobetoni rakentamisessa vaikka teräs tietysti on suurin materiaalikustannuserä .
        Galvanoidun teräsverkon hitaankaan teräksen hinnanvaihtelu mailmanmarkkinolla ei juuri vaikuta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis

      Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu
      Maailman menoa
      394
      3278
    2. Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä

      Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä
      Jälleensyntyminen
      315
      1536
    3. En kadu sitä, että kohtasin hänet

      mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n
      Ikävä
      84
      1322
    4. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      108
      1311
    5. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1305
    6. Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..

      ...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n
      Ikävä
      59
      1255
    7. Lapuan sanomissa käy rytinä

      Pistivät sitten päätoimittajan pihalle
      Lapua
      48
      1165
    8. Helena Koivu : Ja kohta mennään taas

      Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      80
      1072
    9. Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."

      Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa
      Tv-sarjat
      26
      965
    10. Oot ihana

      Toivottavasti nähdään sattumalta jonain kesäpäivänä♥️🥺🫂
      Ikävä
      33
      857
    Aihe