Sos.asiamiehet hikeentyivät

Helsingin sosiaaliasiamies Lilli Autti:

"Perustuslain mukaan yhteiskunnassa täytyy edistää oikeudenmukaisuutta. Se tarkoittaa mm. sitä, että kunnilla on oltava palveluja varten riittävät määrärahat, jotta saadaan aikaan sitä hyvää, mitä laeissa on tarkoitettu".

Lakien turvaamia palveluja supistetaan ja rajoitetaan Autin mukaan myös hyvin toimeentulevissa kunnissa taloudellisin syin niin, että palveluihin ei anneta rahoja tarpeeksi.

Tähän toistuvaan alibudjetointiin tympääntyneet sosiaaliasiamiehet ovat heittäneet ilmaan ajatuksen "perusturvarikoksesta", joka selkeyttäisi sosiaali- ja terveydenhuollon virkamiesten vastuuta säästöpäätöksistä.

Asiasta päivän Hesarissa, s. A10
11358
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

voidaan järjestää muka psykiatrista hoitoa vain huostaanottamalla lapsi.

Lääkärit ja sossut eivät välttämättä keksi huostaanottoperusteita perheestä, mutta koska sairaalapaikkoja ei ole riittävästi, voidaan lähete kirjoittaa laitokseen, joka ottaa vastaan vain huostaanotettuja lapsia.

Näin syntyy tilanne, että lapsen hoidon tarve aiheuttaa hänen erottamisen omista läheisistään juuri silloin, kun hän eniten heitä tarvitsisi eli sairaana.

Toisaalta tilanteessa piilevä surkuhupaisuus on kuitenkin siinä, että edes huostaanotto ei takaa lapselle asiaankuuluvaa hoitoa. Laitoksissa saatava psykiatrinen "hoito" on sitä tasoa, että osastolla ei ole töissä yhtään psykiatrian ammattilaista, vaan henkilökunnalla on sosiaalialan koulutus. Lääkäriä lapsi saa tavata noissa oloissa kahden kesken 3-4 vuodessa.

Äänestä
  • Juu tää mitä kirjoitit pitää paikansa.
    Kukahan tähän voisi puuttua?
    Lääkkeitäkin tarjotaan lääkärin avustuksella vaikkka ei olisi kenties tarvetta.
    Perhekodeilla käytetään henkistä väkivaltaa
    jokaiseen nuoreen.Perhekodilla on nuoria oman itsensä takia ja myös muun asian takia.Ja on myös yksi sosiaaliperhetyön tekijän hyväksi
    käyttö perhettä kohtaan.
    Toinen kunta ottaa huostaan ja toinen ottaa
    vastaan.Perhekodilla kaikki sairastuu masennukseen.
    Henkinen väkivalta on joka päiväistä.
    Perhekodilla nuoret pitää pystyssä perhekodin
    ei työntekijät!!!!!
    Työntekijät yrittää saada nuoria lääkärin
    käynneille jotta saadaan jotain dokumenttia
    jolla voitaisiin pitää nuoret perhekodilla.
    NUORET EI SAA SOITTAA KOTIIN.
    puhelimet otetaan pois jonkun selityksen
    takia. Todellinen syy on jotta nuoret eivät voi
    puhua oikeista ongelmista perhekodista
    vanhemmilleen. Olen itse useamman nuoren kanssa
    tekemsissä perhekodille. Täytyisikö nostaa syyte
    siitä perusturvarikoksesta.
    Perhekodilla ei tää homma toimi niin kuin pitäisi.

    Äänestä

kun sossuja kielletään maksamasta laissa luvattuja avohuollontukia perheille?

Tai sitä, että kuntapamput eivät suostu palkkaamaan päteviä lastensossuja, koska epäpätevät saa halvemmalla?

Äänestä
  • Meidän "köyhä" kunta pystyy avohuollon tukina tarjota kodinhoitajan, sen että saavat katsoa mihin minun vanhempairahani ja mieheni sairaseläke menevät ja viimeisenä sen: että ottavat jonkun rahamme itselleen ja maksavat sillä laskujamme.
    Ei ole meidän tarvinnut sossun luukulta rahoja hakea ja kodinhoitaja tuntuu lapsen kouluvaikeuksien takia asiattomalta.
    Eli ryhdynkö yhteistyö kyvyttömäksi vai voinko vaatia jotain muuta avohuollon tukitoimea, josta eivät ole minulle kertoneet?
    Eli onko vielä muita tukitoimia oltava?

    Äänestä

Suomessa on monta huippukoulutettua poliisimiestä peukaloita pyörittämässä ja jos lastensuojelutyö siirrettäisi poliisille, niin yhteiskunta säästäisi hirmuisen rahamäärän ja lastenbsuojelu ei olisi silloin myöskään haulikolla varpusparveen ampumista vaan kyse olisi "täsmäaseesta" lastensuojelurikosten torjumiseksi, eikä keneltäkään vietäisi aiheetta lasta ja pilattaisi pelkillä luuloilla yhden kokonaisen perheen elämää.
Sitäpaitsi poliisiksi ei pääse henkilö joka ei ole nuhteeton, mutta sosiaalitoimessa voi työskenellä vaikka olisi tuomittu huumerikollinen.

Äänestä
  • rikostausta, hah!

    No, joo. Kysytään. Mutta jos on selvinnyt sekoilla lapsen seksuaalisesta hyväksikäytöstä, sitä ei ole merkitty rikosrekisteriin.

    Ja meillähän rangaistukset pedofiili paskiaisille ovat olemattoman pieniä.

    Äänestä

  • tuota. Itse olin tilanteessa, että otanko yhteyttä poliisiin vai sossuun kun lapsi joutui eksällä pahoinpitelyn kohteeksi. otin yhetyttä sossuuun: tulos: tapaamisia lisättävä.

    Äänestä

  • itsekin miettinyt kirjoitti:

    tuota. Itse olin tilanteessa, että otanko yhteyttä poliisiin vai sossuun kun lapsi joutui eksällä pahoinpitelyn kohteeksi. otin yhetyttä sossuuun: tulos: tapaamisia lisättävä.

    pitelyyn syyllistyneelle isälle lisättiin tapaamisia sossun toimesta!

    Äänestä

  • lapsen pahoin- kirjoitti:

    pitelyyn syyllistyneelle isälle lisättiin tapaamisia sossun toimesta!

    mutta olisi käräjaoikeudessa saanut tuomion lievästä pahoinpitelystä. Näin se vaan menee, joillakin ei järki pelaa niin ei pelaa.

    Äänestä

  • ajatukselta siirtää lastensuojelu poliisille, mutta oman kokemukseni perusteella kannatan ajatusta. Tosin sillä tarkennuksella, että poliisi hoitaisi ainoastaan nuorten asioita, ei lasten. Uskoisin, että nuorten lastensuojelussa on aika usein mukana pikkurikoksia ja päihteitä. Lastensuojelussa ei nämä kiinnosta, siellä vaan jankutetaan huoltajuudesta ja tarjotaan "korvapalvelua". Jos nuori on pahoilla teillä, niin kyllä siihen jonkun pitäisi puuttua aika jämäkästikin, jos vanhemmat eivät pysty.

    Äänestä

  • ls ei erehdy - koskaan kirjoitti:

    ajatukselta siirtää lastensuojelu poliisille, mutta oman kokemukseni perusteella kannatan ajatusta. Tosin sillä tarkennuksella, että poliisi hoitaisi ainoastaan nuorten asioita, ei lasten. Uskoisin, että nuorten lastensuojelussa on aika usein mukana pikkurikoksia ja päihteitä. Lastensuojelussa ei nämä kiinnosta, siellä vaan jankutetaan huoltajuudesta ja tarjotaan "korvapalvelua". Jos nuori on pahoilla teillä, niin kyllä siihen jonkun pitäisi puuttua aika jämäkästikin, jos vanhemmat eivät pysty.

    niitä tehtäviä onkin siirretty muualle mm. insestiasioissa ennen hääräsi sossut, nyt tutkintavastuu kuuluu polisiille, joka johtaa tutkimusta. sama tilanne lastenpahoinpitelyjen suhteen.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


alibudjetointiin kirjoitti:

Helsingin sosiaaliasiamies Lilli Autti:

"Perustuslain mukaan yhteiskunnassa täytyy edistää oikeudenmukaisuutta. Se tarkoittaa mm. sitä, että kunnilla on oltava palveluja varten riittävät määrärahat, jotta saadaan aikaan sitä hyvää, mitä laeissa on tarkoitettu".

Lakien turvaamia palveluja supistetaan ja rajoitetaan Autin mukaan myös hyvin toimeentulevissa kunnissa taloudellisin syin niin, että palveluihin ei anneta rahoja tarpeeksi.

Tähän toistuvaan alibudjetointiin tympääntyneet sosiaaliasiamiehet ovat heittäneet ilmaan ajatuksen "perusturvarikoksesta", joka selkeyttäisi sosiaali- ja terveydenhuollon virkamiesten vastuuta säästöpäätöksistä.

Asiasta päivän Hesarissa, s. A10

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu