Olen ajatellut että haen opiskeleen englannin käännöstiedettä Tampereen yliopistoon ja olisinkin kiinnostunut kuulemaan minkälaista opiskelu siellä on, minkälainen ilmapiiri, opettajat ym. Olisin erittäin kiitollinen jos joku kyseistä ainetta opiskeleva kertoisi kokemuksistaan!:)
Englannin käännöstiede (Tre)
2
485
Vastaukset
- nimim. Erkki
Olen itse opiskellut kyseistä ainetta TaY:ssa useamman vuoden, ja enimmäkseen se on ollut hauskaa. Opettajat ovat pääosin asiansa osaavia ja rentoja, ja kurssitarjonta on monipuolista - käännöskursseja on mukavasti teoriakurssien ohella. Mutta töitä saa kyllä olla valmis tekemään, jos haluaa joskus hallita sekä englannin että suomen kielen niin kuin ammattimaisen kääntäjän kuuluu (kääntäminen ei todellakaan ole helppoa).
Tämä koulutus sopivien sivuainevalintojen ohella antaa mahdollisuuksia moneen, joten suosittelen pyrkimistä! (sisäänpääsy on sitten jo vaikeampaa...)- miettivä..
Moikka!
Itse opiskelen englantilaista filologiaa tayssa ja oon kans miettiny että sopiskohan käännöstiede mulle paremmin kun tuo filologia ei oikeen kiinnosta. Vähän vaan mietityttää et valmistuuko siitä pelkästään kääntäjän hommiin vai onko muitaki vaihtoehtoja. Mua kiinnostaisi työskentely ulkomailla tulevaisuudessa..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht2154168Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii692675Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3932391- 472323
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua321551Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.
Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul5301347Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em951316- 571300
- 751263
Jumala puhui minulle
Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles1251176