ja yhteys pätkäsee niin, että modeemin kaksi oikeanpuoleista valoa vilkkuu. Alkaa taas toimimaan kun katkaisee modeemilta hetkeksi virran.
Välillä pätkäsee useamman kerran päivässä ja välillä voi toimia useita päiviä kokonaan pätkäsemättä.
Samaa tekee kahdella eri modeemilla (samanlaisella).
Auttaako mikään muu kuin kaapelinetin vaihto ADSL:ään?
Elisa kaapeli ja
5
2355
Vastaukset
- naima
samanlaista tapahtuu täällä, tosin alkoi vasta kun vaihdoin 3M -> 10M ja modeemi Netgear
- aaapuvaa
meil pätkii juuri noin... ja sitten minulla on tv samassa huoneessa (antennissa jako) aina kun olen netissä ja tv päällä niin tv:kin pätkii.. mistäköhän se johtuu? ei huvita soitella elisalle ku menee puol päivää jonottaessa... muutakin elämää on... kiitos jos joku osaa auttaa!! t.kyllästynyt elisaan
- meillä myös
aaapuvaa kirjoitti:
meil pätkii juuri noin... ja sitten minulla on tv samassa huoneessa (antennissa jako) aina kun olen netissä ja tv päällä niin tv:kin pätkii.. mistäköhän se johtuu? ei huvita soitella elisalle ku menee puol päivää jonottaessa... muutakin elämää on... kiitos jos joku osaa auttaa!! t.kyllästynyt elisaan
eli kun kaapelimodeemi on päällä, ei telkkarin
katsomisesta tule yhtikäs mitään. Meilläkin on Elisan kaapeliyhteys, mutta olettaisin, että sama ilmiö esiintyy kaikilla kaapeliyhteyksien toimittajilla.
Jotenkin tuo kaapelimodeemi ei vain sovi yhteen digiboxin tai -television kanssa. Olen testannut myös toisenmerkkisellä boxilla ja pätkii samalla tavalla. - antennaman
meillä myös kirjoitti:
eli kun kaapelimodeemi on päällä, ei telkkarin
katsomisesta tule yhtikäs mitään. Meilläkin on Elisan kaapeliyhteys, mutta olettaisin, että sama ilmiö esiintyy kaikilla kaapeliyhteyksien toimittajilla.
Jotenkin tuo kaapelimodeemi ei vain sovi yhteen digiboxin tai -television kanssa. Olen testannut myös toisenmerkkisellä boxilla ja pätkii samalla tavalla.Sillä on yllättävän suuri vaikutus minkälainen haaroituskappale on käytössä siinä.
- kerubian
Täällä kanssa ollut Thompsonin TCM420 motukan kanssa ongelmia pitkin vuotta.
Viimeisen viikon aikana jatkuvasti tippunut linjoilta ja alkanut resetoimaan itseään kun käynnistää P2P-softan. Tekee täsmälleen samaa kuin ketjun aloittajan laitteet.
Kertaalleen jo Elisalta vaihtoivat takuuseen uuden motukan, mutta tuo uusikin sitten laukesi samalla tavalla vajaan vuoden käytön jälkeen. Mutta takuu-aika ensimmäisestä motukasta oli jo umpeutunut joten ainoa vaihtoehto olisi ollut ostaa uusi motukka (49eur, ei kiitos!).
Koska takuu oli jo rauennut avasin purkin ja huomasin että yksi 470uF 6.3v konkka pullistelee pahanenteisesti. Aloin selvittämään mahdollisuuksia vaihtaa tuota konkkaa ja löysin netistä artikkelin jossa ilmeni että kyseisenä ajanjaksona useammat muutkin elektroniikka toimittajat ovat kärsineet kyseisten komponenttien viallisuudesta. Lopulta minulle selvisi että juuri 11/2006 valmistetussa erässä on viallisia kondensaattoreita jotka ajan myötä laukeavat.
Kuluttajasuojalain puitteissa asiakkaalla on oikeus vedota tuotteen valmistajan virhevastuuseen takuuajan päätyttyäkin jos laite on hajonnut selkeästi ennen kuin sen voisi olettaa hajoavan normaalisti.
Kuluttajaviraston mukaan:
"Virheilmoituksen voi tehdä paitsi myyjälle myös kaupan välittäneelle elinkeinonharjoittajalle ja aikaisemmalle myyntiportaalle. Jos tavaralle on annettu takuu, ilmoituksen voi tehdä myös takuunantajalle. Ostaja voi valita kenelle hän virheestä ilmoittaa."
24/7/365 käyttöön tarkoitetun kaapelimodeemin voi maalaisjärjellä ajatellen olettaa kestävän 3-5 vuotta normaalissa käytössä, minulla olleet kappaleet kestivät 4-10kk.
Pitkän väännön tuloksena ja virhevastuuseen vedoten saan nyt uuden motukan korvauksetta.
Elisa toimii mielestäni moraalittomasti kuluttajia kohtaan, sillä kyseisestä "viallisesta" erästä ei missään ole tiedoitettu eikä sitä Elisalta minulle edes myönnetty missään vaiheessa, tämä selvisi vasta laitteen maahantuojalta. Veikkaanpa että hyvinkin monet kuluttajat ostavat asiasta tietämättöminä uudet motukat vaikka heillä olisi oikeus saada kunnollisista komponenteista kootut nykyisten tilalle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?837111Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit267063Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1096168Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455414Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845238Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa635205Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus405108Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274595Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv173477Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003400