Tietääkö kukaan miten voin erota reservistä? Minulle tuli kertauskutsu, ja sinne en ole menossa.
Olisin erittäin kiitollinen vastauksista!!
ERO reservistä
5
3450
Vastaukset
http://akl-web.fi/reservi
5 päivän täydennyspalvelus ja sinun ei tarvitse olla armeijan kanssa missään tekemisissä enää koskaan tai ei ainakaan tarvitse osallistua sotimiseen- 40 päivää
Voi olla, että viiden päivän palvelus ei riitä.
Täydennyspalvelusaika voi olla 40 päivää. Velvollisuus päättyy sen vuoden lopussa kun täyttää 50 vuotta.
Siviilipalveluslaki
58 §
Täydennyspalvelusvelvollisuus
Täydennyspalvelukseen on velvollinen osallistumaan siviilipalvelusvelvollinen, joka on suorittanut asevelvollisuuslain tai naisten vapaaehtoisesta asepalveluksesta annetun lain mukaisen palveluksen ja jonka hakemus siviilipalvelukseen on hyväksytty mainitun palveluksen suorittamisen jälkeen.
Täydennyspalvelusvelvollisuus päättyy sen vuoden lopussa, jona siviilipalvelusvelvollinen täyttää 50 vuotta.
Täydennyspalvelusaika on enintään 40 päivää. Tuon minä aion kertoa jokaiselle tutulleni, jotka ovat armeijan suorittaneet. Varmasti se olisi huojentavaa säästyä rintamapelolta, mutta jotkut militaristit eivät välttämättä hyväksy tuota "pelkuruutta". Tiedä sitten onko tuo jokin PV:n valhe, kun lakia voidaan muuttaa sodan aikana jos "isänmaanurhot" eivät ota pärjätäkseen sodassa.
- kuupperi
Krusader kirjoitti:
Tuon minä aion kertoa jokaiselle tutulleni, jotka ovat armeijan suorittaneet. Varmasti se olisi huojentavaa säästyä rintamapelolta, mutta jotkut militaristit eivät välttämättä hyväksy tuota "pelkuruutta". Tiedä sitten onko tuo jokin PV:n valhe, kun lakia voidaan muuttaa sodan aikana jos "isänmaanurhot" eivät ota pärjätäkseen sodassa.
Muistutan siviilipalveluksesta ja täydennyspalveluksesta. Ne vapauttavat aseellisesta palveluksesta vain rauhan aikana, jos sota syttyy, niin kaikki suomen miespuoliset kansalaiset ovat asevelvollisia. eri asia on sitten kutsutaanko sivareita asepalvelukseen edes sodan aikana, koska ns kotirintamakin tarvitsee miehiä.
- Sluiba-sotilas
Kaiva jokainen lasku ja velkalappu esille ja vetoa hyvissä ajoin taloudelliseen tilaan lykkäystä hakiessasi. - Tai mielenterveysongelmiin! Se on ihan sama mitä ne siellä pellekoulussa ajattelee:)! On miehen teko jättää kertaukset väliin, niin minäkin tein;) HY vä harjoittaa itsekritiikkiä ja armeijaa vastaan kohdistuvaa kriitistä pohdiskelua sen tarpeellisuudesta. Mutta jos NATO hakee joskus S-O-T-I-L-A-I-T-A!!!, olen ensimmäisenä hakemassa!
Sen verran militantti ja erämies olen!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ootko nainen noin mustis musta
Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t744988- 332781
- 402544
Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin261953Kauan säkin jaksoit
Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐401862Miksi kaipaat
Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?291709- 901703
- 1661583
Mietin tässä T....
Oletko jo kesälomalla.?Keli on ihanaa, ja sinä nautit veneilystä.... Edelleen käyt mielessä.... En ole unohtanut sinua..241348Miehelle...
Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät941210