ERO reservistä

Tietääkö kukaan miten voin erota reservistä? Minulle tuli kertauskutsu, ja sinne en ole menossa.
Olisin erittäin kiitollinen vastauksista!!
53552
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

http://akl-web.fi/reservi

5 päivän täydennyspalvelus ja sinun ei tarvitse olla armeijan kanssa missään tekemisissä enää koskaan tai ei ainakaan tarvitse osallistua sotimiseen

Äänestä
  • Voi olla, että viiden päivän palvelus ei riitä.

    Täydennyspalvelusaika voi olla 40 päivää. Velvollisuus päättyy sen vuoden lopussa kun täyttää 50 vuotta.

    Siviilipalveluslaki
    58 §
    Täydennyspalvelusvelvollisuus

    Täydennyspalvelukseen on velvollinen osallistumaan siviilipalvelusvelvollinen, joka on suorittanut asevelvollisuuslain tai naisten vapaaehtoisesta asepalveluksesta annetun lain mukaisen palveluksen ja jonka hakemus siviilipalvelukseen on hyväksytty mainitun palveluksen suorittamisen jälkeen.

    Täydennyspalvelusvelvollisuus päättyy sen vuoden lopussa, jona siviilipalvelusvelvollinen täyttää 50 vuotta.

    Täydennyspalvelusaika on enintään 40 päivää.

    Äänestä

  • Tuon minä aion kertoa jokaiselle tutulleni, jotka ovat armeijan suorittaneet. Varmasti se olisi huojentavaa säästyä rintamapelolta, mutta jotkut militaristit eivät välttämättä hyväksy tuota "pelkuruutta". Tiedä sitten onko tuo jokin PV:n valhe, kun lakia voidaan muuttaa sodan aikana jos "isänmaanurhot" eivät ota pärjätäkseen sodassa.

    Äänestä

  • old_profile_33589 kirjoitti:

    Tuon minä aion kertoa jokaiselle tutulleni, jotka ovat armeijan suorittaneet. Varmasti se olisi huojentavaa säästyä rintamapelolta, mutta jotkut militaristit eivät välttämättä hyväksy tuota "pelkuruutta". Tiedä sitten onko tuo jokin PV:n valhe, kun lakia voidaan muuttaa sodan aikana jos "isänmaanurhot" eivät ota pärjätäkseen sodassa.

    Muistutan siviilipalveluksesta ja täydennyspalveluksesta. Ne vapauttavat aseellisesta palveluksesta vain rauhan aikana, jos sota syttyy, niin kaikki suomen miespuoliset kansalaiset ovat asevelvollisia. eri asia on sitten kutsutaanko sivareita asepalvelukseen edes sodan aikana, koska ns kotirintamakin tarvitsee miehiä.

    Äänestä

Kaiva jokainen lasku ja velkalappu esille ja vetoa hyvissä ajoin taloudelliseen tilaan lykkäystä hakiessasi. - Tai mielenterveysongelmiin! Se on ihan sama mitä ne siellä pellekoulussa ajattelee:)! On miehen teko jättää kertaukset väliin, niin minäkin tein;) HY vä harjoittaa itsekritiikkiä ja armeijaa vastaan kohdistuvaa kriitistä pohdiskelua sen tarpeellisuudesta. Mutta jos NATO hakee joskus S-O-T-I-L-A-I-T-A!!!, olen ensimmäisenä hakemassa!
Sen verran militantti ja erämies olen!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Makko kirjoitti:

Tietääkö kukaan miten voin erota reservistä? Minulle tuli kertauskutsu, ja sinne en ole menossa.
Olisin erittäin kiitollinen vastauksista!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu