Tietääkö kukaan miten voin erota reservistä? Minulle tuli kertauskutsu, ja sinne en ole menossa.
Olisin erittäin kiitollinen vastauksista!!
ERO reservistä
5
3497
Vastaukset
http://akl-web.fi/reservi
5 päivän täydennyspalvelus ja sinun ei tarvitse olla armeijan kanssa missään tekemisissä enää koskaan tai ei ainakaan tarvitse osallistua sotimiseen- 40 päivää
Voi olla, että viiden päivän palvelus ei riitä.
Täydennyspalvelusaika voi olla 40 päivää. Velvollisuus päättyy sen vuoden lopussa kun täyttää 50 vuotta.
Siviilipalveluslaki
58 §
Täydennyspalvelusvelvollisuus
Täydennyspalvelukseen on velvollinen osallistumaan siviilipalvelusvelvollinen, joka on suorittanut asevelvollisuuslain tai naisten vapaaehtoisesta asepalveluksesta annetun lain mukaisen palveluksen ja jonka hakemus siviilipalvelukseen on hyväksytty mainitun palveluksen suorittamisen jälkeen.
Täydennyspalvelusvelvollisuus päättyy sen vuoden lopussa, jona siviilipalvelusvelvollinen täyttää 50 vuotta.
Täydennyspalvelusaika on enintään 40 päivää. Tuon minä aion kertoa jokaiselle tutulleni, jotka ovat armeijan suorittaneet. Varmasti se olisi huojentavaa säästyä rintamapelolta, mutta jotkut militaristit eivät välttämättä hyväksy tuota "pelkuruutta". Tiedä sitten onko tuo jokin PV:n valhe, kun lakia voidaan muuttaa sodan aikana jos "isänmaanurhot" eivät ota pärjätäkseen sodassa.
- kuupperi
Krusader kirjoitti:
Tuon minä aion kertoa jokaiselle tutulleni, jotka ovat armeijan suorittaneet. Varmasti se olisi huojentavaa säästyä rintamapelolta, mutta jotkut militaristit eivät välttämättä hyväksy tuota "pelkuruutta". Tiedä sitten onko tuo jokin PV:n valhe, kun lakia voidaan muuttaa sodan aikana jos "isänmaanurhot" eivät ota pärjätäkseen sodassa.
Muistutan siviilipalveluksesta ja täydennyspalveluksesta. Ne vapauttavat aseellisesta palveluksesta vain rauhan aikana, jos sota syttyy, niin kaikki suomen miespuoliset kansalaiset ovat asevelvollisia. eri asia on sitten kutsutaanko sivareita asepalvelukseen edes sodan aikana, koska ns kotirintamakin tarvitsee miehiä.
- Sluiba-sotilas
Kaiva jokainen lasku ja velkalappu esille ja vetoa hyvissä ajoin taloudelliseen tilaan lykkäystä hakiessasi. - Tai mielenterveysongelmiin! Se on ihan sama mitä ne siellä pellekoulussa ajattelee:)! On miehen teko jättää kertaukset väliin, niin minäkin tein;) HY vä harjoittaa itsekritiikkiä ja armeijaa vastaan kohdistuvaa kriitistä pohdiskelua sen tarpeellisuudesta. Mutta jos NATO hakee joskus S-O-T-I-L-A-I-T-A!!!, olen ensimmäisenä hakemassa!
Sen verran militantti ja erämies olen!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona
Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks1943869Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t512752Väestönsiirtoa itään?
Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per741310Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu171256Ikävä sinua..
Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va101159Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?
Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 2020941- 46934
- 42856
Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt213822Kyllä oli tuas maukkaan näköinen herkkupöytä
Mehta Manin uudenvuoden vastaanottajaisissa: kaöjoo ja nakkia ainakin. Savukallookin tais olla ja sinkkua56690