Voiko hiivasienitulehdus parantua jos syö vaikka maitohappobakteerikapseleita? Miten ne kapselit vaikuttavat? Voiko niitä ottaa vaikka on yhä antibioottikuurilla? (kuuri luultavasti hiivasienen aiheuttaja)... Kiitokset vastauksista etukäteen.
hiivasieni/maitohappobakteeri
?????
61041
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
http://personal.inet.fi/koti/haistahome/Kosteusvauriohome-Miten_toimin.htm#Maitohappobakteeri
klikkaa,
Naisten vaivat ..........
http://personal.inet.fi/koti/haistahome/Kosteusvauriohome-Miten_toimin.htm
klikkaa,
Naisten vaivat ja parantavat bakteerit
Osta vaikka bulgarianjogurttia ja "lusikoi" emättimeen. Älä ota suoraan jääkaapista, tuntuu kylmältä! :)
Toimii, eikä maksa paljon.
Apteekissa on myötävänä hiivatulehdukseen käsikauppa lääkkeitä, emättimeen laitettavia. Antibioottikuurin saanut voi samalla ostaa tälläisen,lääkärini suositteli kerran minulle. Muistaakseni yksi kuuri oli kolmena päivänä iltaisin laitettava lääke. Emättimen ph-tasapainon (joka on eri asia kuin hiivatulehdus) hoitoon sopii esim. tv:ssä mainostettui Lactal.Se on seitsemän päivän kuuri. Suunkautta otettu kapseli tuskin auttaa alapäähän, vatsan hoitoon kyllä (pikkulapsille suositellaan antib. hoidon aikana)
jugurttia. Jos ei sotkua pelkää, niin tulee edullisemmaksi ostaa jälkimmäistä. Gyneltä saatu neuvo.
Väittäisin vastaan,sillä lääkärini suositteli nimenomaan hiivan estämiseksi maitohappobakteerikapseleita sekä A-yogurtteja,jotka sisältävät maitohappobakteereja.Tämä on toiminut ainakin mulla.Jotkut käyttävät maitohappokapseleita jopa emätinpuikkoina.On totta,että mh.kapselit ovat käytetty yleensä mahavaivojen hoitoon,mutta ne soveltuvat hoitamaan alakerran ph.tasapainoa.Hiivalääkkeeksi ne eivät käy luonnollisesti.