käyttöjärjestelmä on xp prof.
laitoin koneeseen 80gb kovalevyn mutta kone ei tunnista siitä kuin 32gigaa mitä siis teen koneelle?
laitoin koneeseen 80gb kovalevyn mutta kone ei tunnista siitä kuin 32gigaa mitä siis teen koneelle?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
katsoppas jos vaikka... hähähäää
Idiootti.
..vaikuttaa ettei service packkiä ole asennettu eli asenna ms:n sivuilta XP:n SP2 niin saattaa löytyä puuttuvat alueet.
että 32 gigaa ei tasan ole XP;n rajoitus, ilman SP;täkin pitäisi näkyä 127 gigaa oikein. Haisee kovastikin paljon BIOSin rajoitukselta eli käytössä on LBA-levynosoitus jossa ei bitit riitä merkkaamaan noin "ison" levyn varausyksiköitä (olisko sitten 32-bit LBA jolla päästään tonne 32 gigaan [oma muisti kyllä väittää että 32-bit LBA riittää 64-gigaiselle mutta en mene vannomaan]ja siitä isommille levyille pitää olla 48-bittinen).
Kannattaa ottaa asioista selvää, ennenkuin tulee mitä tahansa tuubaa suoltamaan.
Joko käyttäjä räpelsi jumpperin/t 32GB clip-asentoon tai teki vain 32GB:n FAT32-osion.
joka tajuaa x kokoisen levyn vaan ei isompia ? Aika guru olet.
Pienin BIOSin aiheuttama raja levykoossa mitä minä tiedän oli 504 megaa. Myöhemmin raja siirtyi kahteen gigaan, sitten neljään. 8 gigan rajan kohdalla jouduttin jo kiretämään Int 13h rajoituksia. Tämä rumba on alkanut jo vuonna 1 ja 2 ensimmäisistä Ibareista ja ajtkuu edelleen. Tietty sitä voi olla vaikeaa hahmottaa jos kokemusta raudasta ei ole kuin tältä vuodelta.
The 33.8 GB limit (August 1999)
The next hurdle comes with a size over 33.8 GB. The problem is that with the default 16 heads and 63 sectors/track this corresponds to a number of cylinders of more than 65535, which does not fit into a short. Many BIOSes couldn't handle such disks.
Tietysti aloittelijana et tiedä asioita tarkasti, toki ymmärrän sen.
Katsos kun 32GB:n rajoitus ilmeni niin, että BIOS meni jumiin kiintolevyjen tunnistusvaiheessa kun LBA-tukea ei ollut. Jos kone käynnistyy normaalisti levy kiinni niin silloin kyseessä ei voi olla em. rajoitus.
Sitäpaitsi rajoitukseen törmää äärimmäisen harvoin:
"this issue was limited to a few machines that relied upon old Award BIOS code"
Tästä lähtien tiedät, että xyz-sedän kanssa on ihan turha lähteä väittelemään tietotekniikasta, koska jäät toiseksi aivan varmasti.