Viime aikoina minua on alkanut vaivaamaan ikävä vaiva, kun käyn syömässä koulun/työpaikan ruokalassa saan kaulani täyteen kuumottavia punaisia laikkuja. Kotona saan paljon harvemmin ja lievempänä punaiset laikut. Tomaattia olen tietoisesti vältellyt, koska sen olen huomannut aiheuttavan punaisuutta. Miten suosittelisitte, että lähtisin selvittelemään mille olen allerginen/yliherkkä? Mitkä aineet voisivat olla tyypillisiä laikkujen aiheuttajia? Vaiva on todella kiusallinen ja itselle tulee todella ahdistunut olo, kun kaulaa kuumottaa. Myös alkolista saan kyseisiä laikkuja, tällöin niitä tulee myös käsivarsiini. Entäpä voiko home aiheuttaa kyseisiä laikkuja?
Punaiset laikut kaulassa
3
3514
Vastaukset
- ruokavaliotasi.
No mullekin jotkut alkoholijuomat aiheuttaa tuota, siksipä pitäydynkin viinapohjaisissa drinkeissä ja siidereissä, ei ole tätä vaivaa enää ollut.
suosittelen, että nyt tarkkailet mitä syöt, aina kun sulle tulee noita oireita, niin mieti, mitä olet sitä ennen syönyt, ja laita vaikka paperille ylös..sitten alat pikkuhiljaa tarkkailemaan että mistä ruoasta se voisi johtua, ja koitat jättää niitä pois. Tietenkin voi olla, että olet yliherkkä esim. jollekin mausteellekkin, joka saa aikaan näitä reaktioita. Eipä siinä oikein muuta keinoa ole. Tai sitten menet allergiatesteihin, nekään vaan eivät ole täysin luotettavia, vaan antavat jotain suuntaa.. - vastaillaan
Epäilen että kyseessä on joku mauste, voisi olla joku paprikajauhe, chilijauhe, grillimauste tai muu vahvahko mausteseos joka saa aikaan allergisen reaktion.
Laita tosiaan aina kun näitä reaktioita saat, vaikka lapulle ylös mitä söit sitä ennen.. sitten ala tarkkailemaan saatko samoja reaktioita esim. itsevalmistetuista tai kun syöt muualla....näin selviää tuo maustejuttukin, jos itse et mausta, mutta esim. työpaikan ruoasta et voi olla varma.
Osta apteekista Hydrokortison-voidetta ja levitä sitä ihottumalle, se rauhoittaa. kannattaa myös hommata apteekista ilman reseptiä saatavia allergialääkkeitä, nappaat vaikka kaksi sellaista kun olet saanut tämän reaktion.
Ite kärsin pahasta kumiallergiasta, ja pölyllekin olen yliherkkä sekä tietyille alkoholijuomille. Jos saan oikein pahan "kohtauksen", heitän naamaani kyytabletteja, koska ne sisältävät paljon kortisonia, ja mulle lääkäri tätä suositteli.
Mulla oireina ollut myös punoitusta, ihottumaa, turvotusta jne... - Anonyymi
Sen jälkeen kun joku meni laikkuja kommentoimaan 15 vuotta sitten, olen ruvennut ahdistumaan niistä. Tiedän että ne nousee jos avaan suuni ihan tavallisessa keskustelutilanteessa työpaikalla. Tästä on tullut noidankierre, ajattelen niitä laikkuja jo etukäteen. Kiirehdin ruokailuista pois tai olen hiljaa. Kuinkahan moni ihminen näistä laikuista kärsii? Joillakin kaula punastuu tasasemmin, nuo laikut on silmään pistävämpiä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään
Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää1393860Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa
Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri3362984Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla
Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt91892Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."
Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa91625Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?
Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja41089- 71944
Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan
Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar38874- 44784
Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan
Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat23761- 65751