Kyseessä vm 2007 C4, jossa talvirenkaat alkuperäisillä peltivanteilla. Loska/räntä kerääntyy takavanteisiin ja jäätyy yön aikana. Vanteet pitää puhdistaa ennen kuin pystyy ajamaan, muuten ravistaa älyttömästi.
Pitääkö vaihtaa avonaisemmat alumiinivanteet talveksi vai miten tästä ongelmasta pääsisi eroon? Muuten auto on ollut kaikin puolin hyvä.
Pitääkö vaihtaa avonaisemmat alumiinivanteet talveksi vai miten tästä ongelmasta pääsisi eroon? Muuten auto on ollut kaikin puolin hyvä.
Vastaukset 4
Vanhimmat
vaiva samanikäisellä nelkulla. Mutta toki vastaavaa esiintyi myös esim. aiemmassa Fiat Stilossani. En muista, että C5 olisi ollut samanlainen kerääjä, lienee tuo vanteen profiili hiukan erilainen sisäpuolelta. Tuo C4:n, ja monen muunkin, ongelma johtuu leveästä ja suorasta vanteesta.
Puhdistusoperaatio on itselläkin usein pitänyt tehdä pöpperössä ajon jälkeen. Harkitsen myös alujen laittoa talvikiekkoihinkin.
mutta ei ne aluvanne seos jututkaan suolan käsittelyjä kestä,eli suola syövyttää vanteet pilalle,,,
täsätäkin olen esimerkkejä nähnyt. Syöpynyt vanne ei mitenkään kivalta näytä. Pitää yrittää keksiä jotain jatkossa, jottei lumi tarttuisi niin tiukkaan.
Taitaa olla pidosta kiinni? Omat talvikäytössä olleet alumiinivanteet on kuin uudet viiden talven jälkeen. Tosin tuleekin pidettyä niitä liika säntillisesti, vahaus kerran vuodessa ja auton käsinpesun yhteydessä huolehdin myös vanteet puhtaaksi. Vanteen merkki on CMS.