Kynsilakalle allerginen?

läikkänaama

luomissani on ollut jo parin kk:n ajan punaiset ihottumaläiskät. vaihdoin lumenen hypoallergeeniseen kynsilakkaan pari pvää sitten ja jännityksellä odotan, auttaako yhtään.
lisäksi mulla on kynsipsori, joka on tuhonnut 9 kynttäni aivan karmeiksi. paksuiksi, keltaisiksi ja kaikki olettavat että mulla on kynsisieni.

joudun laittamaan rakennekynnet muutamaan pahimpaan kynteen, ja pelkään että olen allerginen näillä geelikynsien kemikaaleille. en tiedä mitä teen sitten, koska kynteni ovat todella pahan näköiset ja ilman lakkaa en voi olla. mieluiten pidän rakennekynnetkin edes parissa kynnessä. muilla kokemuksia asiasta?
onko uv-kovetteisten rakennekynsien todettu aiheuttavan paljon allergiaa?

2

5355

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Yksi vain

      Olet allerginen kynsilakassa käytettäville hartseille (luonnonhartsi, hartsi, colophonium, jne.) jota on 98% meikeistä, kynsilakoissa eniten. Sellaista kynsilakkaa jossa hartsia ei olisi en ole löytänyt. Lumenessa on hartsia.

      Selvitä mitä aineita rakenne kynsissä on.

      * Luonnonhartsit aiheuttavat allergista kosketusihottumaa, käsi-ihottumaa ja joskus myös hengitystieallergiaa. Luonnonhartsit ovat peräisin havupuun pihkasta.
      * Luonnonhartseja käytetään muun muassa soittimien jousien sivelyssä (viuluhartsi), näyttämön lattian käsittelyssä liukumisen estämiseksi, öljyvärimaalauksessa (taidemaalarit ja harrastelijat), elektroniikkateollisuuden pehmeäjuotostyössä tarvittavassa juoksutteessa (flux), mäntynestesaippuassa ja mäntysuovassa.
      * Muunnettuja luonnonhartseja saattaa olla monissa arkipäivän käyttö- ja kulutustavaroissa, kuten saippuoissa, laastareissa ja liimasidoksissa, eristysnauhoissa (esim. mailat, työkalujen kahvat), liimassa ja liisterissä, teipeissä, liimanauhoissa ja -paperissa, kärpäspaperissa, rakennuskitissä, painoväreissä (etenkin offset-väri), musteessa, öljyväreissä, lakassa, vernissassa, muurauslaastissa, vahausaineissa (huonekalu-, lattia-, auto- ja kenkävahat), leikkuunesteissä ja -öljyissä, paperituotteissa (pakkaus-, valokuvaus-, sanomalehtipaperi, kartonki), kosmetiikassa (joskus luomiväri ja maskara, tekoripsien kiinnitysaine), purukumissa, savukkeiden filtterissä, urheilutalkissa, viineissä (jossa mausteena pihka, esim. Retsina).

    • Ongelmasi on liian vaikea kenenkään ei-spesialistin vastata.
      Mutta jos Sinulla on allerginen reaktio menossa, etkö voisi poistaa kaikki allergeenit ja käyttää aistikkaita käsivarsihansikkaita tai kämmen- sormialueen hansikkaita tilaisuukissa? Se on erittäin aistikasta. Sellaisia ei tarvitse ottaa pois kädestä. Jos löytää hyvän designin ne ovat myös ilmavia ja hyvin kauniita.
      Älä tee kysnillesi mitään, mitä lääkäri ei käske. Luota spesialisteihin, plastiikka-alan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

      Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
      Maailman menoa
      355
      1491
    2. Mitä kirjainta kaipaat?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      114
      1216
    3. Onko ikäerolla väliä?

      Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
      Ikävä
      117
      1097
    4. Onko sulla rakas mitään sanottavaa?

      Lähetä tässä kaivatullesi haluamasi terveiset 💌
      Ikävä
      116
      861
    5. Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"

      Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh
      Suomalaiset julkkikset
      22
      847
    6. Uusioperhe vai salasuhde?

      Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
      Ikävä
      111
      822
    7. Mulla on ikävä sua!

      Enemmän kuin ikävä... sun kanssa oli niin helppo olla ja jutella!
      Ikävä
      18
      470
    8. Otan vielä sut

      Niin on tähtiin kirjoitettu. Nainen, turha on kohtaloa juosta pakoon.
      Ikävä
      40
      468
    9. Vaikea löytää samantyylistä miestä

      Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i
      Sinkut
      93
      451
    10. Nainen, tää meidän juttu ei ole ohitse

      Ennen kuin lihava nainen on laulanut.
      Ikävä
      36
      423
    Aihe