Omassa oikeusjuttujen sarjassa on hyvin tullut esille, kuinka lautamiehet ovat tietämättömiä käsiteltävien rikosasioiden perusteista ja niiden asianhaaroista.
Vielä enemmän lautamiesten tietämättömyys tulee esille sellaisessa käsittelyssä, jossa lautamiehet vaihdetaan kesken oikeuskäsittelyn kokonaan, kuten allekirjoittaneen jutussa.
Soittokierros osoitti kylmän tosiasian: Lautamiehet olivat yksimielisiä päätöksessään, mutta tosiasiassa eivät tienneet mistä päättivät. Palkkion saivat kuitenkin, vaan mistä?
Poliitikkojen paikka on muualla kuin oikeussaleissa, jotka ovat menettämässä uskottavuuden ja puolueettomuuden ilman maallikkotuomareitakin.
Poliittiset lautamiehet pois
9
523
Vastaukset
- osuit
Napakymppiin. Nämä ns." puoluekirjojen varjossa" häärivät tekijät ulos koko systeemistä.
Tilalle maalaisjärjen omaavia maallikkojäseniä, jotka ovat perehtyneet käsiteltävän asian taustoihin. Tuloksetkin voisivat olla jotain aivan toistaluokkaa.
Eli ei valituskierrettä yms. "Lue tavallaan säästöt yhteiskunnalle". - nilkkaan
puolueesta valittuja henkilöitä.pitäis tarkastaa entinen rikollistausta.onpahan faktaa,mainitaanko nimiä?
- sä horiset
eihän tosta saanu mitään tolkkuu,mitäs yritit sanoo
- naapurivala
Naulan kantaan ja hyvä lyhyt oppimäärä lautamiesten tarpeettomuudesta!
Kervinen lienee olevan niitä harvoja joka ei haudo itsekseen näitä oikeuden vääristymiä vaan kakistaa ne ulos julkisuuteen omalla nimellä!
Tuosta saa helposti rähinöitsijän ja kylähullun maineen, sen takia nimimerkillä esiinnyn tänne!
Minun tapauksessa lautamies oli tuomiosta eri mieltä tuomarin kanssa mutta äänesti silleen kuin tuomari ehdotti!
Naapurisuhteet menivät iäksi!- järki mukaan
niin, että poliittinen jäsenkirja pätevöittää tekemään päätöksiä. Ei voi olla myöskään mahdollista päästä lautamieheksi palkkiona siitä että on osallistunut kunnallisvaali ehdokkaaksi. Valitettavasti näin on!
- tuskimpa...
järki mukaan kirjoitti:
niin, että poliittinen jäsenkirja pätevöittää tekemään päätöksiä. Ei voi olla myöskään mahdollista päästä lautamieheksi palkkiona siitä että on osallistunut kunnallisvaali ehdokkaaksi. Valitettavasti näin on!
ymmärtävät mitää laista nää popupellet,kunhan istua noköttävät siellä ison pulpetin takana leikkimässä jotakin tuomarii!
- ukko keltsulta
Ryhdikkäitä kirjoituksia Asko Kervinen, tiedetään kuinka vaikea on kaltaisia kokemuksiasi saattaa julkisuuteen, saatikka yleiseen keskusteluun!
Hain nimesi hakusanalla näitä sinun esille tuomia oikeus ongelmia ja hämmästyin energiasi määrää, joka on kadehdittava ottaen huomioon millaisen rälssin olet läpi käynyt!
Ilmeisesti käsittäen juttusi, joka on kaikille tärkeä kansan oikeuksien puolesta poikii isommankin julkisuuden vielä, sillä eihän tuo kokemasi kärvennys ole mistään päin kotoisin!
Ryhdikästä ja selvää tekstiä kirjoitat, seuraan mielenkiinnolla kannan ottojasi!- Kerran murjottu
Samaa mieltä, eipä ole helpoin tie Kervisellä kuljettavana lähtiessään noinkin avoimelle linjalle oikeutta hakiessaan, yleensähän ihmiset vetäytyvät kuoreensa saadessaabn siipeensä, näyttääpi ettei kaikki alistu mihin vaan, voipi nostaa hattua Kerviselle kyllä!
- ihmeissään123
Ihmeissäni olen. Et valehtele, mutta jätitkö kertomatta että ensimmäinen istunto peruttiin? Eli vaihdosta ei tapahtunutkaan, kun oli vain yksi istunto?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin kaikkeen sinä ihastuit hänessä
Mikä oli se asia mikä vei jalat altasi? ❤️ Oliko jotain erityistä tilannetta vai tunne? Kenties monen sattuman summa? Ai938932Persut: haluamme lisää veroja!
Lisää lisää veroja huutaa persukuoro. Veroila Suomi nousuun! "Uusi matkailuvero eli matkailijamaksu peritään esimerki484781Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.
https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.414471Jos samassa autossa istuu romani, somali ja venäläinen, kuka ajaa?
Arvioiden mukaan romanit lähtivät noin 1000-luvulla liikkeelle pohjois-Intiasta. Nyt 1000 vuotta myöhemmin he ovat levit462726Numero josta kaivattusi tulee mieleen
Onko jokin numero joka yhdistää teidät jotenkin? Älä laita puhelinnumeroa.1001536- 401316
Tämmönen höpsö
Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress441266Heräsin taas sinä mielessä
Miten voi haluta toista näin paljon? 😳 Kyllä meillä on muutenkin hyvä yhteys. Ehkä se tekee myös tästä niin voimakkaan?641192Jorman paluu sodasta Lieksaan oli katkera
Jorma Karhunen astui Lieksan asemalle. Aurinko paistoi, mutta Jorman maailma oli sumuinen. Takana oli se helvetti, jota391170Kannattaa toimia yleisesti ottaen
Ajoissa. Vaikka miten paljon haluan ja tunnen, olen löytänyt nyt elämääni jotain uutta ja se todennäköisesti edistyy, jo1681120