Poliittiset lautamiehet pois

Asko Kervinen

Omassa oikeusjuttujen sarjassa on hyvin tullut esille, kuinka lautamiehet ovat tietämättömiä käsiteltävien rikosasioiden perusteista ja niiden asianhaaroista.

Vielä enemmän lautamiesten tietämättömyys tulee esille sellaisessa käsittelyssä, jossa lautamiehet vaihdetaan kesken oikeuskäsittelyn kokonaan, kuten allekirjoittaneen jutussa.

Soittokierros osoitti kylmän tosiasian: Lautamiehet olivat yksimielisiä päätöksessään, mutta tosiasiassa eivät tienneet mistä päättivät. Palkkion saivat kuitenkin, vaan mistä?

Poliitikkojen paikka on muualla kuin oikeussaleissa, jotka ovat menettämässä uskottavuuden ja puolueettomuuden ilman maallikkotuomareitakin.

9

506

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • osuit

      Napakymppiin. Nämä ns." puoluekirjojen varjossa" häärivät tekijät ulos koko systeemistä.

      Tilalle maalaisjärjen omaavia maallikkojäseniä, jotka ovat perehtyneet käsiteltävän asian taustoihin. Tuloksetkin voisivat olla jotain aivan toistaluokkaa.

      Eli ei valituskierrettä yms. "Lue tavallaan säästöt yhteiskunnalle".

    • nilkkaan

      puolueesta valittuja henkilöitä.pitäis tarkastaa entinen rikollistausta.onpahan faktaa,mainitaanko nimiä?

      • sä horiset

        eihän tosta saanu mitään tolkkuu,mitäs yritit sanoo


    • naapurivala

      Naulan kantaan ja hyvä lyhyt oppimäärä lautamiesten tarpeettomuudesta!
      Kervinen lienee olevan niitä harvoja joka ei haudo itsekseen näitä oikeuden vääristymiä vaan kakistaa ne ulos julkisuuteen omalla nimellä!
      Tuosta saa helposti rähinöitsijän ja kylähullun maineen, sen takia nimimerkillä esiinnyn tänne!
      Minun tapauksessa lautamies oli tuomiosta eri mieltä tuomarin kanssa mutta äänesti silleen kuin tuomari ehdotti!
      Naapurisuhteet menivät iäksi!

      • järki mukaan

        niin, että poliittinen jäsenkirja pätevöittää tekemään päätöksiä. Ei voi olla myöskään mahdollista päästä lautamieheksi palkkiona siitä että on osallistunut kunnallisvaali ehdokkaaksi. Valitettavasti näin on!


      • tuskimpa...
        järki mukaan kirjoitti:

        niin, että poliittinen jäsenkirja pätevöittää tekemään päätöksiä. Ei voi olla myöskään mahdollista päästä lautamieheksi palkkiona siitä että on osallistunut kunnallisvaali ehdokkaaksi. Valitettavasti näin on!

        ymmärtävät mitää laista nää popupellet,kunhan istua noköttävät siellä ison pulpetin takana leikkimässä jotakin tuomarii!


    • ukko keltsulta

      Ryhdikkäitä kirjoituksia Asko Kervinen, tiedetään kuinka vaikea on kaltaisia kokemuksiasi saattaa julkisuuteen, saatikka yleiseen keskusteluun!
      Hain nimesi hakusanalla näitä sinun esille tuomia oikeus ongelmia ja hämmästyin energiasi määrää, joka on kadehdittava ottaen huomioon millaisen rälssin olet läpi käynyt!
      Ilmeisesti käsittäen juttusi, joka on kaikille tärkeä kansan oikeuksien puolesta poikii isommankin julkisuuden vielä, sillä eihän tuo kokemasi kärvennys ole mistään päin kotoisin!
      Ryhdikästä ja selvää tekstiä kirjoitat, seuraan mielenkiinnolla kannan ottojasi!

      • Kerran murjottu

        Samaa mieltä, eipä ole helpoin tie Kervisellä kuljettavana lähtiessään noinkin avoimelle linjalle oikeutta hakiessaan, yleensähän ihmiset vetäytyvät kuoreensa saadessaabn siipeensä, näyttääpi ettei kaikki alistu mihin vaan, voipi nostaa hattua Kerviselle kyllä!


    • ihmeissään123

      Ihmeissäni olen. Et valehtele, mutta jätitkö kertomatta että ensimmäinen istunto peruttiin? Eli vaihdosta ei tapahtunutkaan, kun oli vain yksi istunto?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oi mun haniseni

      Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli
      Ikävä
      27
      5334
    2. Kyllä mulla on sua ikävä

      Teen muita juttuja, mutta kannan sua mielessäni mukana. Oot ensimmäinen ajatus aamulla ja viimeinen illalla. Välissä läm
      Ikävä
      12
      3905
    3. Hei rakas sinä

      Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle
      Tunteet
      40
      3197
    4. IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä.

      IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä. IS uutisoi torstaina Toni Imm
      Maailman menoa
      51
      2820
    5. Vihdoin tiedän että tämä on molemminpuolista

      Saattoi se koko ajan olla silmiemme edessä mutta kumpikaan ei uskaltanut sitä toivoa. Kunpa nähtäisiin pian, toivottavas
      Ikävä
      86
      1318
    6. Israel aloitti 3. maailmansodan

      https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.
      Maailman menoa
      285
      1312
    7. Haluaisin lähettää sulle viestin

      Mutta en enää uskalla. Miehelle.
      Ikävä
      60
      1193
    8. Miellytänkö sinun silmää?

      Varmaan ainakin vähän, jos tykkäät minusta. Siis jos tykkäät.
      Ikävä
      79
      1139
    9. Natoon liittyminen on alkanut kaduttaa.

      Nato on muuttunut niin paljon, että se ei ole enää se mihin haluttiin liittyä. Usa on vetäytynyt ja 5% osuus valtion tul
      Maailman menoa
      396
      1122
    10. Nainen, meidän talossa on säännöt

      1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E
      Ikävä
      215
      1101
    Aihe