monella tapaa. Jos joku tulisi nyt ja rikkoisi mun tietokoneen, se olisi harmi, sillä mulla ei olisi varaa ostaa uutta vähään aikaan. Siksi se tuntuisikin niin tavattoman ilkeältä, se ihminen, joka tän tietokoneen rikkoisi. Ja sama koskee mun sydäntäni. Sä rikoit sen joskus ja ehkä oletit että mun on varaa tuhlata sitä heti uuteen kohteeseen. Mä tiedän, että sä et tarkoittanut pahaa, sä olet vain erilainen ihminen tässä suhteessa- ymmärsin sen viimeisestä. Sä olet mua rikkaampi, kaikella tapaa. Sä voit aina hankkia uutta tilalle eikä sun tarvitse kaiholla muistella jotain vanhaa tietokonetta.
Mutta vaihtaisinko paikkaa sun kanssas koskaan? En. Kun ei ole varaa tuhlata on pakko arvostaa sitä, mitä on, mikä tekee sen, että elämässä voi joskus pysähtyä katsomaan sitä mitä on, eikä tarvitse koko ajan haalia lisää.
Mutta vaihtaisinko paikkaa sun kanssas koskaan? En. Kun ei ole varaa tuhlata on pakko arvostaa sitä, mitä on, mikä tekee sen, että elämässä voi joskus pysähtyä katsomaan sitä mitä on, eikä tarvitse koko ajan haalia lisää.
Vastaukset 6
Vanhimmat
olet nainen?
vaikka sillä ei oo tässä merkitystä. Tää teksti ei perustu rakkaus- vaan ystävyyssuhteeseen.
Aika erikoinen ystävyyssuhde, jos puhutaan sydämen särkymisestä ja "uuteen vaihtamista", jos nyt edes ymmärsin oikein tuon vertauksen. Vai olio kyseessä edes vertaus? Jos ei, niin täytyy myöntää, että aika sekavia kirjoittelet..
Miehesi kiinnostus on kääntynyt johonkin toiseen suuntaan. Luin rivien välistä, ettet kauheasti arvosta tuon ihmisen arvoja. Kuinka paljon sinä oikeasti tiedät hänen arvomaailmastaan? Jos olette ihan erilaisia ihmisiä, et varmaan näe sitä, mitä sisällä liikkuu.
Rahaa voi tuhlata, ja ehkä tunteitakin, mutta liiallinen ajan tuhlaus ja jaarittelu ihmissuhteissa on mielestäni täysin turhaa ja kuluttavaa. Joku on muuten väittänyt, että tunteet ovat ikuisia, kohde vain vaihtuu.. :)
sinä..ei rikkaus tee ihmisestä pahaa. Kirjoitat siten, että raha tekee ihmisestä jotenkin huonomman kuin sinä. Ei se ole totta. Rikaskin voi olla kuten sinä, sillä vain sattuu olemaan rahaa. Ja ne rahat se on usein verenmaku suussaan hankkinut. Että voisi unelmoida ja elää ilman rahahuolia. Haalimatta mitään. Ei raha aina tee ihmisestä pahaa. Eikä köyhyys aina tee kenestäkään hyvää.
Ajattelen samoin kanssasi :)