Ohjelma ei asennu vaan ilmoittaa että ei löydy kiintolevyä´. Koneessa Barracuda Seagate. Siinä ei ollut kaapelia, vaan punainen johto emolevyyn, jossa lukee, serial ATA 26 AWG. Mitä pitäisi tehdä. Miten ne jumpperit pitää olla! Olisiko siinä vikaa. Kone on toiminut jo kolme vuotta ilman ongelmia ja nyt kun pitäsi asentaa tämä niin ei onnistu.
XP-home asennus ongelma
6
2125
Vastaukset
- kovalevy jos
on sata,niin tarvitset sata ajurit kovalevyn valmistajan kovalevyltä xp sp2 asennus cd levyssä pitäisi kyllä olla sata ajurit mukana,mikä versio sulla on xp asennuslevystä?
- Pege81
Se punainen johto on nimenomaan se datakaapeli. Tuossa tapauksessa levyn liitäntä on Serial ATA, tunnetaan myös SATA-lyhenteellä. Tuo ilmoitus, että levyä ei löydy on enemmän, kuin tuttu. Yleensä emolevyn mukana tulee levyke mistä nämä ajurit voit ladata asennuksen aikana. Ajuri löytyy myöskin emolevyvalmistajan kotisivujen kautta. Edellyttää tietenkin sitä, että koneesta löytyy levykeasema. Windowssin asennuksen alussa, ruudun alareunassa vilahtaa kysymys siitä, että ladataanko kolmannen osapuolen levyajureita. Tähän tilaan pääsi muistaakseni F6:sta painamalla. Kaikki emolevyt eivät tuota erillistä sata-ajuria tarvitse, esim. nVidian ja Intelin piirisarjat. Tai nekin tarvitsevat, mutta ainoastaan siinä yhteydessä mikäli luodaan RAID-pakkaa.
- toinen kysyjä,
...tuota asiaa, siis miten nuo SATA-ajurit??
- Jos windows-(dvd) on sisällä asennuksen aikana, ja kysyy ajuria, kolmannen osapuolen siis, silloin internetistä ei ladata mitään, tästä olen varma, mutta tokko voin repäistä winukan asennuslevyä pois kesken kaiken, ladatakseni SATA-ajurit toiselta levyltä???
Kirjoitit: ""Edellyttää tietenkin sitä, että koneesta löytyy levykeasema.""
Onko sama asia, että koneessa on DVD ja CD asema?
Hyvästä vastauksesta huolimatta, en tietämättömyyttäni kaikkea ymmärtänyt.
Vielä oli "tilaan" pääsemisestä f6-näppäimellä, mitäs tämä tarkoittaa?
Toivottavasti aloittaja ei suutu, että laitoin tähän, ehkä tuleepi selventäviä vastauksia.
Laitan vielä lyhennetyn (ulkopuoliselle kysyjälle) teoreettisen kysymyksen,
- Haluan asentaa windowsin uusiksi.
- Jossain asennuksen vaiheessa kysytään SATA-ajureita.
- windows-asennuslevy hurraa asemassa, mistä ne nyt tähän pieraisen.
Vaikeeta on selittää, mitä tarkoitan... - Pege81
toinen kysyjä, kirjoitti:
...tuota asiaa, siis miten nuo SATA-ajurit??
- Jos windows-(dvd) on sisällä asennuksen aikana, ja kysyy ajuria, kolmannen osapuolen siis, silloin internetistä ei ladata mitään, tästä olen varma, mutta tokko voin repäistä winukan asennuslevyä pois kesken kaiken, ladatakseni SATA-ajurit toiselta levyltä???
Kirjoitit: ""Edellyttää tietenkin sitä, että koneesta löytyy levykeasema.""
Onko sama asia, että koneessa on DVD ja CD asema?
Hyvästä vastauksesta huolimatta, en tietämättömyyttäni kaikkea ymmärtänyt.
Vielä oli "tilaan" pääsemisestä f6-näppäimellä, mitäs tämä tarkoittaa?
Toivottavasti aloittaja ei suutu, että laitoin tähän, ehkä tuleepi selventäviä vastauksia.
Laitan vielä lyhennetyn (ulkopuoliselle kysyjälle) teoreettisen kysymyksen,
- Haluan asentaa windowsin uusiksi.
- Jossain asennuksen vaiheessa kysytään SATA-ajureita.
- windows-asennuslevy hurraa asemassa, mistä ne nyt tähän pieraisen.
Vaikeeta on selittää, mitä tarkoitan...Eli, jos WindowsXP:n asennus ei tunnista koneessa olevaa kiintolevyä, tarvitsee se ne erilliset ns. kolmannen osapuolen ajurit. XP:n asennusohjelma on tietääkseni sen verran tyhmä, että se osaa etsiä niitä sata-ajureita vain disketiltä. Levykeasemalla tarkoitin, siis tuota vanhaa perinteistä diskettiasemaa. Eli cd:ltä niitä ajureita ei voi ladata. Muistitikusta en tiedä, että onko mahdollista. DVD/CD-aseman olemassaolohan on pakollinen, mikäli meinaat edes saada asennettua Windowssin. Joo, tuo F6-juttu tuli ehkä hieman huonosti kirjoitettua. Ei ole meinaan tarvinnut itse ihan äsken tuota temppua käyttää. Kun asennusohjelma vilauttaa tuota tekstiä, niin painetaan sitä F6:sta. Asennus jatkuu normaalisti tämän jälkeen. Eli varsinaisesti mitään ei näyttäisi edes tapahtuvan. Tässä tilanteessa sen disketin/muun hyväksyttävän median on oltava asemassa sisällä. Windowssin asennuslevyä ei voi poistaa cd-asemasta, sillä asennus jatkuu siltä levyltä. Kunhan Windowssin asennus on kopioinut tarvittavat tiedostot levyltä, aukeaa ruutu, missä niitä erillisiä levyajureita kysellään. Näytöllä näkyy pieni ruutu, missä voi näkyä useampikin eri ajurivaihtoehto. Siitä listalta valitaan se ajuri, mikä vastaa oman laitteiston sata-ohjainta. Tämän tiedon voi selvittää emolevyn manuaalista. Kun asennus on ladannut ajurin, niin asennus jatkuu eteenpäin. Suurinpiirtein homma menee noin.
- ohjeiden
lisäksi kantsii tsekata että koviksen takana oleva jumpperi on SATA1 asennossa koska saattaa olla ettei emo tue SATA2.
parikin syytä että ei kiintolevy tunnistu.
1. winukka ilman sp2, ratkaisu. Ajuri-korppu.
2. Emo-levy ongelmallinen, ei tunnista kunnolla SATA-2 levyä jumpperoinnista huolimatta, emo vaihtoon tai SATA-1 levy tilalle.
Tietysti biossissa saatta olla joku kohta väärin mutta näkemättä tapausta vaikea sanoa.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävä sinua
Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k273553- 412389
Otavassa tapahtuu!
Rakennuspalo, yläkerta tulessa. Henkirikosta epäillään. Tiettyä henkilöautoa etsitään, minkä mahdollinen epäilty ottanut352218Tulemmeko hyvin
Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s71997Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta431552- 381429
- 1271282
Pitkäaikaiset työttömät työllisyystöillä takaisin yhteiskuntaan
Vaikka se vähän maksaakin, niin parempi on valtion teettää hanttihommia, jottei yksilöistä tule yhteiskuntakelvottomia.2591230Kesäseuraa
Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t451205- 131189