Haku työhön päättyi 15.2.2008 ja ajattelin että nyt tärppäsi. Oli kaikki tarvittavat taidot ja opinnot. En päässyt. Kaveri joka työn sai, oli aloittanut sen jo 1.1.2008 joten hiukan alkoi tämä minunkin laskutaitoni raksuttamaan. Miten ihmeessä kaupungin töihin pääsee, kun ei ole isukkia avittamassa.
Sukupuolisyrjintää ja ikärasismia sanon katkera minä
R:n kaupungille haettiin järjestelmäasiantuntijaa
5
1008
Vastaukset 5
- gfhjhgf
Se vain on kunnallisella puolella niin että työpaikka pitää ilmoittaa julkiseen hakuun vaikka siihen olisikin jo valmiiksi katsottu tekijä.
- Ja pakko haastatella joillakin
Ja pakko haastatella joillakin. Olen 20 vuotta nauranut tätä atk-alalla jota olen nähnyt monissa firmoissa että kunnilla ja valtiolla pitää laittaa paikka hakuun vaikka tiedetään kuka otetaan. Sitten käydään vaikka 100-200 hakemusta läpi ja haastatellaankin vaikka tiedetään että näistä ketään ei valita. Ja paljon tämä työllistää johtajia/esimiehiä/päälliköitä ja tällä työllä ei mitään väliä.
Toivottavasti pääsisin pois atk alalta joskus on haaveeni
- Nimetön
Ei mitään uutta.
Suomessa n. 400 kuntaa
Ruotsissa n. 290 kuntaa
Asukkaita Suomessa 5,3 miljoonaa, Ruotsissa 9,2.
Arvatkaa kummassa pieni piiri pyörii enemmän kuntatasolla...
"Miten ihmeessä kaupungin töihin pääsee, kun ei ole isukkia avittamassa. Sukupuolisyrjintää ja ikärasismia sanon katkera minä"
Et varmaan mitenkään.
---
Voit valmistautua tietenkin itsesi syyllistämiseen: Vika on tietenkin itsessä kun et pääse töihin!
Olet vitun paska laiskuri. Mikset mene töihin? Muut kysyvät... - 30-vee tietoliikenneinssi
Juu minäkin katsoin sitä selvityslappua joka tuli sitten kotiin, ja merkkasin saman homman että heebo oli tehnyt jo vuoden alusta niitä hommia. Ja oli muutenkin näköjään paikkakuntalainen ja ollut hommissa ennenkin.
Itse olen huomannu valtion paikoissa ton homman niin ikään, myös VV-sijaisuuksissa. - Mikähän lienee
Kai tuolla R:llä on joku parempikin nimi?
Rauma, Raahe, Riihimäki... siis mistä oikein kirjoitat.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Haluatko että unohdan sinut kokonaan
Siihen suuntaan ollaan menossa, nyt jo. Ja ehkä parempi näin, niin ei kulu energiaa hukkaan mahdottomuuteen. Ja vaikka j811203- 42814
Pisa-tulokset.....
Tuoreen tutkimuksen mukaan suomalaisten osaaminen on edelleen OECD-maiden keskitasoa parempaa. Kantaväestön oppilaiden236708Haapaveden upea kurvikuningatar
No nyt on kyllä mahtava uutinen että Haapaveden rohkea ja toimelias nainen ja yrittäjä on päässyt finaaliin kurvikuninga59655Meinasi nainen mennä pasmat sekaisin
Rupesin vapisemaan, kun huomasin sinut. Mutta sain sentään juuri ja juuri koottua itseni, etten ihan häpäissyt itseäni.35571Uskaltaisitko ihana nuorempi nainen lähettää
WhatsApp -viestiä, jos sulla on mun numero. Olisin ihan haltioitunut... Tykkään ja kaipaan ❤️❤️77540- 45538
- 23498
- 36494
- 26482