Hiiri+Hamsteri

????

Voiko hiiriä ja hamstereita pitää
samaan aikaan vapaana?? Tuleeko ne toimeen keskenään vai alkaako ne tapella??

9

1791

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ex- hiiren omistaja :[

      Luin jostain että niiden välillä voi syntyä jopa verisiäkin tappeluita, niin enpä usko että niitä kannattaa pitää samaan aikaan vapaana.

    • Someonesxsweetheart

      Moikka

      Hiiren ei kannata edes antaa jaloitella vapaana, kuten hamsterin. Hiiri karkaa hyvin helposti, joten sen on itsensäkin vuoksi turvallisempi pysyä terraariossaan/dunassaan. Myöskin hiiri varmasti viihtyy paremmin omassa asunnossaan. Vapaana kun tuppaa olemaan niin avaraa, että se varmasti pelottaa hiirtä. Ja vielä kun on niin paljon erilaisia hajuja. Sen lisäksi hiiri tosiaan kykenee karkaamaan varsin liukkaasti pienimmästäkin raosta.
      Hiiri ei yksinkertaisesti tarvitse sitä jaloittelua vapaana.

      Luulen, etteivät tulisi edes toimeen keskenään.
      En suosittele että pitäisit hiirtä vapaana. Sylittele ihmeessä paljon, mutta vapaana ei kannata pitää kuin korkeintaan sohvalla koko ajan vahdittuna. :]

      • 12+11

        Hiiren nimenomaan pitäisi saada olla vapaana, eikä kokoikää terraariossa. Hiiri on erittäin utelias, seurallinen ja LIIKUNNALLINEN eläin. Monet kasvattajat suosittelevat hiirille hankittavan oman pöydän jossa on reunat vapailua varten.

        Ja mitenniin hamsteri ei karkaa helposti? Meidän talvikko karkaa silmistä kyllä parissa sekunnissa, jos ei tarkasti vahdi... On muutenkin saman kokoinen kuin hiiri, joten mahtuu ihan yhtä pienistä kolosista tukemaan.


    • Eläinystävät

      Tuossa kyllä sanottiinkin ettei niitä saisi samaanaikaan pitää vapaana, mutta periaatteessa se vapaus ei ole ongelma varsinkaan hiirelle tässä kohtaa vaan tosiaan ennemminkin se toinen eläin - hamsteri.

      Toisaalta minun tapauksessa hamsterini ja hiirini ovat yhteisessä terraariossa ja ovatpa joskus pienessä makuuhuoneessanikin.. Hamsteri kun pitää välillä päästää vapaaksi, mutta ei sen kaverusta voi yksin terraan jättää.
      Syy miksi näin sattuu nyt minun tapauksessani olemaan, on kun tapahtui niin että hiireni teki poikasia mutta äiti kuoli synnytyksessä, ensimmäisen poikasen jälkeen. Äiti sairastui johonkin raskauden aikana joten emme voineet enään sitä auttaa. Muut poikaset kuolivat. Meillä oli yksi poikanen mutta se kuolisi ilman imetystä ja äidin turvaa.
      Mietimme mitä tehdä kunnes äitini ystävä, joka työskentee eläinkaupassa, kertoi että hiiri ja hamsteri eivät tunne eroja mikäli annamme eläinkaupan tuoreelle hamsteri äidille yhden poikasen lisää. Veimme hiiren siis sinne ensimmäisiksi viikoiksi.

      Sitten tuli ongelma; Hiiri oli nyt itsenäistynyt ja se oli tyttö, eli sille piti löytää kaveri (mieluummin naispuolinen myös). Päädyimme sitten ratkaisuun, että pidimme yhden hamsterivauvoista, joka tuli hiiren mukana.

      Nyt meillä vajaa vuoden ikäiset kaverukset, kääpiöhamsteri ja hiiri, jotka ovat erottamattomat sisarukset. Eivät huomaa eroa paitsi ruokakupilla kun nokkimisjärjestyksen huipulla toimii isompi ja vanhempi kääpiöhamsteri :D

      Kyllä luontoäiti keksii aina keinon pelastaa lapsensa.

      Päivänjatkoja sinne! :)

      • niinininin

        jopas sinä tarinaa kerrot.


      • OkinNimistaja

        Ihana lukee tälläsii :)


      • mainostaja95
        OkinNimistaja kirjoitti:

        Ihana lukee tälläsii :)

        fitness jyväpatukat!


    • Hamsteri ei oo hiiri

      Mun yks kaveri väittää että Hamsteri ja hiiri on melkein sama asia........Minusta niillä on paljonkin eroja!Voiko joku kertoa tähän oman mielipiteensä asiasta........Esim että mitä eroja niillä on

    • 12+11

      Me päästettiin joskus hamsu ja hiiret matolle yhdessä vipeltämään. Eivät edes huomanneet toisiaan, vaikka kävelivät toistensa päältä... Taino ehkä eivät vaan huomioineet (:

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      64
      3255
    2. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      43
      3097
    3. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      42
      2457
    4. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      100
      2207
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1913
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      27
      1810
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1616
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      85
      1415
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1300
    10. Lähtikö korvat

      puhtaaksi vaikusta?
      Tuusniemi
      81
      1132
    Aihe