190

löytyiskö 190E2.3 omistajia?
millanen peli on? Vikoja ja mitä kannattaa katsoa ostaessa ja paljonkohan kulutus on?
kiitos jos jaksatte vastata.
6838
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

yks vika et se on liian laiska :)

Äänestä

Kyllä ihan riittävän ripeä peli olisi ainakin mulle;itsellä 2litrainen.
Kaveri osti juuri 2.3:n...eikä hyvältä näytä:haukkaa bensaa noin 12litraa seka-ajossa kun pitäisi mennä 7 litraan kuten omani.Voi tietty olla säätökysymys.Yleensä noilla autoilla on ajettu paljon ja lujaa,joten nuorten omistuksessa yleensä.Valitettavasti moni nuori mies laiminlyö huollot ja myy auton pois kun vikaa ilmenee tai haluaa paremman/nopeamman.Kilometrilukemáan voi suhtautua varauksella jos huomattavan vähäinen.
Ominaisvioista voi mainita lämppärin puhaltimen joka tulee tiensä päähän jossain vaiheessa,sekä tuulilasin pyyhkimen,jonka mekanismin toiminta kannattaa tarkastaa ihan reilun mittaisella ajolla(on näet kallis osa).Kyllä 190 on yleisesti ottaen kestävä ja hieno auto.Onnea etsintään;kyllä hyvin pidetyn auton yleensä tunnistaa,kuten huonosti pidetynkin..tarkkana.

Äänestä
  • itsellä on ollut nyt vähän yli vuoden 2,3 vuodelta 89. bensaa kuluu satasella alta kymmenen litraa. nyt on tiedossa isompi remontti, kun kone pitää melkoista kilinää (ajettu n 310000 km),
    luultavasti jakopään remppa tiedossa jossain vaihessa.
    muuten autoon ei ole tarvinnut tehdä mitään muuta kuin vaihtaa kuluvia osia välillä, ei muuten kannata ostaa esim. jarrujen osia motonetistä ym. paskaliikkeistä. täytyy vaihtaa osat puolen vuoden välein näemmä...

    autohan ei tosiaan 100kw:llä mikään tykki ole, mutta vääntöä on kumminkin ihan kivasti (205Nm) joten esim. ohitukset sujuu isomallakin vaihteella kivuttomasti.

    täytyy kyllä sanoa että 190:nen on kyllä viimeisen päälle hyvin tehty auto, ei nitise ja muuteinkin hiljainen. ja mulla on sisustakin kuin kymmenen vuotta uudemmasta autosta. mutta sen sanon että kannattaa miettiä tarkkaan kuinka paljon ajetun ostaa, vaikka mersu kestää huomattavasti enemmän ajoa kuin halvemmat merkit niin kyllä 300.000 km:kin tuntuu jo mersussakin vaikka olis hyvin pidetty ja vaikka joku muuta väittäisikin. ja paljon ajetusta autosta on tosi vaikea päästä eroon. autoliikkeet ei oikein huoli vaihdossa, yksikin sanoi kun tehtiin kauppaa uudemmasta bemarista että myy se äkkiä viidellä tonnilla johonkin itse, jäi kaupat tekemättä...

    mutta jos on kohtuulliset kilometrit kohtuulliseen hintaan niin kannattaa ostaa ihmeessä.

    Äänestä

  • kuulostaa aikast isolta. olis vaan ollu suht edullinen kiikarissa, mutta ei taida opiskelijalla olla varaa maksella noita bensoja.
    saattaahan se olla poikkeustapauskin.

    Äänestä

Noista Saksasta tuoduista pikkumersuista.Tapasin eilen yhden kaverin.Oli tuotattanut saksasta 190 MB:n.Autohan oli kuin pakasta revitty,vuodelta -91 koneella oli ajettu alle 150.000.Kyllähän se julppee peli oli.Kaverikin sano että oli ollut Saksassa jollakin vanhalla ihmisellä uutuudesta lähtien,monesti olen kuullut tuon saman tarinan.Paperit kuulemma oli.En tiedä,että olikohan mittaria ruuvailtu?Hinta oli ollut 12.700 eeroo/avaimet käteen periaatteella.Oiskohan muillakin mielipiteitä näistä *mummon* Pikkumersuista.Itse olen kans kahellut tota mallia,mutta en ole vielä löytänyt sopivaa.Mutta vähän epäilyttää nuo Saksasta tuodut mersut.Oiskohan jollakin kokemuksia niistä?T:Pekka.

Äänestä
  • hankin 190 koppasen amg:n, onnekseni tuontiauto oli jo suomessa... ja sit mitä harmia siitä sain.

    -perä ulvo
    -takapönttö puhki
    -ABS merkkivalo paloi
    -akku purkautui

    näistä myyjä liike korvasi osan.

    kun hankit tuontiauton, sinun pitää muistaa lisä kustannukset:

    -toiset renkaat plus vanteet
    -vanhoihin autoihin ruostesuojaus
    -lohkon asentaminen plus johdot
    -laturit on mahdollisesti heikkotehoisia, ei yleensä
    -tietenkin rekisteröinnit jne muut pakolliset kulut

    nämä on jo plus 1000 eikkaa! ja oma menetetty aika päälle.

    ja sit! hermot paukku kun flektin anturi otti oikosulun ja poltti johtosarjat ties minne saakka. päätin et auto lähtee HETI myyntiin! vaikka meni vakuutukseen.

    tietenkin on helmiä kaupan, mutta tää opetti mua monella tavalla autokauppa-asioissa. ja olen siitä kokemuksesta viisastunut.

    mäkin odotan et joku liike tuo haluamani autoni suomeen myyntiin ja mielellään maksan siitä vähän enemmän (kohtuudella) ja tiedän jos ongelmia tulee, niin mulla on kuluttajasuojalaki!

    t:hintatietoinen

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


mb1 kirjoitti:

löytyiskö 190E2.3 omistajia?
millanen peli on? Vikoja ja mitä kannattaa katsoa ostaessa ja paljonkohan kulutus on?
kiitos jos jaksatte vastata.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu