Kohdun laskeuma raskauden aikana

rv28

Onko kellään kokemusta raskauden aikaisesta kohdun laskeumasta? Itselläni diagnosoitiin kohdun laskeuma, raskausviikkoja 28. Kohtu tulee ponnistaessa esiin, levossa nousee takaisin.
Vaikuttaako laskeuma synnytykseen jotenkin?
Entäpä seksi? Voinko harrastaa seksiä ilman mitään riskiä/kipua?

7

15107

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • gyne

      Kiinnostaisi tietää ikäsi ja monesko raskaus nyt on kyseessä...

      Kohdunlaskeuma raskauden aikana on erittäin harvinainen. Useimmiten nimittäin on kyseessä kohdunkaulan pidentyminen ja siitä johtuva "laskeutuminen". Yleensä kohdun ja sikiön kasvu loppuraskaudessa johtaa siihen, ettei kohtu enää mahdu laskeutumaan.

      Jos kohtu todellakin laskee, suurimmat ongelmat voivat hankautumisen ja painontunteen lisäksi olla toistuvat virtsatieinfektiot ja rakon tyhjenemisongelmat, verenvuoto (kohdunnapukasta jos hankautuu), ennenaikaisen synnytyksen uhka. Jos jotain tämän tyyppisiä oireita on, ei yhdyntää oikein voi suositella, koska se lisää mm. verenvuodon ja tulehduksen riskiä. Kipu ainakin on merkki siitä ettei kaikki ole kohdallaan. Vuodelepoa käytetään hankalissa tapauksissa hoitona. Ei vaikuta synnytystapaan.

      Tapausselostusten mukaan suurin osa laskeumista korjaantuu itsestään muutaman kuukauden sisällä synnytyksestä, samaten kuin tilanteet joissa heti synnytyksen jälkeen kohdunsuu tulee lähes ulkosynnyttimiin. Lantionpohjalihasten harjoittelu ei ainakaan pahenna vaivaa, jos harjoitukset tekee oikein.

      • rv28

        ikäni on 25, ja tämä on toinen raskauteni, takana siis yksi synnytys. Onko siis mahdollista, että synnytys käynnistyy ennenaikaisesti? Miten voin ehkäistä sen?


      • gyne
        rv28 kirjoitti:

        ikäni on 25, ja tämä on toinen raskauteni, takana siis yksi synnytys. Onko siis mahdollista, että synnytys käynnistyy ennenaikaisesti? Miten voin ehkäistä sen?

        Ennenaikaista synnytystä on vaikea estää, jos synnytys todella käynnistyy (supistusten estolääkitys). Jos kohdunkaula oli viimeksi suljettu, napakka ja täysimittainen, ei ennenaikaisuuden uhkaa ole, ainakaan lähiaikoina. Kaikki infektiot on syytä hoitaa huolella (virtsatietulehdus, myös oireeton bakteerikasvu, emätintulehdukset paitsi hiiva). Lepo on se mitä itse voi tehdä, varsinkin jos supistelee. Suurin osa supistelusta on kuitenkin täysin hyvänlaatuista kohtulihaksen harjottelua. Kivuttomat levolla ohi menevät kovettumiset ovat yleensä harmittomia.

        Ikäsi ja raskauksien lukumäärä huomioon ottaen on vaikea uskoa että sinulla olisi todella juuri kohdun laskeuma. Tapausselostusten naiset ovat yleensä selkeästi iäkkäämpiä (n. 40 v) ja/tai takana on MONTA synnytystä. Lieneekö tämä todettu neuvolan lääkärintarkistuksessa viikkoja ajatellen? Onko sinulla ollut jotain vaivoja, painon tunnetta, alavatsa/ristiselkäkipuja, oletko itse huomannut pullistumaa ulkosynnyttimissä. Vai oliko "sattumalöydös"?

        Jos napukka tulee emättimen ulkosuulle vain ponnistaessa ja eikä sinulla ole mitään oireita, epäilen että kyseessä on kuitenkin lähinnä kohdunkaulan pidentyminen ja sen verran lievä tilanne, ettei siitä raskauden suhteen ole juuri harmia.


      • Gerbera13
        rv28 kirjoitti:

        ikäni on 25, ja tämä on toinen raskauteni, takana siis yksi synnytys. Onko siis mahdollista, että synnytys käynnistyy ennenaikaisesti? Miten voin ehkäistä sen?

        Hei, minua kiinnostaa tietää, miten raskautesi ja
        synnytyksesi on sujunut. Koska minulla on myös kohdun laskeuma, minulla on 2 v tyttö. Haluaisin tehdä toisen lapsen. Toivottavasti sinulla meni hyvin synnytyksessä.


    • myy30

      Minua kiinnostaisi myö miten kaikki meni. Minulla jäi kohtu ekan synnytyksen jälkeen lähelle ulkosynnyttimiä (vaikka ikää 28 silloin. Myös suolisto laskeutui...tutkittu keskussairaalassa ja todettu raskauden laukaisseen rakenteelliset viat ). Olemme yrittämässä toista lasta ja huolestuttaa...

      • -raskautta pohtiva

        Heippa, itse olen vasta 25 vuotias nainen, ja minulla on todettu peräsuolen laskeuma (rektoseele) sekä lievä ohutsuolen laskeuma...EN siis ole vielä edes synnyttänyt. Joten laskeumat hyvinkin mahdollisia myös nuorella iällä. Minulla myös työntyy peräsuolen limakalvo ponnistaessa hieman ulos. En tiedä mistä nämä laskeumat saanut, vatsa vaivaa minulla oli pitkään, joten lääkärin mukaan liiallisesta ponnistelusta. Rektoseele ohutsuolen laskeuma leikattiin vuosi sitten, mutta edelleen tuota peräsuolen ulostyöntymä ongelmaa on. Olen suunnitellut raskautta, mutta ei vielä yritetty. Lääkärin mukaan nuo laskeumat saattavat synnytyksen yhteydessä uusiutua...En haluaisi pilata hyvää leikkaustulosta, joten varmaankin leikkaus olisi ainoa vaihtoehto.


    • Anonyymi

      Onko kenelläkään kokemusta jos on kohdun laskeuma voiko tulla raskaana??

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin kun katsoit salaa ja

      Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku
      Ikävä
      64
      5240
    2. Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."

      No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      69
      2485
    3. Kuvaa yhdellä sanalla meidän välejä tällä hetkellä

      Vastaa kuin vastaisit Hänelle.
      Ikävä
      268
      2406
    4. Katu täyttyy...

      Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt
      Ikävä
      36
      2359
    5. Korjaa toki jos...

      Koet että ymmärsin sinut kuitenkin aivan väärin. Jännittäminen on täyttä puppua kun et muitakaan miehiä näköjään jännitä
      Ikävä
      19
      1694
    6. Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"

      Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm
      Maailman menoa
      219
      1488
    7. Taas joku junan alle

      Piltolan tasoristeyksessä: https://www.tilannehuone.fi/ Uutinen Iltalehdessä, Iltasanomissa, MTV:llä, Ylellä jne. Jossai
      Loimaa
      52
      1084
    8. Harmittaa...Lampsiinjoen sillat

      Tulva vei toisen ja toinenkin hajosi. Mielellään korjaisin molemmat, mutta ei ole resursseja siihen hommaan. Ikää jo 72v
      Imatra
      13
      1043
    9. Joko luovutat

      Mun suhteen?
      Ikävä
      89
      1016
    10. Jalat alta

      Multa kun veit 😎 👘 🦵🦵🤏
      Ikävä
      66
      947
    Aihe