Kohdun laskeuma raskauden aikana

Onko kellään kokemusta raskauden aikaisesta kohdun laskeumasta? Itselläni diagnosoitiin kohdun laskeuma, raskausviikkoja 28. Kohtu tulee ponnistaessa esiin, levossa nousee takaisin.
Vaikuttaako laskeuma synnytykseen jotenkin?
Entäpä seksi? Voinko harrastaa seksiä ilman mitään riskiä/kipua?
715484
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Kiinnostaisi tietää ikäsi ja monesko raskaus nyt on kyseessä...

Kohdunlaskeuma raskauden aikana on erittäin harvinainen. Useimmiten nimittäin on kyseessä kohdunkaulan pidentyminen ja siitä johtuva "laskeutuminen". Yleensä kohdun ja sikiön kasvu loppuraskaudessa johtaa siihen, ettei kohtu enää mahdu laskeutumaan.

Jos kohtu todellakin laskee, suurimmat ongelmat voivat hankautumisen ja painontunteen lisäksi olla toistuvat virtsatieinfektiot ja rakon tyhjenemisongelmat, verenvuoto (kohdunnapukasta jos hankautuu), ennenaikaisen synnytyksen uhka. Jos jotain tämän tyyppisiä oireita on, ei yhdyntää oikein voi suositella, koska se lisää mm. verenvuodon ja tulehduksen riskiä. Kipu ainakin on merkki siitä ettei kaikki ole kohdallaan. Vuodelepoa käytetään hankalissa tapauksissa hoitona. Ei vaikuta synnytystapaan.

Tapausselostusten mukaan suurin osa laskeumista korjaantuu itsestään muutaman kuukauden sisällä synnytyksestä, samaten kuin tilanteet joissa heti synnytyksen jälkeen kohdunsuu tulee lähes ulkosynnyttimiin. Lantionpohjalihasten harjoittelu ei ainakaan pahenna vaivaa, jos harjoitukset tekee oikein.

Äänestä
  • ikäni on 25, ja tämä on toinen raskauteni, takana siis yksi synnytys. Onko siis mahdollista, että synnytys käynnistyy ennenaikaisesti? Miten voin ehkäistä sen?

    1Äänestä

  • rv28 kirjoitti:

    ikäni on 25, ja tämä on toinen raskauteni, takana siis yksi synnytys. Onko siis mahdollista, että synnytys käynnistyy ennenaikaisesti? Miten voin ehkäistä sen?

    Ennenaikaista synnytystä on vaikea estää, jos synnytys todella käynnistyy (supistusten estolääkitys). Jos kohdunkaula oli viimeksi suljettu, napakka ja täysimittainen, ei ennenaikaisuuden uhkaa ole, ainakaan lähiaikoina. Kaikki infektiot on syytä hoitaa huolella (virtsatietulehdus, myös oireeton bakteerikasvu, emätintulehdukset paitsi hiiva). Lepo on se mitä itse voi tehdä, varsinkin jos supistelee. Suurin osa supistelusta on kuitenkin täysin hyvänlaatuista kohtulihaksen harjottelua. Kivuttomat levolla ohi menevät kovettumiset ovat yleensä harmittomia.

    Ikäsi ja raskauksien lukumäärä huomioon ottaen on vaikea uskoa että sinulla olisi todella juuri kohdun laskeuma. Tapausselostusten naiset ovat yleensä selkeästi iäkkäämpiä (n. 40 v) ja/tai takana on MONTA synnytystä. Lieneekö tämä todettu neuvolan lääkärintarkistuksessa viikkoja ajatellen? Onko sinulla ollut jotain vaivoja, painon tunnetta, alavatsa/ristiselkäkipuja, oletko itse huomannut pullistumaa ulkosynnyttimissä. Vai oliko "sattumalöydös"?

    Jos napukka tulee emättimen ulkosuulle vain ponnistaessa ja eikä sinulla ole mitään oireita, epäilen että kyseessä on kuitenkin lähinnä kohdunkaulan pidentyminen ja sen verran lievä tilanne, ettei siitä raskauden suhteen ole juuri harmia.

    Äänestä

  • rv28 kirjoitti:

    ikäni on 25, ja tämä on toinen raskauteni, takana siis yksi synnytys. Onko siis mahdollista, että synnytys käynnistyy ennenaikaisesti? Miten voin ehkäistä sen?

    Hei, minua kiinnostaa tietää, miten raskautesi ja
    synnytyksesi on sujunut. Koska minulla on myös kohdun laskeuma, minulla on 2 v tyttö. Haluaisin tehdä toisen lapsen. Toivottavasti sinulla meni hyvin synnytyksessä.

    Äänestä

Minua kiinnostaisi myö miten kaikki meni. Minulla jäi kohtu ekan synnytyksen jälkeen lähelle ulkosynnyttimiä (vaikka ikää 28 silloin. Myös suolisto laskeutui...tutkittu keskussairaalassa ja todettu raskauden laukaisseen rakenteelliset viat ). Olemme yrittämässä toista lasta ja huolestuttaa...

Äänestä
  • Heippa, itse olen vasta 25 vuotias nainen, ja minulla on todettu peräsuolen laskeuma (rektoseele) sekä lievä ohutsuolen laskeuma...EN siis ole vielä edes synnyttänyt. Joten laskeumat hyvinkin mahdollisia myös nuorella iällä. Minulla myös työntyy peräsuolen limakalvo ponnistaessa hieman ulos. En tiedä mistä nämä laskeumat saanut, vatsa vaivaa minulla oli pitkään, joten lääkärin mukaan liiallisesta ponnistelusta. Rektoseele ohutsuolen laskeuma leikattiin vuosi sitten, mutta edelleen tuota peräsuolen ulostyöntymä ongelmaa on. Olen suunnitellut raskautta, mutta ei vielä yritetty. Lääkärin mukaan nuo laskeumat saattavat synnytyksen yhteydessä uusiutua...En haluaisi pilata hyvää leikkaustulosta, joten varmaankin leikkaus olisi ainoa vaihtoehto.

    Äänestä

Onko kenelläkään kokemusta jos on kohdun laskeuma voiko tulla raskaana??

Äänestä

Kommentoi aloitusta


rv28 kirjoitti:

Onko kellään kokemusta raskauden aikaisesta kohdun laskeumasta? Itselläni diagnosoitiin kohdun laskeuma, raskausviikkoja 28. Kohtu tulee ponnistaessa esiin, levossa nousee takaisin.
Vaikuttaako laskeuma synnytykseen jotenkin?
Entäpä seksi? Voinko harrastaa seksiä ilman mitään riskiä/kipua?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu