Voiko olla liian onnellinen?

Voiko?

Viimeisten kuukausien aikana olen pohtinut mielessäni onnellisuutta ja sen avaimia. Omalta kohdaltani ne löytyvät perheestä,ystävistä,omasta rakkaasta sekä terveydestä.

Koin aikamoisen elämänmullistuksen puolisen vuotta sitten kun sain "elämäni" takaisin. Sairastin epilepsiaa joka rajoitti elämääni aikalailla. Sain kuulla että se on mahdollista leikata ja leikkaus tehtiin.

Ennen tuntui että minulla on kaikki mitä ihminen voi toivoa,paitsi terveyttä. Se söi muita alueita elämästäni. Nyt kun olen elämänhalua täynnä ja olen saanut tervyteni parempaan malliin mieleeni onkin noussut kysymys; Voiko ihminen olla liian onnellinen?

Tuntuu vaan liian hyvältä ollakseen totta. Sitä on vähän kuin kokoajan varpaillaan. Mitä seuraavaksi tapahtuu? Koska tämä kaikki otetaan minulta pois? Ehkä tähän tottuu ajankanssa ja oppii nauttimaan elämästä sellaisena kun se on annettu :)

2

792

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Iloitse silloin kun ilo tulee

      Olen huomannut saman. Vasta sen jälkeen aloin oikein elää kun vakava sairaus pysäytti ja siihen oli parannuskeino. Ennen tuota olin elänyt aina jotenkin varovasti.

      • ap.

        tuohon tulokseen olen tullutkin :)
        Jotenkin tätä täytyy hetken aikaa sulatella ja totutella tähän olotilaan


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät

      Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain
      Maailman menoa
      60
      7502
    2. Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava

      valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak
      Maailman menoa
      123
      2936
    3. Minkälaisen viestin

      Laittaisit ikävöinnin kohteelle, jos rohkenisit?
      Ikävä
      142
      1776
    4. Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous

      saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha
      Maailman menoa
      65
      1649
    5. Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi

      Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim
      Maailman menoa
      115
      1458
    6. Miten voit olla niin tyhmä

      että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle
      Tunteet
      167
      1404
    7. Missä vaiheessa

      Päätit irl luovuttaa minun suhteeni?
      Ikävä
      131
      1153
    8. Millaisena uskot

      Kaivattusi kokevan tunteensa?
      Ikävä
      76
      849
    9. Kyriake=Kirkko

      Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko
      Kaste
      47
      802
    10. Mitä haluat eniten

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      52
      745
    Aihe