legolandia

kjhgfsd

Olisi kiva kuulla kokeuksia legolandiasta. Tarkoitus olisi lähteä sinne kolme vuotiaan kanssa ensi kesänä.

8

3956

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • MPKMPK

      Oltiin pari vuotta sitten Tanskan Legolandissa, kiva paikka, katteltavaa kaiken ikäisille.Jos tänä kesänä Englannin Legolandiin..

      • käynyt

        kahdesti lasteni kanssa, viimeksi kesällä 2007, jolloin he olivat 7 ja 10v. Päivä hurahti todella nopeasti ja mieluista tekemistä ja katseltavaa riitti. Lontoosta kätevä mennä junalla ja Windsorin rautatieaseman lähellä olevalta pysäkilta bussikuljetus. Kannattaa käydä.


    • mikä maa?

      Ehkä kannattaisi vielä odottaa muutama vuosi, niin muksukin saisi paikasta enemmän irti - sopii paremmin kouluikäisille, sen verran huisia on monet härvelitkin eikä varmaan vielä kauaa jaksa katsella minimaailmojakaan. Mitä ajattelit, perinteistä Tanskaa, Saksaa, USAa vai Englantia - vaihtoehtoja on jo monta...

      • alkuperäinen2

        Tanskaa ;-)


      • Tanskan Legolandissa
        alkuperäinen2 kirjoitti:

        Tanskaa ;-)

        ja Kööpenhaminan Tivolissa. Pojalla oli ikää silloin 4v. Niin pientä ei kannata viedä Legolandiin. Kiertävä tivoli ja siellä onginta on sen ikäiselle sopivaa ja lapsi viihtyy. Minä kuskasin häntä ympäri maailmaa ja myöhemmin tajusin, että onnellisimmillaan oli esim. vesipuistossa ja karusellissa. Yksi kalleimmista öistä olin Hotel Legolandin paremmassa huoneessa, josta näkymä puistoon, hinta n. 400e/yö. Hyviä vaatteita sieltä kyllä saa ja vanhemmille lapsille ok. Jos menet, lennä Billundiin suoraan jos et halua käydä Tivolissa tai muuten Köpiksessä.


    • muuten

      Legoland.

      Ei mikään landia.

    • Pienen suurperheen äiti

      Olemme käyneet Tanskan legolandissa kesällä 2002 ja viime kesänä Saksan. Molemmissa minulla on ollut vauva matkassa mukana, eli itse olen vauvan kanssa lähinnä kuljeskellut ja katsellut.Isommilla lapsilla ja isällään on riittänyt touhua! Koko perhe on kyllä tykännyt puistoista. Itse tykkäsin eniten katsella niitä ihania minimaailmoja! Kuljeskelin ja katselin niitä rattaita työntäen ja välillä penkillä syötin vauvaa. Toki välillä pääsin johonkin laitteeseenkin isän vahtiessa nuorimmaista, mutta se nyt ei oikeen ole mun juttu. Mieluummin kuljeskelin ja katselin ja vauvan nukkuessa hörpin kahvia istuskellen jossain kahvilassa.Eli kyllä Legomaassa on kaikille jotain koko päiväksi. Olemme olleet kesällä, mutta en muista kovinkaan pitkiä jonoja. Mielestäni siellä on laitteita ja leikkipaikkoja myös kolmevuotiaalle. Ja on se kyllä kokemus aikuisellekin!

    • Anonyymi

      Ihmiskauppa salakuljetukset sekä lapsikauppa ovat rehottaneet Tanskassa jo kauemmin. Tanskalaiset ovat tärvelleet suomalaista puhtoisuutta useamman sukupolven ajan sekä pilanneet useamman suomalaisen lapsen elämän. Tutustu vuoden 2025 kuumaan aiheeseen täältä:

      https://keskustelu.suomi24.fi/t/18754493/ei-toivotut-lapset

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa

      Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p
      Maailman menoa
      96
      7366
    2. Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa

      Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su
      Maailman menoa
      362
      6457
    3. Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"

      Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite
      Maailman menoa
      61
      3814
    4. Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)

      Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill
      Ikävä
      29
      3549
    5. Mikä on suurin luonne- eroavuus sinussa

      Ja kaivatussasi? Vaikuttaako se huonoon vai hyvään suuntaan siinä, että teistä voisi tulla jotain?
      Ikävä
      192
      2021
    6. Kenen haluaisit voittavan Amazing Racen: Tuomas ja Esko, Millu ja Karoliina vai Maria ja Vilma?

      Amazing Race Suomi huipentuu lauantaina finaaliin. Jäljellä on kolme paria ja tiedossa on tehtäviä, jotka järkyttävät os
      Tv-sarjat
      18
      1733
    7. Mitä haluaisit sanoa tänään hänelle?

      Rakastamallesi ihmiselle.
      Ikävä
      61
      1481
    8. Gallup: Katsotko Salkkareita tai oletko katsonut?

      Salatut elämät on suomalaisten suosikkisarja vuosikymmenestä toiseen. Salkkareiden parissa viettää aikaa sukupolvet laps
      Tv-sarjat
      18
      1456
    9. Elämäni biisi starttaa uudessa muodossa - Voi olla pettymys faneille!

      Elämäni biisi ja juontaja Katja Ståhl ovat suomalaisten suosikkeja. Lauantai-iltaisin ohjelma on vetänyt tv-katsojat arv
      Tv-sarjat
      1
      1350
    10. Amazing Race Tomas rehellisenä Esko-appiukon, 63, tilasta: "Sairastelut ja..."

      Tomas Grekov ja Esko Rotola-Pukkila ovat mukana Amazing Race Suomi -kisassa. Ja nyt vuorossa on finaali. Hankaluuksia m
      Tv-sarjat
      1
      1337
    Aihe