Onko ikä 16v. vai 18v ?
Minkä ikäiselle voi tulla ulos-ottomerkintä?
marryah*
6769
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
voi olla jo 1 vuotiaalla,mutta pannaan täytäntöön vasta 18v.
se voi tapahtua vasta 18v kun on täysi ikäinen,koska velkojakaan ei voisi syntyä ennen tuota ikää.Siis minkään tahon ei tulisi antaa luottoa alaikäiselle.Tosin olen kuullut,että vanhemmat voisivat tehdä rahajuttuja lastensa nimiin?!
Niin kuin tuossa ylempänä sanotaan, niin merkintä voi tulla minkä ikäisenä tahansa, mutta maksuun se pannaan vasta kun täyttää 18 vuotta. Tämä koskee lähinnä vahingonkorvauksia.
Jos kyse on velasta, niin sitähän ei pitäisi voida syntyä, koska alle 18 vuotias ei voi tehdä velkaa.
"Alle 10-vuotiaita koskevia rekisterimerkintöjä oli noin 60. Otannassa nuorin henkilö, jota koskeva maksuhäiriömerkintä on rekisteröity, oli kaksivuotias. - Lähes kaikki maksuhäiriömerkinnät ovat peräisin ulosoton varattomuusesteilmoituksista."
asia, joka tulisi valtiovallan toimesta ehdottomasti muuttaa.
Siis tarkemmin sanoen olisi tehtävä mahdottomaksi laittaa ala-ikäisten lasten nimiä maksuhäiriölistoille, -sellaiset tapaukset, joissa nuori on mukana rikoksessa, käsiteltäköön erikseen.
Onhan suorastaan törkeätä ja luonnon vastaista, että meillä Suomi-nimisessä "sivistysvaltiossa" voi vuoden ikäinen lapsi saada nimensä maksuhäiriölistoille.
Kun otetaan vielä huomioon suomalaisten pankkien ja muiden laitosten omat "mustat listat", niin voi tuon viattoman lapsen koko elämä olla etukäteen tuhottu.
Lakimuutosta kaivataan kiireesti kyseiseen asiaan, mutta valitettavasti meidän lainsäätäjämme eivät osaa ajatella noin pitkälle, sillä heillä on kyllä mahdollisuus hoitaa omien jälkikasvujensa nuorena tekemät törttöilyt pois ja köyhien penskoistahan on herroille vain riesaa Suomessa.
Vuoden alusta voimaan tulleessa ulosottokaaaressa on säädetty ulosottoviranomaisille velvollisuus ilmoittaa holhousviranomaisille, jos alle 18-vuotiaalla on ulosotossa asioita. Vikaa on vanhempien lisäks myös esim. terveyskeskuksissa joista osa edelleen kirjoittaa terveyskeskusmaksun alaikäisen nimelle.