Asiakirjat eivät tallennu word-asiakirjoiksi, vaikka valitsen niin. Niistä tulee 2008-tiedostoja, joita windows ei pysty aukaisemaan, koska ei tunnista ohjelmaa. Saan aukaistua ne oo:n avulla, mutta en voi lähettää asiakirjoja eteenpäin, koska muut eivät saa niitä auki. Mikä avuksi?
Tallennusmuoto
maaria70
51439
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
tallenna opendocument-muodossa. se on iso-standardi joten siirrät vastuun aukisaamisesta vastaanottajalle.
http://en.wikipedia.org/wiki/OpenDocument
Mikä on 2008-tiedosto?
Mikset tallenna tiedostoja vaikka PDF- tai rtf-muodossa, jos epäilet, että vastaanottajalla ei ole Officea.
Hei!En tiedä, mikä on 2008-tiedosto, sellaisena kone vain tallentaa ne (vrt word-tiedosto). En myöskään pysty tallentamaan pdf- tai rtf-muodossa. Haluan tallentaa word/xp-muodossa, mutta vaikka valitsen sen, ja se on automaattisena tallennusasetuksena muutenkin, lopullinen tallennusmuoto on jotain ihan muuta. Lisäksi jos muutan jotain word/xp-asiakirjaa ja tallennan sen eri nimisenä, ei sekään enää tallennu word/xp:eeksi. Hankalaa! Mutta: Kiitos! -Minna
Tiedosto -> Tallenna nimellä -> Valitse kansio -> Nimeä asiakirja ja valitse tallennusmuoto -> Täppä kohtaan "Automaattinen tiedoston tunniste" TAI asiakirjan nimi muodossa Asiakirja.doc.
Toimii ainakin minulla ihan tyylikkäästi.
Auttoi, kun laitoin rastin kohtaan "automaattinen tiedon tunniste". Kiitos! En vain tiedä, miksi nyt vaaditaan tuo, kun aikaisemmin sitä ei ole koskaan tarvittu. Vaan samapa tuo, kun homma nyt pelittää. Aurinkoista jatkoa! -Minna