miten kannattaa

toteuttaa

peräkärryn sähköt.eli mulla on uusi peräkärry teon alla ja siinä on valmiit valot joissa Bajonet liitin 5-napaiset takaseinässä.Miten haaroitan molemmille lampuille omat johdot ja miten saan etuäärivaloille virran?Kenties pitääkö ostaa joku jakorasia ja millainen?

5

1577

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • autosähkö

      kun tuntuu olevan noinkin hyvin hallussa,niin paras antaa homma sellaiselle joka tietää mitä tekee.

      • Portsari79

        Samalla vaivalla olisit voinut vaikka vastata kysymykseen, ja neuvoa, mutta ei. Apina on apina! Kuinka tyhmä voi ihminen olla? Mene sinä laittamaan kaverin kärry kuntoon, kun sinulla oletettavasti on osaamista, mitä et halua täällä jakaa. Sen jälkeen voit mennä itseesi.


    • Eiköhän kärryn alla suojaisessa paikassa mene ihan ulkokäyttöön tarkoitettu jakorasia. Mielummin tietty tiiviimmän- ja kestävämmänpuoleinen... Ja sähköt äärivaloille voinee ottaa takavalojen sähköistä. Juotosten sijasta puristava liitos olisi "autokäytössä" parempi.

    • suojalakka

      Mahdollisimman hyvin suojatut tiiviit liitokset . Minust atinaaminen on usein kestävä ja johtava liitos. Kutistesukat vaan päälle ja joskus jopa kaksi sukkaa. Missä myydään hyviä puristeliittimiä? ne ruostuvat normi liittimet ei kauaa kestä.

      • Syvänmerensukeltaja

        Tosi on. Kannattaa nähdä vaivaa sen verran, että juottaa kaikki liitokset, varsinkin ne jatkoliitokset, jotka eivät ole vesitiiviin jakorasian sisällä. Nämä tavalliset abikoliittimet kannattaa unohtaa etenkin jatkoliitoksista, vesitiiviin jakorasian sisällä menettelevät, koska helppo korjata, jos hapettuvat poikki. Kaapelointikin kannattaa tehdä ajatuksen kanssa eli käyttää riittävän tiuhaan hyviä kiinnikkeitä, jotta johtosarjat eivät roikkuisi ja varsinkin talvella loskan ja jään painosta eivät menisi poikki. Ja läpiviennit tietenkin läpivientikumien kanssa etenkin metallin läpi poratessa. Näin vältytään ajan saatossa tulevilta hiertymiltä ja niistä johtuvista oikosuluista ja valojen väärintoiminnoista.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      326
      9101
    2. Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita

      Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat
      Maailman menoa
      83
      5638
    3. Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka

      jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur
      Maailman menoa
      333
      5160
    4. SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"

      Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden
      Maailman menoa
      73
      3602
    5. Sara Sieppi umpirehellisenä Amazing Race -kulissien takaisesta elämästä

      Sara Sieppi oli mukana Amazing Race Suomi -realityssä. Somevaikuttajalla oli takana raskasta aikaa ja isoja suruja, eikä
      Suomalaiset julkkikset
      3
      3042
    6. Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?

      Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal
      Maailman menoa
      60
      2426
    7. Herkkua vai hötöä? Kaksi Beck-leffaa tällä vkolla tv:stä

      Beck-elokuvat tuntuvat olevan suomalaisten makuun. Tällä viikolla televisiosta tulee kaksi ruotsalaista taidonnäytettä,
      Elokuva
      4
      2382
    8. Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!

      Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr
      Maailman menoa
      7
      2308
    9. Ajattelin silloin

      että jos olet kiinnostunut, ihan oikeasti, niin kuulen sinusta vielä.
      Ikävä
      113
      2276
    10. TTP avajaiset

      Tuhannen Taalan Paikka avautuu 1.3-26. Onpa tosi mukavaa! Kiitos Jaanalle kun olet niin aktiivinen ja jaksat yrittää ja
      Haapavesi
      40
      2173
    Aihe