Siis mitä hyötyä on suomen 60 turvaajaalla afrikassa?? Vero euroja palaa ihan sikana turhaan, isommat valtiot hoitas samat hommat yhtä hyvin. Jotai suomi kilven kiillotusta maailmalle?? Käytännössä sama oisko siellä muutama hassu suomalainen käymässä vai ei...
veronmaksajien rahojen joutavaa tuhlausta afrikassa
6
866
Vastaukset
- Piatro72
Hämmästyttää kyllä kovasti miksi laitetaan amatöörit hoitamaan miestentöitä?? Ranskalla esim. on legioonalaiset, jotka on iät ajat toimineet afrikkalaisten kanssa ja tietää miten niitä käsitellään. Toiseksi legioonalaiset on oikeita ammattisotilaita ei mitään vesiputkien rakentajia kuten suomen ja ruotsin suuret "faitterit". Kun laitetaan "faitterit" hoitamaan oikeitten sotilaitten tehtäviä niin seurauksena on ruumisarkkuja ja itkeviä leskiä. Pysyköön vesiputkimiehet jatkossakin ammattilaisten selän takana piileskelemässä..
- niin..
...kyllä suomalaisetkin pystyvät noihin mainitsemiisi "miesten töihin". Heillä ei ole siihen vain valtuuksia ja se ei ole sotilaiden vaan poliitikkojen vika/ansio.
Älä räksätä täällä netissä paskaa. Kovia naamoja löytyy joka puolelta - se, että toiminta ei satu perustumaan taistelutoimille ei tee miehistä nyhveröitä. - hevonvitun vittu
eihän siellä legioonassa tehdä muuta kuin siivotaan, siivotaan ja varmuudenvuoksi vielä siivotaan, mutta omien aivojen käyttö on ehdottomasti kielletty eikä siellä sellaisia resursseja löytyisikään.
- faitteri ja ylpeä siitä
hevonvitun vittu kirjoitti:
eihän siellä legioonassa tehdä muuta kuin siivotaan, siivotaan ja varmuudenvuoksi vielä siivotaan, mutta omien aivojen käyttö on ehdottomasti kielletty eikä siellä sellaisia resursseja löytyisikään.
Etkö päässytkään joukkoihin? Tuliko hakemus bumerangina takaisin?
- alkuperäiseen...
faitteri ja ylpeä siitä kirjoitti:
Etkö päässytkään joukkoihin? Tuliko hakemus bumerangina takaisin?
... kysymykseen, jos tiedät vastauksen.
Vai lähetetäänkö ne sinne sen takia, että saisivat olla ylpeitä faittereita?
Tiesitkö muuten, että "faitterius" ei ole kaikilla muilla se elämän sisältö, ja sen takia voikin kysyä RT-toiminnan tarkoituksenmukaisuudesta.
Harvoin siihen on kyllä muuta vastausta tullut, kuin hyökkäävä asenne....
- Variantti
Suomen toimintaa kansainvälisessä kriisinhallinnassa arvostetaan todella paljon. Suomi ei toimi voimalla, ihan jo legislatiivisista syistä johtuen, mutta Suomi toimii eikä vain katsele sivusta. Suomalaisten toiminta on jostain rauhaanpakottamisen ja punaisen ristin välistä.
Toisaalta, kyllä suomalaiset rauhanturvaajat paikallisella läsnäolollaan, missä ikinä sitten ovatkin, varmasti pelastavat muutamia ihmishenkiä, jolloin nuo veroeurot on hyvin käytetty, eikö?
Jos mielestäsi ei, niin pistäppä omalle kohdallesi. Olisiko mukava jos äitisi ja sisaresi raiskattaisiin ja tapettaisiin ja pikkuveljesi raahattaisiin väkisin lapsisotilaaksi jonkun pikkuhitlerin miniarmeijaan? Yhdenkin tuollaisen tilanteen välttäminen on korvaamatonta, vai oletko yksi niistä, joita ei kiinosta paskan vertaa??
Itse henkilökohtaisesti maksan hyvin mielelläni vaikka muutaman lisäveroeuron siitä hyvästä, että tiedän meidän tekevän asialle edes jotain.
Ottaa pataan tällaiset kommentit, vaikka tinassa olenkin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jalankulkija kuoli. Poliisi etsii mustaa BMW Coupe -autoa, jossa on punertavat vanteet.
Jalankulkija kuoli jäätyään auton alle Joensuussa – kuljettaja pakeni, poliisi pyytää havaintoja https://www.mtvuutiset.1393235Mikä vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?
Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin sinne tyhjään tilaan, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki92995Ohjelma "Rikollisjengien Ruotsi" hyvin paljasti jakautuneen maan
eli ns. ruotsalaiset yhdellä puolella, muslimit ja muut kehitysmaalaiset toisella puolella. Siinäkin hyvin näki mitä ma242734Vassarina hymyilyttää vaurastuminen persujen kustannuksella
Olen sijottanut määrätietoisesti osan Kelan tuista pörssiosakkeisiin, ja salkku on paisunut jo toiselle sadalle tuhanne492619Riikka runnoo: Elisalta potkut 400:lle
Erinomaisen hallitusohjelman tavoite 100 000 työllistä lisää yksityisellä sektorilla on kohta saavutettu. Toivotaan toiv872498PÄIVÄN PARAS: Nigerialainen haki turvapaikkaa Suomesta, lähti takas huilaamaan
kotimaahansa, koska turvapaikan saaminen kesti niin kauan. Ja tämän kertoo ihan Yle, eikä yhtään toimittaja kyseenalaist482447Pidennetään viikko 8 päiväiseksi
Ja jätetään työpäivien määrä nykyiseen 5:een. Tuo olisi kompromissiratkaisu vellovaan keskusteluun työajan lyhentämisest102294Pääseekö kuka tahansa hoitaja katselemaan kenen tahansa ihmisen terveystietoja?
"Meeri selaili puhelinta uteliaisuuttaan ja katuu nyt – Moni hoitaja on tehnyt saman rikoksen Tuttujen ihmisten asiat k801952Niinistö neliraajajarrutteli Natoon liittymistä vielä sodan alettua
Myöntää nyt itsekin, mikä jo aikaisemmin tiedettiin. Marin vei Suomen ja Ruotsin Natoon. "”Myönnän auliisti jarruttelle2021817- 1341715