Jostain aviisista luin, että tuohon uutuuteen on tulossa 6-syl bensa- tai 2 kpl diesel-moottoreita. Että miksi maineikas 2.5T moottori ei kelpaa, koska halvempana ja melkein yhtä tehokkaana se toimisi ihan varmasti uuden XC 60 vauhdittajana. S80:n hinnoissa täkyy tuo moottorein hintaero ja suorituskykyero taitaa olla turbon puolella.
Volvo XC60
moottorit
94393
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
sehän on sitten kuin sukellusvene!
Diiselit kahdella tehoversiolla.
Ensi vuonna tulee kuulemma uusia moottorivaihtoehtoja, tarkemmin nykyisten spekseistä löytää vaikka tuolta:
http://fi.worldcarfans.com/9080220.006/volvo-xc60-viralliset-tiedot
Mitä moottoreita olisi tarkemmin tulossa, josko vihdoin se tehodiesel (yli 200hv) ?
Olen viime aikoina ihmetellyt tuota Volvon muotoilulinjaa. Ajelin aikani edellisen korimallin V-70 versiolle, joka varsinkin erikoisvarusteisena oli mielestäni tosi tyylikäs. Tämä uusi V70versio on jotenkin tusina-auton näköinen, XC-70 suorastaan ruma. XC60 näyttää taas aivan liian kesyltä purrakseen trendikkäisiin Crossover-ostajiin. Tällä muotoilulla ja näillä koneilla Volvo valitettavasti putoaa aina vain kauemmaksi kärjestä premium-luokann kovassa kisassa.
Tämä sama laulu on kuultu joka kerran, kun mallisarja vaihtuu. Amazonin jälkeen naureskeltiin 142:n laatikkolinjaa, sittemmin 200-sarjan puutarhatuolimaisia joustopuskureita, 700-sarjan töpöperää ja entistä kantikkaampaa disainia, sitten etuvetoa, sitten... Kaikille on yhteistä, että edellinen oli aina parempi kuin uudempi. Toinen yhdistävä tekijä on se, että tällaisia puhelevat ne, joilla ei ole varaa siihen uudempaan. Kun on itse ajanut ja omistanut kaikkia näitä yleisimpiä Volvoja (400-sarjaa lukuunottamatta), niin voin rehellisesti sanoa, että aina on uudempi malli ollut parempi kuin vanha. Sekä teknisesti, ajettavuudeltaan, turvallisuudeltaan ja myös ulkonäöltään. Minun mielestäni.
http://www.volvofinns.com/index.php/topic,383.0.html
Nyt ne ruotsalaiset vasta teki itselleen sopivan auton penkeissäkin on aukko poninhännälle....??
Persaukiset taas keskustelevat autoista?
XC70 lentää heikoimmallakin diisselillä rivakammin kuin pillurallia harrastavien amis-bemarit ja -tojot.