...kerro siitä minullekin!
Teen gradua Porin rännistä 1970- ja 1980-luvuilta. Olen itse periporilainen tytönpahanen ja aikoinani kiertänyt ränniä kespan muodossa, mistä lähti kiinnostus tehdä tutkimusta rännistä ja siellä viihtyneistä ihmisistä. Olen tutustunut aikaisemmin aiheesta käytyyn keskusteluun ja nyt pyytäisinkin kaikkia rännillä 70- ja 80-luvuilla liikkuneita vastaamaan kyselyyni, jotta saadaan yhdessä kirjattua muistot osaksi Porin historiaa!
Selvittelen myös parhaillaan mahdollisuuksia järjestää Porissa teidän ideastanne liikkeelle lähtenyt Rännirokki.
Mikäli et koe nettikyselyä luontevaksi tavaksi kertoa omista kokemuksistasi ränniltä, jätäthän yhteystietosi, jotta voin palata asiaan henkilökohtaisen haastattelun muodossa.
Laittakaa ystävällisesti sanaa kyselystä kiertämään, jotta saadaan mahdollisimman kattava joukko vastaajia!
Tässä linkki nettikyselyyn:
https://www.webropol.com/P.aspx?id=209105&cid=47249088
terveisin Miina
Muistatko vielä legendaarisen rännin...
6
1560
Vastaukset
- se on vaarallista
JOS NIITÄ HUUMEITA PITÄÄ OTTAA NIIN EI AINAKAAN SAA RÄNNITTÄÄ! ENSIMMÄINEN HUUMEPIIKKI SUONEEN LAITETTUNA VOI AIHEUTTAA VAKAVAN ADDIKTION JA SITTEN NARKOMAANI KUOLEE! RÄNNITTÄMINEN ON VÄÄRIN JA SIIHEN ROHKAISU ON VIELÄ ENEMMÄN VÄÄRIN!!!!!!
- Nimim Erkki!
Mukava talvi ollut, ei ole rännit menneet lainkaan jäähän. Hyvin on sadevesi päässyt muuttumaan hulevedeksi.
Rännit kannattaa pitää puhtaana lehdistä ja neulasista, kuin myös sammalesta ja muusta ränneihin kuulumattomasta moskasta, kamasta tai krääsästä. Tähän puhdistustyöhön voi herkemmillä syntyä addiktiokin, mutta se on taas pelkästään hyväksi!
Jos joku piikki menee rännistäsi läpi niin se on paha juttu koska silloin siitä tippuu jo vesikin. Kyseessä on korroosion aiheuttama ongelma. Rännit ovat silloin menossa vaihtoon. Tarkista säännöllisesti myös riippuvuus, kunnollinen kiinnitys takaa rännien pysymisen paikoillaan. Siitä vaan ränniä kiertämään itse kukin kiinteistön omistaja.
- aikoja<3
vastasin kyselyyn ja tuli kaikkia ihania (ja vähemmän ihania) muistoja mieleen.. Kävin vielä Porilaiset.comissakin lukemassa ihmisten rännimuisteloita enkä voi lakata hymyilemästä:)
- vm67
Vastasin myös kyselyyn ja tuli kivoja muistoja mieleen.....voi niitä aikoja!
- oli vm,59
vm67 kirjoitti:
Vastasin myös kyselyyn ja tuli kivoja muistoja mieleen.....voi niitä aikoja!
rännillä..) jo muistelin kanssa,,kun vstailin kyssäreihin,,)
oli vm,59 kirjoitti:
rännillä..) jo muistelin kanssa,,kun vstailin kyssäreihin,,)
Olisipa vielä nuori................
Tuossa taisi olla muutama kannanotto henkilöiltä,
joilla ei ole harmainta aavistusta mikä "ränni" oli. Ränniä kierrettiin ja välillä H.T.Ruskille kaffeelle, jos ei sattunut olee omii "eväitä" mukana.
Myös vm,59
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Turussa Varissuolla bussikuski ajoi lapsen yli lapsi kuoli
Poliisi " Epäilee " kuskia törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja törkeästä kuolemantuottamuksesta.4443232Missä kokoomuksen naiset?
Hähmäistä ukkotarinaa kuultu koko viikonloppu. Kukaan ei ole kokoomuksessa edes yrittänyt pitää naisten puolta. Jopa13022IS: Väitöstutkimus - Pyöräilybuumi oli pelkkä kupla!
Pyöräilybuumista paljastui karu totuus Väitöstutkimuksen mukaan suuri suomalainen pyöräilyrenessanssi olikin vain pelkk1172270Finland is now Petter place
Audin B-ryhmän ralliautolla saatiin kansa voimaan hyvin. Kiitos kokoomus huumoripläjäyksestä.32065Martina Aitolehden Victoria-tytär, 16, tietää riskit - Teki silti yllättävän päätöksen
Victoria Eerikäinen on Martina Aitolehden ja Esko Eerikäisen tytär. Hän on yksi Nepot-sarjan tähdistä. Sarjan kuvausten182014- 1771973
Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita
HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.1111704Apostolit kastoivat eri tavalla kuin kirkko
Raamatussa on kaksi ristiriitaista kastekaavaa. Toinen ei voi olla oikea. Kumpi on alkuperäinen? "Menkää siis ja tehkää4591328- 1491290
Vastuunkantoa
Nyt kun Ähtäri on historiansa pahimmassa kriisissä, päättäjä luikkii perunakellariin: "Eronpyyntö kaupunginvaltuuston pu551190