Menetin lautailupoikuuteni tuossa uudenvuodenaattona Sallassa sillä seurauksella että viikkoa myöhemmin oli saatava oma lauta.
Työkaveri möi mulle vanhan lautansa, joka on 158cm pitkä.
Mä oon sen 180 cm pitkä niin onko se sopiva?
Sitten toinen kysymys koskee niitä siteen paikkoja että onko ne vakiot vai henkilökohtaiset että ne mitoitetaan joka laudan ostajalle esim pituuden mukaan?
Sitten seuraava kysymys koskee niitä siteen kulmia , että missä kulmassa teillä on se taaempi jalka ja miten se vaikuttaa siihen hallittavuuteen?
Itsellä taitaa olla jotain 17 astetta
Kyselen vaan ihan sillä ettei tartteis mennä perse eellä puuhun.
Laskeminen alkaa pikkuhiljaa luonnistua mutta aikalailla saa tehdä töitä ,että pysyy sen laudan selässä.
Varsinkin vasemalle kääntyessä se pitää miltei riuhtoa sinnepäin.
Kiitos vastauksista jo etukateen.
Tyhmiä kysymyksiä lautailusta
3
704
Vastaukset
- vastauksia...
Tuo 158 cm on ihan OK (n. 155-163cm on kokoisellesi ns. "sopiva" mitta). Nyrkkisääntönä 0,9 x oma pituus.
Siteiden paikat on vakiot (tietysti lyhyemmässä laudassa ovat lähempänä toisiaan, pidemmässä kauempana...)
Takajalka siten, että varpaat osoittaa ihan pikkasen taaksepäin (en muista astelukuja). Jos varpaat sojottaisi eteenpäin takajalassa niin perä edellä luisuttelu vaikeutuisi.
Muutenkin kun optimaalinen laskuasento on sellainen, että seistään poikittain laudan suuntaan nähden niin molempien jalkojen ollessa eteenpäin tuo asento on vaikea pitää.
Kääntymistä auttaa isosti kun kääntää ensin katsetta (ja päätä) reilusti sinne suuntaan mihin haluaa kääntää, lauta tulee melkein kun itsestään mukana.- siteisiin
Laudassa on muutama - yleensä 4 - eri vaihtoehtoa siteiden paikoille per side, oman maun mukaan voi säätää ovatko kuinka lähellä toisiaan.
- poopeli
siteisiin kirjoitti:
Laudassa on muutama - yleensä 4 - eri vaihtoehtoa siteiden paikoille per side, oman maun mukaan voi säätää ovatko kuinka lähellä toisiaan.
laudan tulisi olla sinua alkuvaiheessa noin leukaan asti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus
Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki1833376Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta
"I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from1042585Mies, näen sinua hetken
ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen82439Riikka Purra on ihana, jämpti
Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä572432Riikka se runnoo työttömyyttä lisää
Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276942351Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa
Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman72012Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)
Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.01780Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!
Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling391709Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki
Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue321643- 831367