Menetin lautailupoikuuteni tuossa uudenvuodenaattona Sallassa sillä seurauksella että viikkoa myöhemmin oli saatava oma lauta.
Työkaveri möi mulle vanhan lautansa, joka on 158cm pitkä.
Mä oon sen 180 cm pitkä niin onko se sopiva?
Sitten toinen kysymys koskee niitä siteen paikkoja että onko ne vakiot vai henkilökohtaiset että ne mitoitetaan joka laudan ostajalle esim pituuden mukaan?
Sitten seuraava kysymys koskee niitä siteen kulmia , että missä kulmassa teillä on se taaempi jalka ja miten se vaikuttaa siihen hallittavuuteen?
Itsellä taitaa olla jotain 17 astetta
Kyselen vaan ihan sillä ettei tartteis mennä perse eellä puuhun.
Laskeminen alkaa pikkuhiljaa luonnistua mutta aikalailla saa tehdä töitä ,että pysyy sen laudan selässä.
Varsinkin vasemalle kääntyessä se pitää miltei riuhtoa sinnepäin.
Kiitos vastauksista jo etukateen.
Tyhmiä kysymyksiä lautailusta
3
695
Vastaukset
- vastauksia...
Tuo 158 cm on ihan OK (n. 155-163cm on kokoisellesi ns. "sopiva" mitta). Nyrkkisääntönä 0,9 x oma pituus.
Siteiden paikat on vakiot (tietysti lyhyemmässä laudassa ovat lähempänä toisiaan, pidemmässä kauempana...)
Takajalka siten, että varpaat osoittaa ihan pikkasen taaksepäin (en muista astelukuja). Jos varpaat sojottaisi eteenpäin takajalassa niin perä edellä luisuttelu vaikeutuisi.
Muutenkin kun optimaalinen laskuasento on sellainen, että seistään poikittain laudan suuntaan nähden niin molempien jalkojen ollessa eteenpäin tuo asento on vaikea pitää.
Kääntymistä auttaa isosti kun kääntää ensin katsetta (ja päätä) reilusti sinne suuntaan mihin haluaa kääntää, lauta tulee melkein kun itsestään mukana.- siteisiin
Laudassa on muutama - yleensä 4 - eri vaihtoehtoa siteiden paikoille per side, oman maun mukaan voi säätää ovatko kuinka lähellä toisiaan.
- poopeli
siteisiin kirjoitti:
Laudassa on muutama - yleensä 4 - eri vaihtoehtoa siteiden paikoille per side, oman maun mukaan voi säätää ovatko kuinka lähellä toisiaan.
laudan tulisi olla sinua alkuvaiheessa noin leukaan asti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia
Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell3287101Kysymys muille miehille
Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss714298- 2083155
Kohta katson sun kuvaasi
ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa242957- 741952
- 1491791
Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan
Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a2121746Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi
jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?1661567Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?
Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?1201548- 891438