Olen kolmen lapsen äiti, omani kaikki pitänyt, toivonut ja vuottanut. Nuorimaiseni on vauvaikäinen ihana iltatähti.
Silti minusta on hienoa että meillä Suomessa on aborttiin mahdollisuus, jos se oikealta mahdollisuudelta jostkin tuntuu, sillä MINÄ en ole oikea henkilö päättämään mitä kukin kehollaan haluaa tehdä. Minä haluan tämän saman itsemääräämisoikeuden itselleni, ja minä vaan en halua tehdä aborttia, omalla kohdallani. Minä haluan aina saada lapsen, ihanan uuden suloisen elämän.
Minä en
16
972
Vastaukset 16
- Dara
Tämä viestiketju on oivallinen osoitus siitä, ettei saa edes sanoa kannattavansa aborttioikeutta, ilman että tulee syytetyksi asiasta meuhkaamisesta ja aborttia ehkäisykeinona käyttämisestä... En enää ihmettele, että jotkut tuntuvat löytävän ehkäisyn laiminlyöntiin kehottavia viestejä pilvin pimein, kun näemmä tällainenkin teksti sellaiseksi tulkitaan.
- se oli
minunkin mielestäni, mutta kun eivät osanneet mitenkään järkevästi vastata, ja jäivät ihan alakynteen, koko teksti poistettiin. Ei harvinaista.
- sefusta mihinkään!
Jos ei asiallista keskustelua eroita.
- ilkikurimukselle!
Oletko oikeutettu varastamaan jos sinulla on nälkä? Olenko minä velvoitettu antamaan sinulle ruokaa - onko sinulla todella oikeus päättää mitä ruhollasi teet?
Jos viivalle vedettäisiin, ja minulla olisi nälkä, enkä muillakeinoin sitä kykenisi sinulta saamaan, ja olisit ainoa ruuan lähde maailmassa, varastaisin todennäköisesti syötäväsi, ja vielä hyvällä omallatunnolla. Tuskin kuolisin nälkään hymyillen sinulle joka istuisit kaiken itsellesi tarpeettoman ruuan päällä.
Minä ainakaan en vastusta itsemääräämisoikeutta, mutta sosiaalisin syin tehtävää aborttia kyllä...Koska abortissa yleensäkin päätetään jonkun toisen kropasta kuin omasta. Sinähän et abortoi itseäsi...(valitettavasti)
Jep, minähän en abortoi ketään, en edes sinua =)
Myös elinluovutuksessa päätetään toisen ihmisen elämästä tai kuolemasta. Ihan yhtä kongreettinen on hänen kuolemansa kuin sikiönkin. Vai etkö kykene ymmärtämään tätä seikkaa?
Miten saadaan sinutkin *yleinen vajaus* ymmärtämään, että oikeudesta seuraa velvollisuuksia ja vastuita?
Seuraa ja seuraa. Ei muuten seuraa. Jos teen abortin, niin eipä paljon seuraa vastuita. Jos en tee, seuraa 18 vuoden elatus velvollisuus, kaikki muu tilpehööri, eli paljon enemmän kuin siitä että antaa toisen armollisesti kuolla.
Elimenluovuttamatta jättämisestäkin on seuraamuksia, luovutusta kaipaava kuolee, eikä takaisin tule. Jos taas päätät olla jalo, ja luovuttaa elimesi, saatat kärsiä itse koko lopun ikäsi menetetyn elimen tuomista haitoista, tai jos vain kirjoitat elintestamentin et haittoja ja vastuita joudu lainkaan enää kohtaamaan. (Olethan jo haudassa) - lää!!
"sillä MINÄ en ole oikea henkilö päättämään mitä kukin kehollaan haluaa tehdä."
Näin sanot kai sillekin joka haluaa 'tehdä kehollaan' vaikkapa murhan, jonka uhrina on .. SINÄ?!!- on tämän
murhaajan kehon sisällä niin tuskinpa silloin on sitä vastaankaan.
- saivartelija,
olet! hhahhhahhaha...
- -kukkanen-
ja ulos suolto sammakko.
- on vastaan!
on tämän kirjoitti:
murhaajan kehon sisällä niin tuskinpa silloin on sitä vastaankaan.
Ketjun aloittajana tahdon tuoda julki että olen erittäin väkivallaton ja suvaitsevainen ihminen.
En koskaan tekisi (fyysisesti) pahaa kellekään.
Sanan säilää sen sijaan en säästele. - ei ole
on tämän kirjoitti:
murhaajan kehon sisällä niin tuskinpa silloin on sitä vastaankaan.
olinpaikasta, vaan halusta ja oikeudesta tehdä kehollaan mitä lystää (muiden elämien kustannuksella)!
- viimesintä
-kukkanen- kirjoitti:
ja ulos suolto sammakko.
Tähän se aborttiväellä tyssää kun ei kyetäkään seisomaan sanomisten takana! Eihän muilla niin väliä, kunhan oma nahka ei oo vaarassa :D
- viisainta ulosantiasi
viimesintä kirjoitti:
Tähän se aborttiväellä tyssää kun ei kyetäkään seisomaan sanomisten takana! Eihän muilla niin väliä, kunhan oma nahka ei oo vaarassa :D
niin minä en ole siinä tapauksessa kade lainkaan!
Lässyn lässyn jutut ei paljon älykkäitä vastauksia ole ansainnut. Etkä muuten sinäkään. - silti..
ei ole kirjoitti:
olinpaikasta, vaan halusta ja oikeudesta tehdä kehollaan mitä lystää (muiden elämien kustannuksella)!
koko asiaa. Ei abortin tehneet naiset harrasta itsensä ulkopuolisten ihmisten tappamista vaan ainoastaan kohdussaan olevan ihmisen. Heille sillä olinpaikalla on suurin mahdollinen merkitys.
- vaivauduit
viisainta ulosantiasi kirjoitti:
niin minä en ole siinä tapauksessa kade lainkaan!
Lässyn lässyn jutut ei paljon älykkäitä vastauksia ole ansainnut. Etkä muuten sinäkään.jälleen vastaamaan? :D = juttusi onkin siis jotakin vähemmän älykästä..
- se on
silti.. kirjoitti:
koko asiaa. Ei abortin tehneet naiset harrasta itsensä ulkopuolisten ihmisten tappamista vaan ainoastaan kohdussaan olevan ihmisen. Heille sillä olinpaikalla on suurin mahdollinen merkitys.
yhtä paljon toinen ihmisyksilö, olipa sisä tai ulkopuolella! Tottakai on joillekin helpompi tappaa jotain pientä ja näkymätöntä...
- olis kehon
se on kirjoitti:
yhtä paljon toinen ihmisyksilö, olipa sisä tai ulkopuolella! Tottakai on joillekin helpompi tappaa jotain pientä ja näkymätöntä...
ulkopuolella niin sillon sitä EI TARVITSISI tappaa. Siinä se vissi ero :D
Ketjusta on poistettu 43 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ny se loppuu ( Kuhmo)
Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.782480Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan
Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt422106Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki
Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.28955- 32837
Äimän käki
Olen vähää vaille viisikymppinen mies, ja olen elellyt ilman parisuhdetta parisen vuotta. Nyt vihdoin ja viimein tuntuu,154788Nainen, miten suhtautuisit
Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?58640Paikallinen autokorjaamo
Kyllä alkaa vituttamaan, palvelua haluaisi niin jono ovelle ja yksi myyjä. Auto valmistunut kuntoon niin kukaan ei ilmoi6528- 21505
Vihdoinkin tarjolla sushia!
Onpa mukava, että tän paikkakunnan ruokatarjonta laajenee. Ensi lauantaina pääsee herkuttelemaan kun Kukkoloilta saa su78501- 33472