Minä en

tuomitse!

Olen kolmen lapsen äiti, omani kaikki pitänyt, toivonut ja vuottanut. Nuorimaiseni on vauvaikäinen ihana iltatähti.

Silti minusta on hienoa että meillä Suomessa on aborttiin mahdollisuus, jos se oikealta mahdollisuudelta jostkin tuntuu, sillä MINÄ en ole oikea henkilö päättämään mitä kukin kehollaan haluaa tehdä. Minä haluan tämän saman itsemääräämisoikeuden itselleni, ja minä vaan en halua tehdä aborttia, omalla kohdallani. Minä haluan aina saada lapsen, ihanan uuden suloisen elämän.

16

972

    Vastaukset 16

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Dara

      Tämä viestiketju on oivallinen osoitus siitä, ettei saa edes sanoa kannattavansa aborttioikeutta, ilman että tulee syytetyksi asiasta meuhkaamisesta ja aborttia ehkäisykeinona käyttämisestä... En enää ihmettele, että jotkut tuntuvat löytävän ehkäisyn laiminlyöntiin kehottavia viestejä pilvin pimein, kun näemmä tällainenkin teksti sellaiseksi tulkitaan.

      • se oli

        minunkin mielestäni, mutta kun eivät osanneet mitenkään järkevästi vastata, ja jäivät ihan alakynteen, koko teksti poistettiin. Ei harvinaista.


      • sefusta mihinkään!

        Jos ei asiallista keskustelua eroita.


    • ilkikurimukselle!

      Oletko oikeutettu varastamaan jos sinulla on nälkä? Olenko minä velvoitettu antamaan sinulle ruokaa - onko sinulla todella oikeus päättää mitä ruhollasi teet?
      Jos viivalle vedettäisiin, ja minulla olisi nälkä, enkä muillakeinoin sitä kykenisi sinulta saamaan, ja olisit ainoa ruuan lähde maailmassa, varastaisin todennäköisesti syötäväsi, ja vielä hyvällä omallatunnolla. Tuskin kuolisin nälkään hymyillen sinulle joka istuisit kaiken itsellesi tarpeettoman ruuan päällä.

      Minä ainakaan en vastusta itsemääräämisoikeutta, mutta sosiaalisin syin tehtävää aborttia kyllä...Koska abortissa yleensäkin päätetään jonkun toisen kropasta kuin omasta. Sinähän et abortoi itseäsi...(valitettavasti)
      Jep, minähän en abortoi ketään, en edes sinua =)
      Myös elinluovutuksessa päätetään toisen ihmisen elämästä tai kuolemasta. Ihan yhtä kongreettinen on hänen kuolemansa kuin sikiönkin. Vai etkö kykene ymmärtämään tätä seikkaa?

      Miten saadaan sinutkin *yleinen vajaus* ymmärtämään, että oikeudesta seuraa velvollisuuksia ja vastuita?
      Seuraa ja seuraa. Ei muuten seuraa. Jos teen abortin, niin eipä paljon seuraa vastuita. Jos en tee, seuraa 18 vuoden elatus velvollisuus, kaikki muu tilpehööri, eli paljon enemmän kuin siitä että antaa toisen armollisesti kuolla.
      Elimenluovuttamatta jättämisestäkin on seuraamuksia, luovutusta kaipaava kuolee, eikä takaisin tule. Jos taas päätät olla jalo, ja luovuttaa elimesi, saatat kärsiä itse koko lopun ikäsi menetetyn elimen tuomista haitoista, tai jos vain kirjoitat elintestamentin et haittoja ja vastuita joudu lainkaan enää kohtaamaan. (Olethan jo haudassa)

    • lää!!

      "sillä MINÄ en ole oikea henkilö päättämään mitä kukin kehollaan haluaa tehdä."

      Näin sanot kai sillekin joka haluaa 'tehdä kehollaan' vaikkapa murhan, jonka uhrina on .. SINÄ?!!

      • on tämän

        murhaajan kehon sisällä niin tuskinpa silloin on sitä vastaankaan.


      • saivartelija,

        olet! hhahhhahhaha...


      • -kukkanen-

        ja ulos suolto sammakko.


      • on vastaan!
        on tämän kirjoitti:

        murhaajan kehon sisällä niin tuskinpa silloin on sitä vastaankaan.

        Ketjun aloittajana tahdon tuoda julki että olen erittäin väkivallaton ja suvaitsevainen ihminen.

        En koskaan tekisi (fyysisesti) pahaa kellekään.
        Sanan säilää sen sijaan en säästele.


      • ei ole
        on tämän kirjoitti:

        murhaajan kehon sisällä niin tuskinpa silloin on sitä vastaankaan.

        olinpaikasta, vaan halusta ja oikeudesta tehdä kehollaan mitä lystää (muiden elämien kustannuksella)!


      • viimesintä
        -kukkanen- kirjoitti:

        ja ulos suolto sammakko.

        Tähän se aborttiväellä tyssää kun ei kyetäkään seisomaan sanomisten takana! Eihän muilla niin väliä, kunhan oma nahka ei oo vaarassa :D


      • viisainta ulosantiasi
        viimesintä kirjoitti:

        Tähän se aborttiväellä tyssää kun ei kyetäkään seisomaan sanomisten takana! Eihän muilla niin väliä, kunhan oma nahka ei oo vaarassa :D

        niin minä en ole siinä tapauksessa kade lainkaan!

        Lässyn lässyn jutut ei paljon älykkäitä vastauksia ole ansainnut. Etkä muuten sinäkään.


      • silti..
        ei ole kirjoitti:

        olinpaikasta, vaan halusta ja oikeudesta tehdä kehollaan mitä lystää (muiden elämien kustannuksella)!

        koko asiaa. Ei abortin tehneet naiset harrasta itsensä ulkopuolisten ihmisten tappamista vaan ainoastaan kohdussaan olevan ihmisen. Heille sillä olinpaikalla on suurin mahdollinen merkitys.


      • vaivauduit
        viisainta ulosantiasi kirjoitti:

        niin minä en ole siinä tapauksessa kade lainkaan!

        Lässyn lässyn jutut ei paljon älykkäitä vastauksia ole ansainnut. Etkä muuten sinäkään.

        jälleen vastaamaan? :D = juttusi onkin siis jotakin vähemmän älykästä..


      • se on
        silti.. kirjoitti:

        koko asiaa. Ei abortin tehneet naiset harrasta itsensä ulkopuolisten ihmisten tappamista vaan ainoastaan kohdussaan olevan ihmisen. Heille sillä olinpaikalla on suurin mahdollinen merkitys.

        yhtä paljon toinen ihmisyksilö, olipa sisä tai ulkopuolella! Tottakai on joillekin helpompi tappaa jotain pientä ja näkymätöntä...


      • olis kehon
        se on kirjoitti:

        yhtä paljon toinen ihmisyksilö, olipa sisä tai ulkopuolella! Tottakai on joillekin helpompi tappaa jotain pientä ja näkymätöntä...

        ulkopuolella niin sillon sitä EI TARVITSISI tappaa. Siinä se vissi ero :D


    Ketjusta on poistettu 43 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ny se loppuu ( Kuhmo)

      Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.
      Kuhmo
      78
      2480
    2. Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan

      Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt
      Kemi
      42
      2106
    3. Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki

      Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.
      Ikävä
      28
      955
    4. Mille kirjaimelle

      toivotat hyvää yötä , kuka on mielessäsi kun menet nukkumaan?
      Ikävä
      32
      837
    5. Äimän käki

      Olen vähää vaille viisikymppinen mies, ja olen elellyt ilman parisuhdetta parisen vuotta. Nyt vihdoin ja viimein tuntuu,
      Sinkut
      154
      788
    6. Nainen, miten suhtautuisit

      Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?
      Ikävä
      58
      640
    7. Paikallinen autokorjaamo

      Kyllä alkaa vituttamaan, palvelua haluaisi niin jono ovelle ja yksi myyjä. Auto valmistunut kuntoon niin kukaan ei ilmoi
      Kuhmo
      6
      528
    8. Kenen kanssa koet

      Että sinulla on eniten kipinää
      Ikävä
      21
      505
    9. Vihdoinkin tarjolla sushia!

      Onpa mukava, että tän paikkakunnan ruokatarjonta laajenee. Ensi lauantaina pääsee herkuttelemaan kun Kukkoloilta saa su
      Haapavesi
      78
      501
    10. Sinulle mies

      Kohtaamme jälleen kun on oikea aika. Sitä ei voi mikään eikä kukaan estää <3 <3
      Ikävä
      33
      472
    Aihe