Vanhankansan

Onkos kenelläkään tiedossa vanhankansan tietoa tyttö ja poikavauvan suhteen? Mihin aikaan ovulaatiota tulee kumpi ja kummat siittiöt oli niitä nopeita ja hitaita? Näitä on aina niin kiva vertailla, erilaisia uskomuksia:) Esim. jos ennen ovulaatiota jo emättimessä siittiöt niin kumpi siellä vie voiton siis ehkä, entäs ihan viimeisinä hetkinä ennen ovulaation loppumista kumpi sukupuoli vahvemmilla. Onkos teillä niitä "mummon" kertomia uskomuksia tiedossa....?

Täällä vaan mietin uteliaana kumpi mahtaa meille olla tulossa:)
5736
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Tässähän ei sitten ole kysymys mistään vanhan kansan uskomuksista, vaan tutkimustiedosta. Sen mukaan y-siittiöt ovat nopeampia mutta elävät vähemmän aikaa kuin x-siittiöt.

Äänestä

Juu meillä lukiossa kerrottiin kanssa, että poikasiittiöt on nopeempia, mutta tyttösiittiöt on pitkäikäisempiä eli sitkeämpiä. Toisinsanoen, jos siittiöt ovat muutaman päivän odotelleet emättimessä ovulaatiota, todennäköistä on, että tyttöjä on enemmän jäljellä. Kun siittiöt saapuvat emättimeen ovulaation aikana, jolloin niillä on pitkä uintimatka, poikasiittiöt ehtivät todennäköisemmin ensin saavuttamaan munasolun. Jos siittiöt taas pääsevät kohtuun vasta kun munasolu on jo siellä asti myös, niin nopeudella ei enää ole niin suurta merkitystä. Mutta muistaakseni tyttösiittiöt ovat vahvempia, eli tunkeutuvat munasolun sisään nopeammin. Oletan kilpailun tyttö- ja poikasiittiöiden välillä olevan kukautiskierron loppupuolella kuitenkin tasaväkisempää, koska molemmilla on omat vahvuutensa (nopeus vs. vahvuus).

Itselleni epäilen tulevaksi tyttövauvaa tämän laskelman perusteella, mutta ultrassa ei olla vielä käyty, ja uskon että kumpi vain sieltä sattaa tulla.

Äänestä

eteenpäin jos enemmän maha ettei ole niinkään sivulle päin levennyt niin poika (itsellä ainakin pitää paikkansa ultran mukaan),sitten myös se että jos paljon yritetään tulee tyttö ja jos vähän niin poika (itsellä ei pitänyt paikkaansa).pistän lisää jos tulee mieleen :)

Äänestä
  • ovulaatiosta tai siittiöiden nopeudesta tiedettiin tuon taivaallista.
    Sen sijaan juuri vatsan mallista pääteltiin sukupuolta. Itsellä oli vatsa ihan eteenpäin. Takaa ei edes huomannut että olen raskaana. Poikaa siis kaikki, varsinkin vanhemmat ihmiset, povasi. ja ihana tyttö tuli:)

    Äänestä

Sykkeittenki mukaan voi joidenkin mielestä päätellä kumpi olisi tulossa, jos yli 140 ->tyttö, alle 140 niin poika. Myös jos iho on huonossa kunnossa olisi tyttö tulossa jne.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


uskomukset kirjoitti:

Onkos kenelläkään tiedossa vanhankansan tietoa tyttö ja poikavauvan suhteen? Mihin aikaan ovulaatiota tulee kumpi ja kummat siittiöt oli niitä nopeita ja hitaita? Näitä on aina niin kiva vertailla, erilaisia uskomuksia:) Esim. jos ennen ovulaatiota jo emättimessä siittiöt niin kumpi siellä vie voiton siis ehkä, entäs ihan viimeisinä hetkinä ennen ovulaation loppumista kumpi sukupuoli vahvemmilla. Onkos teillä niitä "mummon" kertomia uskomuksia tiedossa....?

Täällä vaan mietin uteliaana kumpi mahtaa meille olla tulossa:)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu