ilma-vesipumppu

öljykattila ja poltin vetelevät viimeisiä.lämmitysjärjestelmä pitäisi uusia,mutta tietotaito puuttuu.maalämpö ei käy(soraharju)ja ilma-vesipumpusta tiedonsaanti on heikkoa.mitä merkkejä on olemassa ja mikä paras? myöskin linkit ovat tervetulleita. kiitos!
41906
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Mieti ensin aurinkokennon mahdollisuutta joka 7,5 m2 pinta-alalla maksaa noin viitisentonnia, sitten varaaja lisänä sähkövastuksin pari tonnia niin yksi järjestelmä on kunnossa. Tämän voit liittää suoraan vesiverkkoon.
Sitten mieti erikseen mitä hommaat lisää, mutta tietysti lämmön talteenottojärjestelmääkin kannattaa selvittää vesilämmön jatkeena.
Tuossa yksi kaveri hankki aurinko paneelit, varaajan, sekä vesikiertoisen pellettitakan, mutta hänellä ei ollut ennestään kattilaa vaan keskuslämmityshella puulla.
Tietysti öljykattilan tilalle sopii myös pellettikattila kunnon syttölaittein jonka halvimmillaan saat noin seitsemään tonniin. Noita pelkkiä sähköön perustuvia lämpöpumppuja en rakentelisi, koska talvella lämpöä tarvitaan.
Tuossa nyt vain kaikki ajattelu lämmityksessä on menossa uusiksi, eli kannattaa selvittää kunnolla.

Äänestä
  • sopivaan ilmansuuntaan, siis etelään suuntautuvan lappeen. Muuten menee liian vaikeaksi, tai ainakin rumaksi tuo lopputulos.
    Jos talossa on kunnollinen uuni, tai takka, niin miksi ei voisi korvata suoraa sähköllä lämmittämista ilpillä. Säästyyhän siinä yleensä n. puolet lämmitykseen menevästä sähköstä!

    Äänestä

  • vanhat ajatukset kirjoitti:

    sopivaan ilmansuuntaan, siis etelään suuntautuvan lappeen. Muuten menee liian vaikeaksi, tai ainakin rumaksi tuo lopputulos.
    Jos talossa on kunnollinen uuni, tai takka, niin miksi ei voisi korvata suoraa sähköllä lämmittämista ilpillä. Säästyyhän siinä yleensä n. puolet lämmitykseen menevästä sähköstä!

    Suomessa auringon vuosittaisen säteilyn määrä on noin 1 000 kWh/m².
    Jos kaikki säteily voitaisiin hyödyntää,
    20 - 30 m² suuruinen pinta-ala riittäisi yhden omakotitalon lämmittämiseen koko vuodeksi!

    http://www.yle.fi/energia/index.php?223

    Äänestä

hinta-laatusuhteeltaan saa on sanyo co2,katoppa vaikka www.solarpower.fi,sieltä näet sanyon esim.kohteita joihin se on asennettu jne...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


onko kokemusta kirjoitti:

öljykattila ja poltin vetelevät viimeisiä.lämmitysjärjestelmä pitäisi uusia,mutta tietotaito puuttuu.maalämpö ei käy(soraharju)ja ilma-vesipumpusta tiedonsaanti on heikkoa.mitä merkkejä on olemassa ja mikä paras? myöskin linkit ovat tervetulleita. kiitos!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu