Oon ollu 3 viikkoa oksentamatta ja vaik oon syöny aika paljo, oon laihtunu. Alussa tottakai olin ihan turvoksissa mut kun se hävis ni olo on ollu mahtava. Toivottavasti pystyn tähän. Tääl ollaa kuiteski vaan kerra. Haluun elää, en viettää aikaa neljän seinän sisällä ahmien ja oksentaen. Ja kiva ku on kerraki rahaa, ettei mee kaikki herkkuihin. Onko muita ketkä yrittää parantua omin avuin?
Paranen(?)
Nalle
6357
0Äänestä
Vastaukset 6
Vanhimmat
3 viikkoa oksentamatta...pystyisimpä minäkin. mä oksennan joka ikinen päivä ja ahminkin niin paljon, että sattuu niin hirveästi ettei enää pysty enempää syödä. oon yli vuoden koittanut aloittaa viikon tai kahden viikon paaston, jonka jälkeen 100 kcal päivässä, kunnes painoindeksi 14.5...mutta joka päivä sorrun ahmimaan. yrittää sitä silti täytyy, ja omin avuin tietysti. tänään säikähdin ihan hirveesti ku ahmimisen jälkeen (en ollu viel oksentanu) tuntus sydämes silt ku se pysähtyis ja sattui ihan hirveästi.yleensä noin käy vasta oksentamisen jälkeen. pakko vaan on yrittää parantua ennen kuin on liian myöhäistä. tälläkin hetkellä on rytmihäiriöitä D: olen myös koittanut hoitaa tämän ongelman ammattiavulla, mutta se jostain syystä pahensi tilannettani ja ahmin vain entistä enemmän.
100 kaloria päivässä? Nuo ajatukset saat nyt kertaa kaikkiaan heittää helvettiin.
Et ikinä pysty lopettamaan ahmimista jos syöt noin vähän, sorrut syöpöttelemään kuitenkin kun olet nälissäsi. Kukaan ei ole pystynyt elämään 100 kalorin dieetillä ilman että lopulta sortuisi ahmimaan hullun lailla. Joku jo samana iltana, joku seuraavana päivänä, joku viikon päästä. Et edes sinä pysty elämään sadalla kalorilla päivässä. Sori. Siihen ei ole kukaan muukaan pystynyt ilman, että saa lopulta ahmimiskohtauksen.
Eikö tuo sydämesi tila sano sinulle mitään?
Haluatko todella kuolla?
Tee näin: Syöt 2-3 kertaa päivässä, mutta ravintorikasta ja täyttävää ruokaa. Täysjyväpastaa, riisiä, kasviksia, maitotuotteita...lainaa kirjastosta vaikka painonvartijoiden keittokirja ja tsekkaa kivoja ruoka-ohjeita.
Jos pystyt syömään useammin, syö vaikka 4 kertaa päivässä. huolehdi, että JOKA ATERIALLA ON JOTAIN HIILIHYDRAATTIA. Eli täysjyväriisiä, tummaa pastaa, ruisleipää.
Näin sinulle ei ehdi tulla nälkä, ja ahmimistodennäköisyys vähenee.
Saat nyt kertakaikkiaan lopettaa nuo sadan kalorin hölynpölyt, jos meinaat hengissä tuosta selvitä. Näytä itsellesi, että osaat huolehtia itsestäsi.
Mulla myös on paraneminen hyvällä alulla. En vaan tiedä, miten saisin ajatukset pois ruuasta. En jaksa koko ajan höseltääkään jotain. Täytyy olla muita keinoja! Pystytkö sinä olemaan ajattelematta koko ajan ruokaa tai painoa?
Kyllähän ruoka ja ahmiminen pyörii kokoajan mielessä. Tässä yhtenä päivänä seison kaupassa 10 minuuttia irtokarkkihyllyllä ja ajattelin että nyt on pakko saada kilo karkkia ja mennä kotiin ahmimaan. Jotenki sitten sain koottua itseni ja lähdin vaan kotiin ja jätin kaikki ostokset kauppaan.ja jääkaapissa mulla ei oo paljon mitään ettei tuu kiusausta. Enkä voi syödä mitään sipsejä tai vastaavia. Niistä tulee vaan niin hirvee olo.
Olen ajatellut, että pointti on se, etten enää ajattelisi ruokaa tai laihtumista lainkaan. sitä en osaa!
Minullakaan ei ole kaapeissa tai pakastimessa mitään! Tuntuu surkealta, ettei voi luottaa itseensä, että pysyisi päätöksessä.
Ite yritän parhaani mukaan parantua, mutta tänää sitte sorruin 9 päivän oksentamisen jälkeen. :( Mut ky se tästä, nyt vaan alotan uudestaan,ja katotaan mite pitkälle sitä nyt mennää. Olin joulukuun ja tammikuun kokonaan oksentamatta mutta helmikuu menikin sitte oksentaessa. Tälläst tää on. Itekki laihduin kilon ku lopetin oksentamisen 9 päiväks. Ja sillo 2 kk ku olin oksentamatta ni laihduin jopa 3 kiloa.