blue noah, grand prix?

Olisko kenelläkään tietoa kyseisestä klassikko animesta? (tunnettiin myös nimellä thundersub) löytyykö dvd:llä? Olisko kellään vhs:nä? netistä? kaipuu päästä katsomaan nuoruusajan lempipiirrettyä!!

Samat kysymykset pätevät myös toiseen klassiseen animeen nim. grand prix. suomeks, englanniks?

Pliis!
3361
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Kyseisestä Grand Prix nimellä Suomessa ilmestyneestä (Alkuperäinen nimi "Grand Prix No Taka") vuoden 1977 animesarjasta minulla on hyvinkin tietoa.

Ensinnäkin, Suomeksi tai englanniksi subattuna tai dubattuna KOKO sarjaa (44 jaksoa) ei ole käsitykseni mukaan olemassa. Itse omistan suomalaisesta dubista kaksi toimivaa videota (Ja kaksi ajan saatossa hajonnutta) kuudesta Suomessa julkaistusta videosta (jokaisen pituus n. 90min).
Suomen julkaisua on raskaalla kädellä leikattu, mutta on ne kyllä silti aivan loistavia! ;)
Suomenkielisen julkaisun VHS:iä saa varmaankin huutonetistä kohtalaisen hyvin ja halvalla.

Netistä näitä ei oikein laittomasti saa, paitsi että löysin yhden torrentin jaksoille 21-44 ITALIAN kielisellä ääniraidalla ilman tekstityksiä. Ymmärtämistähän tämä vaikeuttaa hieman, mutta dubin laatu on itseasiassa mielestäni hyvä ja jos on tarkkana niin juonenkin ymmärtää kohtalaisesti ilman kielitaitoakin.

Lisäksi musicafilm.it nimisestä nettikaupasta löytää vielä jämäkappaleita italialaisesta julkaisusta DVD:inä. Nämä sisältävät italian ja alkuperäiset japanin kieliset ääniraidat ja italian kielisen tekstityksen. Englanti ei valitettavasti ole listalla.

Lisäksi on olemassa amerikkalainen elokuvalyhennelmä sarjasta, joka julkaistiin viimeksi 2002 (tjsp.). DVD sisältää kuulemani mukaan aika kehnon englannin kielisen ääniraidan (mutta ainakin sitä ymmärtää!). Sitä saa varmaankin ainakin ebaysta, mutta tarkempaa tietoa ei minulla ole.

Itse harkitsen parhaillaan italialaisen julkaisun DVD:iden tilaamista, mutta katsotaan nyt. Ei tuo japanin taito ole ihan mallillaan ja italiassakin on haastetta.

Loistava sarja mielestäni kyseessä ja musiikit ovat huippuluokkaa. Blue noahista en valitettavasti sitten tiedä yhtikäs mitään. :)

Toivon olleeni avuksi.

Äänestä
  • Niin, unohdin mainita, että amerikkalaisen elokuvajulkaisun nimi on "Super Grand Prix".

    Suurimman osan tiedoista sain täältä:
    http://www.kilala.nl/Manga-Anime/index.php?id=814

    Mukava, että joku on vaivautunut etsimään tietoa sarjasta, varsin mukava tyyppi vieläpä.

    Äänestä

  • Katori Motors kirjoitti:

    Niin, unohdin mainita, että amerikkalaisen elokuvajulkaisun nimi on "Super Grand Prix".

    Suurimman osan tiedoista sain täältä:
    http://www.kilala.nl/Manga-Anime/index.php?id=814

    Mukava, että joku on vaivautunut etsimään tietoa sarjasta, varsin mukava tyyppi vieläpä.

    Kiitän tiedosta.

    Mukavaa että joku muukin muistaa klassisia anime sarjoja!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


little_caesar kirjoitti:

Olisko kenelläkään tietoa kyseisestä klassikko animesta? (tunnettiin myös nimellä thundersub) löytyykö dvd:llä? Olisko kellään vhs:nä? netistä? kaipuu päästä katsomaan nuoruusajan lempipiirrettyä!!

Samat kysymykset pätevät myös toiseen klassiseen animeen nim. grand prix. suomeks, englanniks?

Pliis!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu