Elisa kaapelimodeemi yhteys Tampereella ?

Make.

Kysyisin Tamperelaisilta että, kuinka elisan kaapelimodeemi yhteys toimii kaapelimodeemin käyttäjillä Tampereella ?
Onko ollut pahaa pätkimistä tai muita ongelmia ?

Kumpi nopeus olisi parempi, 3M/600 kbit/s 27,90/€/kk vai 10M/1M 34,90€/kk ?

Kiitos käyttäjien tiedoista ?

7

4494

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ,,...,,,

      Itsellä Elisan 8/1 ADSL ja speedtestin mukaan nopeudet 5-7m/0.6-0.8m. Viimeiseen puoleen vuoteen ei ole tainnut pahemmin pätkiä (ehkä pari kertaa), mutta tyytyväinen olen ollut. Vuosi sitten pätki joka kuukausi ja olin vaihtamassa nettiä mutta jostain kumman syystä sen jälkeen pelittänyt.
      Riippuu siitä paljonko nettiä käytät ja mihin, mutta itse ainakin ottaisin tuon 10/1, mikään ei vi***a enemmän kuin hitaasti latautuva sivu :) Toki nuo nopeudet ovat sinnepäin ja ei varmasti ole tuota 10/1 missään, riippuu paljon etäisyydestäsi keskukseen. Itsellä matkaa n. 2km.

    • -o'

      ei mitään ongelmia, 3M/600 kbit/s on mulla ja tavara liikkuu ~345/65 kt/s, yhteys vakaa ja pingit mailmalle yhtä hyvät ja tasaset kun ADSLssä.

    • 33nen

      Hyvin toiminut viime aikooina minullakin. Viime vuonna oli pätkimisongelmaa myös, mutta tulkitsin sen loppumisen johtuneen siitä, että nostin modeemin kaapin sisältä ulkopuolelle. Jäähtyy paremmin. Lieko ongelmat kuumenemisesta johtuneet, mutta joka tapauksessa tämän vuoden puolella ei mitään pätkimistä.

      Mukava seikka oli aikoinaan (n. 3 vuotta sitten), että yhteys aukesi samana päivänä, kun tein sopimuksen ja hain modeemin. Lisäksi hinta on samaa luokkaa kuin 1 M ADSL:ien, joskaan en ole viime aikoina hintoja tarkastellut.

      Elisan tukeen joskus soittelin, kun oikein pätki. Epätoivoista hommaa, yli tunnin jonotus. Onneksi ei ole tarvinnut viime aikoina sitä tehdä.

      • 33nen

        Niin, lisäyksenä siis että 3 M yhteys minulla.


      • SuSu..

        Näkyy olevan aika heikossa noi kaapelimodeemit eli ilmeisesti Elisalta sitten täytyy ottaa, ei taida tulla kaupan päälle niinkuin adsl-liittymissä monesti? Kaverille nettiä hommataan ja pian haluaisi sen saada, siksi kaapeliyhteyttä ajateltiin.


      • 33nen
        SuSu.. kirjoitti:

        Näkyy olevan aika heikossa noi kaapelimodeemit eli ilmeisesti Elisalta sitten täytyy ottaa, ei taida tulla kaupan päälle niinkuin adsl-liittymissä monesti? Kaverille nettiä hommataan ja pian haluaisi sen saada, siksi kaapeliyhteyttä ajateltiin.

        Tuolla niitä näyttää olevan jonkun verran: http://tinyurl.com/3e8pwe


      • SuSu..
        33nen kirjoitti:

        Tuolla niitä näyttää olevan jonkun verran: http://tinyurl.com/3e8pwe

        Kiitoksia, itsekin tuolla asiakkaana mutta en hokannut sieltä katsoa =)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita

      Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko
      Maailman menoa
      274
      3457
    2. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      121
      1797
    3. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Luterilaisuus
      263
      1512
    4. 74
      1366
    5. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      67
      1269
    6. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      199
      1117
    7. Odotettu tulos Taivalvaaran hiihtokeskuksen osalta

      "MCS Finland Oy on ilmoittanut Taivalkosken kunnalle 30.4.2026, että se irtisanoo Taivalkosken kunnan ja MCS Finland Oy:
      Taivalkoski
      52
      1109
    8. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      63
      1011
    9. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      22
      947
    10. IS viikonloppu 16.-17.5.2026

      Tänä viikonloppuna on Kärkkäisen ja Skyttän yhteistyönä syntynyt 3.0 arvoinen sanaristikko ratkaistavana.
      Sanaristikot
      35
      893
    Aihe