Olen nähnyt tämän toisinaan tapahtuvan tyttöjen välillä tai poikien välillä ja itsekin kokenut vastaavaa. Se joka on mielestään älykkäämpi, osaa puhua paremmin tai sosiaaliselta hierarkiassa muuten vain korkeammalla laittaa käden hierarkiassa alempana olevan suun eteen. Hän jonka suu peitetään hyväksyy tilanteen ja antaa käden olla siinä. Mitä olette mieltä asiasta ja hyväksyttekö tällaisen toiminnan? Onko teistä hyvä luoda jonkinlainen nokkimisjärjestys ihmisten välille? Jos esimerkiksi hierarkiassa alempana oleva puhuu tyhmiä tai muuten vain häiritsee pahasti?
Onko teistä oikein?
Vaientaminen
4424
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Olen ehdottomasti sitä mieltä, että ei ole oikein. Niin ikävää kuin se onkin, totuus on että ihmiset ovat valtaa. Mitä enemmän kavereita on koulussa, sitä vaikeampi on sellaiselle ihmiselle välkillä ryppyillä. Sellaisella ihmisellä on ikäänkuin suojamuuri ympärillä: Kaikki kunnioittavat, kun tietävät, että kaverit puolustaisivat heti takaisin. Tuo suunsoittajien "sieltä mennään mistä aita on matalin" -periaate on varsin halveksuttava ja väärä! Olen sillä kannalla, että kaikki ihmiset ansaitsevat tasavertaista kohtelua. Olisipa yksinäinen tai suosittu.
En nyt ihan ymmärrä ponttiasi, vaikka kirjoitatkin varmaan asiaa.
Sen vaan olen huomannut, että ns. nokkimisjärjestyksessä ylempänä oleva saa lässyttää, puhua tyhmiä ja pukeutua hassusti, ja se on ihan ok ja tyyppi on cool, hauska & rohkea. Mutta jos joku "tavis" käyttäisi navan korkeudella olevia leopardihousuja ja huutaisi kesken oppitunnin kaverilleen "ÄITII ÄITII MUA PISSATTAA," olisi siinä melkoisesti ihmeteltävää ja tyyppi olisi täysi friikki.
Ei se minustakaan oikein ole, että se nokkimisjärjestys "luodaan". Mutta se nyt vaan on niin että joka porukassa se nokkimisjärjestys tulee jossai vaiheessa ihan itestään. Niin se on luonnossa eläimillä, ja myös ihmisillä.
Ja kun kuvittelen vastaavan tilanteen, että alempiarvonen tyyppi alkaa sanomaan jotain, ja ylempiarvonen puhuu päälle, niin yleensä siinä käy niin että muu väki kuuntelee tätä ylempiarvosta. Ja jos alempiarvonen yrittää väkisellä jatkaa puhumista, niin häntä ei kuunnella taikka hän saa vihaisia katseita.
Sen vielä ajattelin lisätä, että jos tätä ketjua lukee ala-asteikäisiä/yläasteikäisiä ihmisiä, jotka luulevat, että tuollaiset nokkimisjärjestysjutut ovat taaksejäävää aikaa, niin olette väärässä. Tottakai normaalioloissa ihmiset käyttäytyy siistimmin ja päällepäin järkevämmin kun ikää on enemmän, mutta tuollaiset asiat kuten se että porukassa on aina ylempi- ja alempiarvoset tyypit, tulee pysymään.