Terve! oon syöny talvisin antibiootteja (oricyclin,tetracyclin) tähän naamaan jo pari kolme vuotta. Kesällä iho on kuin unelma, mutta kun aurinko ei enää paistakkaa nii ei paista päivä tähänkää jätkään! Aivan kauhee naama aina talvisin! Mietin nyt tässä, että pitäisikö mennä ihotautilääkärille ja sitä roaa kysellä? Mutta antaako ne sitä ja auttaako se vai jopa pahentuu kesäksi :o itsetunto on niiiiin maassa, että välillä tuntuu ettei jaksa! auttakaa nyt!
Roa!
niskasta kiinni
2212
0Äänestä
Vastaukset 2
Vanhimmat
ei antibiootit ole auttaneet (eivät kai ne pysyvästi autakaan), niin voit mennä ihotautilääkärille. Kyllä he Roaa kirjoittavat, jos kerta muut hoidot eivät auta.
Roan teho on yksilöllistä, mutta kaikista aknelääkkeistä se on se tehokkain. Kuuri voi kestää jotain 5-6 kk, joskus pidempäänkin.
Terve :) totta kai kannattaa ihotautilääkärille mennä jos se noin paha on.. parin viikon päästä kuurin alkamisesta akne voi, ja luultavasti pahentuukin, mutta sitte sen pitäis alkaa parantua.. ja suurimmalla osalla ( 50 - 60 %) akne paranee lopullisesti ekalla kuurilla, osalla sitte toisella kuurilla ja vain pienellä osalla lääke ei auta akneen pysyvästi lainkaan.. ja niistäkin osalla akne parantuu itsestään, yleensä 21 vuotiaana. pieni osa aknesta jää aikuisikään asti parantumattomana. ja tuskin se lääke vaikuttaa mitenkää kesä aikaan.. että eiköhän se sitte toimiki kesällä kans.. kannattaa tosin syödä kuuri talven aikana jos vietät kesällä paljon aikaa auringossa.. kuurin aikana nimittäin auringossa olemista ois vähä rajoitettava.. ;) mullaki oli aika paha akne, lähes 3 kk söin lääkkeitä huomaamatta mtn eroa, mutta nyt ku oon syöny sellaset 4 kk ni kyllä jo huomaa et on auttanu.. lääkäri lupas että kahen kuukauden päästä on kokonaa parantunu :) . ja sanoi vielä että hyvä merkki on jos kahen kuukauden aikana ei puhkea yhtään uutta finniä.. se tarkoittaa luultavasti sitä et akne on pysyvästi poissa. Miulla tilanne näyttää hyvältä roaccutanin ansiosta eli suosittelen ;)