Oletko kokeillut hoitaa psoriastasi ruokavalion muutoksella?
Miten kauan kokeilit?
Saitko tuloksia?
Jos tulokset olivat hyviä, kerro mitä jätit pois, mitä lisäsit!
Jos et ole kokeillut, miksi et?
hyvin yksinkertainen gallup
7
1194
Vastaukset
- sekä että
elävää ravintoa vuoden ajan, samoin Zone elämäntapaa pari vuotta.
Ei erityisempää tulosta vaivannäköön nähden.
Psori ollut vuosikymmeniä-capitis hiuspohjassa sekä pieniläiskäinen muoto keholla siellä täällä, reilummin selkä ja rinta. - kutina
kutina loppui kokonaan omegoilla yms.samoin lievää parannusta myös itse läiskiin,olisi pitänyt aloittaa taudin alkuvaiheessa,olisi varmaan pysynyt pienemmillä alueilla
- Tupsu2
Olen vähähiilihydraaattisella ruokavaliolla ja
PPP on parantunut huomattavasti!
- psoripoika
Terve kaikki!
Olen aloittanut karkkilakon noin kuukausi sitten ja heti on kutina loppunut. Olen myös vähentänyt reilusti kahvileipien syöntiä.
Tämä karkkilakko kieltää minua syömästä kaikkia makeisia, virvoitusjuomia ym. jotka sisältävät paljon hiilihydraatteja. Jos haluat lievittää psoriasiksen oireita, niin kannattaa suosia vähähiilihydraattisia ruokia.
Olen myös alkanut rasvaamaan ihoa jokaisen suihkun jälkeen, jota en ole muuten ennen tehnyt. Heti on psoriasis helpottanut. Rasva on ihan tavallista kosteuttavaa geelivoidetta.
Ruokavaliosta kolmanteen eli kannattaa myös välttää uima-altaita, sillä kloorivesi ei ole hyväksi psoriasikselle. Iho alkaa punoittamaan ja kutisemaan.
Kesällä sitten ui mahdollisimman paljon meressä, sillä vedessä oleva suola parantaa psoria. Meren ääressä saa samalla aurinkoa.- Hiilihydraatit
Ihan sama kokemus.Sokerit saavat psorini kutisemaan ja kukkimaan.Alkoholi on myös myrkkyä.Vältän hiilihydraatteja, ainakin jos tuotteessa ei ole mitään erityisiä hivenaineita tai vitamiineja (esim ;karkit,leivonnaiset).
- Panimo
Hiilihydraatit kirjoitti:
Ihan sama kokemus.Sokerit saavat psorini kutisemaan ja kukkimaan.Alkoholi on myös myrkkyä.Vältän hiilihydraatteja, ainakin jos tuotteessa ei ole mitään erityisiä hivenaineita tai vitamiineja (esim ;karkit,leivonnaiset).
ja sokerilla jotain yhteistä kun ja siksi pahentavat molemmat koska alkoholihan on sokerikäymisen tulos. Jos syö paljon hiivapitoisia tuotteita kuten leipää, pullaa, hiivatabletteja ym. ja sitten paljon sokerituotteita niin alkaa elimistössä käyminen joka sitten pahentaa psoria.
- Johan55
Panimo kirjoitti:
ja sokerilla jotain yhteistä kun ja siksi pahentavat molemmat koska alkoholihan on sokerikäymisen tulos. Jos syö paljon hiivapitoisia tuotteita kuten leipää, pullaa, hiivatabletteja ym. ja sitten paljon sokerituotteita niin alkaa elimistössä käyminen joka sitten pahentaa psoria.
Elimistössä asuvista suolistoflora, eli hiivoista ja bakteereista koostuva kanta voisi
olla myös yksi koko elimistön toimintaan, ravinnon hajoamiseen suolistossa ja sitä kautta elimistön PH-tasapainoon ja lipideihin (rasvoihin ja niiden toimintaan) voimakkaastikin vaikuttava tekijä.
Lipidit ja rasvat muodostavat solukalvoja.
Stressi -> vatsahapot
Happamat juomat, sokeri -> käyminen suolistossa
Bakteeri- ja hiivakanta -> lisähappamuus
=>
Happamuus härskistyttää elimistön rasvoja ->
Lipidien toiminta häiriintyy ->
ihon nopeampi uusiutuminen ->
psoriasis/psorireuma.
D-vitamiinit ja rasvahapot auttavat ihoa uusiutumaan nopeammin, mutta eivät poista varsinaista syytä ja lähdettä itse ongelmaan, auttavat vaan paranemaan ja estävät elimistön lipidejä vaivaavaa härskiintymistä ja sen oireita näkymästä.
Tämä on pelkkä teoria, mutta elimistön ja suoliston bakteerikantaan ja PH-arvoon voisi yrittää vaikuttaa itsekukin ruokavaliolla kokeilun vuoksi tai suorittaa itsetutkiskelua siitä mitä on menneisyydessä kokenut.
Antibioottikuurit voivat esim voimakkaasti vaikuttaa bakteerikantoihin. Itselläni taisi psoriasis puhjeta jonkin aikaa elämäni ensimmäisen
antibioottikuurin jälkeen. Flatulenssi ainakin tuli myöhemmin mukaan kuvioihin antibioottien myötä.
Millähän suolistoflooraansa saisi normalisoitua?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin
Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni821329Kadun transhoitoja - Suomalainen dokkari kertoo yhden ihmisen tarinan: "Miks oon ikinä..."
Mielenkiintoinen dokkari tv:ssä. Sametti poistatti rintansa, kohtunsa ja munasarjansa ja eli vuosia miehenä. Pitkään pä651115Vähemmän metsien hakkuita, enemmän sähköautoja
Siinä ilmastopaneelin neuvot tiivistettynä kuinka Suomi saavuttaa ilmastotavoitteensa. https://yle.fi/a/74-20155596 "S2021108Asunnottomuus lisääntyy
Petteri Orpon hallituksen leikkaukset ihmisoikeusjärjestö Amnestyn syynissä. Jokaisella on oikeus omaan kotiin. Jopa työ1631033Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua
Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais121019Sulle on tullut
Viesti mesessä, tietääkseni. Olis ihan kiva saada vastauskin sulta, kaunis nainen😊 Mieheltä103973Minä pyydän,
jos yhtään minua haluat, näytä se jotenkin. Kosketa tai sano jotain joka rikkoo rajoja. Ota vaikka olematon roska hiuksi68886Olen rakastunut sinuun mies edelleen
Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍121813- 77745
Ihmeelliseltä pikkunaiselta....
Jatkakaa vaikka tässä jos on jotain mitä joku haluaa että mä näen... En jaksa, eikä mua kiinnosta sitä jätti ketjua t121744