Mitkä ovat Teräsbetonien poikien sotilasarvot? Vai ovatko sivareita kaikki? :)
Sotilasarvot?
10
3649
Vastaukset
- fiksuilta
jätkiltä, joten LUULEN että ovat sivareita t. totaalikieltäytyjiä;))
- Alikenraalikorpraali
Eihän siihen soturimeininkiin mitenkään voi ympätä sivariutta. Kyllä niitten on pakko olla armeijan käyneitä tai ne on vielä pellempiä kuin mitä tähän asti vaikuttaneet. Veikkaa että korppeja ja alikessuja koko sakki.
- sdfgfgh
Alikenraalikorpraali kirjoitti:
Eihän siihen soturimeininkiin mitenkään voi ympätä sivariutta. Kyllä niitten on pakko olla armeijan käyneitä tai ne on vielä pellempiä kuin mitä tähän asti vaikuttaneet. Veikkaa että korppeja ja alikessuja koko sakki.
käsittääkseni ovat kyllä sanoutuneet myös irti esimerkiksi netistä löytyvästä yltiöisänmaallisesta ja maanpuolustushenkisestä fanivideosta.
- Kallonkutistajaeukko
Alikenraalikorpraali kirjoitti:
Eihän siihen soturimeininkiin mitenkään voi ympätä sivariutta. Kyllä niitten on pakko olla armeijan käyneitä tai ne on vielä pellempiä kuin mitä tähän asti vaikuttaneet. Veikkaa että korppeja ja alikessuja koko sakki.
Kyllähän se on niin, että ei armeijan käynti tai käymättömyys ole ihmisarvon mittari. Heitä, jotka esim. astman, diabeteksen tai tuki- ja liikuntaelinten vaivojen vuoksi joutuvat jättämään palveluksen kesken, on paljon. Tiedän kokemuksesta, että jos joutuu olemaan sairaalassa pahentuneen astman vuoksi puolet palvelusajasta, ei ole mitään järkeä odottaa metsäleireillä edelleen huononevaa hengitystä ja PEF:jä mittaillen odottaa seuraavaa astmakohtausta.
Olen sitä mieltä, että he, joiden terveydessä ei ole fyysisiä eikä psyykkisiä rajoituksia, käykööt intin tai sivarin, mutta älkööt arvioiko niiden ratkaisuja, joilla ei ole muuta vaihtoehtoa kuin jättää palvelus kesken. Tiedän, että se ei ole heille kovin helppoa aina, kun olisi alkanut juuri siellä viihtyä ja sai kavereitakin, mut kun tukehtumistaan ei vaan kannata jäädä odottamaan niihin oloihin - ei edes isänmaan puolesta. Ukkinsa on siihen jo sota-aikaan osallistunut ihan henkensä kaupalla - rauhanaikana siihen ei ole kenenkään pakko!
Muutenkin, toivoisin suvaitsevaisuutta ja inhimillisyyttä näillekin sivuille. Säälittää oikein tuollainen rääväsuinen ihmisarvoa alentava kommentointi niiltä ihmisiltä, jotka eivät tiedä edes asioiden oikeaa laitaa.
Sivareita ja totaalikieltäytyjiäkään on turha haukkua. Jokainen ihminen tällä maapallolla tekee lopultakin itse valintansa - täällä eletään OMAA ELÄMAANSÄ, jokainen. Samaan hauta-arkkuun meitä ei toistensa kanssa kuitenkaan laiteta - joten annetaan rauha ja ihmisarvo myös heille, jotka eivät ole samanlaisia kuin me itse.
- merkkinimi.
vässyköitä ne kaikki kuitennii on. ;))))))))))))
- xsx
Rantanen on ainakin käynyt armeijan. Sotilasarvosta en tiedä.
- kaikki tyynni
PUM PUM PATTERIT PAUKKUU KOROHORO HAUKKUU JUU...
- jäseniä..
TB:n pojat on Lestadiolaisia, ei näitä sisäsiittoisia hyväksytä armeijaan. Selvä turvallisuusriski.
Pojut on olleet kedolla poimimassa kukkia, kun muut ikäiset tetsasi. - Nimetön
eikö koko bändi oo HIEMAN sarkastisella meiningillä liikenteessää? voiko noi moni ihminen olla oikeesti noin huumorintajuton/kulttuuripimennossa ettei ymmärrä tota läppää..
- xdrnms
Kersantti.Vääpeli.Yliluutnantti.Kapteeni.Korpraali.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sanna Marin vetänyt leukoja 11 kertaa
Tästähän oli joskus polemiikkia, kun muistaakseni lupasi kymmenen tai jotain vedellä. No nyt niin on, ainakin omien san775755- 1192129
Farmi Suomi: Kokeeko Frederik, 81, saman kohtalon kuin ikämies Danny?
Danny, musiikkineuvos Ilkka Lipsanen, nähtiin mukana Farmi Suomi -realityssä v. 2024. Danny teki yllätysratkaisun ja tuo242010Tyhmä persuväite = köyhä argumentti
Väite, että vasemmistopuolueita äänestäisivät vain “köyhät, tapatyöttömät tai heikoilla lahjoilla varustetut”, kertoo en301978Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa
Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri571957Tiesitkö? Andy McCoy ja Pelle Miljoona saavat taiteilijaeläkettä - Tämän suuruinen eläke on
Ylimääräiset taiteilijaeläkkeet on jaettu ja 59 taiteilijaa sai sen. Taiteilijoiden keskimääräinen eläketulo jää hyvin a641394- 731316
- 391125
Kunnanvaltuusto koolle heti
Tämä on erittäin vakava tilanne 17 hakkiita oli hyrylle mutta Kas kummaa kaksi hakkiota loppusuora oli Kainuusta ja Brys291099Sähköautoa vaikea hankkia koska latauspisteet puuttuu
Suurimmassa osassa taloyhtiöitä joiden talot rakennettu 2018 tai aiemmin ei latauspisteet ole sellaisia että sähköautoa601098