Sotilasarvot?

Gruppenführer

Mitkä ovat Teräsbetonien poikien sotilasarvot? Vai ovatko sivareita kaikki? :)

10

3547

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • fiksuilta

      jätkiltä, joten LUULEN että ovat sivareita t. totaalikieltäytyjiä;))

      • Alikenraalikorpraali

        Eihän siihen soturimeininkiin mitenkään voi ympätä sivariutta. Kyllä niitten on pakko olla armeijan käyneitä tai ne on vielä pellempiä kuin mitä tähän asti vaikuttaneet. Veikkaa että korppeja ja alikessuja koko sakki.


      • sdfgfgh
        Alikenraalikorpraali kirjoitti:

        Eihän siihen soturimeininkiin mitenkään voi ympätä sivariutta. Kyllä niitten on pakko olla armeijan käyneitä tai ne on vielä pellempiä kuin mitä tähän asti vaikuttaneet. Veikkaa että korppeja ja alikessuja koko sakki.

        käsittääkseni ovat kyllä sanoutuneet myös irti esimerkiksi netistä löytyvästä yltiöisänmaallisesta ja maanpuolustushenkisestä fanivideosta.


      • Kallonkutistajaeukko
        Alikenraalikorpraali kirjoitti:

        Eihän siihen soturimeininkiin mitenkään voi ympätä sivariutta. Kyllä niitten on pakko olla armeijan käyneitä tai ne on vielä pellempiä kuin mitä tähän asti vaikuttaneet. Veikkaa että korppeja ja alikessuja koko sakki.

        Kyllähän se on niin, että ei armeijan käynti tai käymättömyys ole ihmisarvon mittari. Heitä, jotka esim. astman, diabeteksen tai tuki- ja liikuntaelinten vaivojen vuoksi joutuvat jättämään palveluksen kesken, on paljon. Tiedän kokemuksesta, että jos joutuu olemaan sairaalassa pahentuneen astman vuoksi puolet palvelusajasta, ei ole mitään järkeä odottaa metsäleireillä edelleen huononevaa hengitystä ja PEF:jä mittaillen odottaa seuraavaa astmakohtausta.

        Olen sitä mieltä, että he, joiden terveydessä ei ole fyysisiä eikä psyykkisiä rajoituksia, käykööt intin tai sivarin, mutta älkööt arvioiko niiden ratkaisuja, joilla ei ole muuta vaihtoehtoa kuin jättää palvelus kesken. Tiedän, että se ei ole heille kovin helppoa aina, kun olisi alkanut juuri siellä viihtyä ja sai kavereitakin, mut kun tukehtumistaan ei vaan kannata jäädä odottamaan niihin oloihin - ei edes isänmaan puolesta. Ukkinsa on siihen jo sota-aikaan osallistunut ihan henkensä kaupalla - rauhanaikana siihen ei ole kenenkään pakko!

        Muutenkin, toivoisin suvaitsevaisuutta ja inhimillisyyttä näillekin sivuille. Säälittää oikein tuollainen rääväsuinen ihmisarvoa alentava kommentointi niiltä ihmisiltä, jotka eivät tiedä edes asioiden oikeaa laitaa.

        Sivareita ja totaalikieltäytyjiäkään on turha haukkua. Jokainen ihminen tällä maapallolla tekee lopultakin itse valintansa - täällä eletään OMAA ELÄMAANSÄ, jokainen. Samaan hauta-arkkuun meitä ei toistensa kanssa kuitenkaan laiteta - joten annetaan rauha ja ihmisarvo myös heille, jotka eivät ole samanlaisia kuin me itse.


    • merkkinimi.

      vässyköitä ne kaikki kuitennii on. ;))))))))))))

    • xsx

      Rantanen on ainakin käynyt armeijan. Sotilasarvosta en tiedä.

    • kaikki tyynni

      PUM PUM PATTERIT PAUKKUU KOROHORO HAUKKUU JUU...

    • jäseniä..

      TB:n pojat on Lestadiolaisia, ei näitä sisäsiittoisia hyväksytä armeijaan. Selvä turvallisuusriski.

      Pojut on olleet kedolla poimimassa kukkia, kun muut ikäiset tetsasi.

    • Nimetön

      eikö koko bändi oo HIEMAN sarkastisella meiningillä liikenteessää? voiko noi moni ihminen olla oikeesti noin huumorintajuton/kulttuuripimennossa ettei ymmärrä tota läppää..

    • xdrnms

      Kersantti.Vääpeli.Yliluutnantti.Kapteeni.Korpraali.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi teki aloitteen?

      😃 häh
      Ikävä
      109
      4256
    2. Onko kaivattusi ulkoisesti

      paremman vai huonomman näköinen kuin exäsi? 🪤
      Ikävä
      78
      3476
    3. Oletko koskaan stalkannut kaivattuasi?

      Jos olet, miten olet stalkannut? Jäitkö kiinni? Onko hän stalkannut sinua? Jos on, miten suhtauduit?
      Ikävä
      80
      3302
    4. Karhuryhmä

      Kellään tarkempaa tietoa miksi ja missä karhuryhmä ollut? Perheväkivaltaa vai huumeperintää kenties taas?
      Jämsä
      24
      3219
    5. Just alkoi ottamaan päähän

      Miten voikin mennä näin, että koko päivän haluaa vain nähdä toisen ja lähelle. Sitten aivan salamana mieleen tulee kaikk
      Ikävä
      22
      3182
    6. Mitä kaikkea sä

      Olisit valmis tekeen mun eteen vielä? Vai oletko mitään?
      Ikävä
      72
      2906
    7. "Mielipide: Äärivasemmiston uhka on otettava vakavasti"

      Demokratia näyttäisi olevan Halla-aholle enemmänkin välttämätön paha kuin tavoiteltava asia. Väkivallan ihannointi ja m
      Maailman menoa
      45
      2780
    8. Raisionkaaren koira hyökkäys

      Taas nähtiin että koiriin ei voi luottaa. Eilen illalla vapaana ollut koira hyökkäsi Raisionkaarella kolmen henkilön kim
      Raisio
      62
      2744
    9. Tapa jolla kohtelit minua viimeksi miellytti erityisesti

      Osaat huomioida kauniisti ja katsot aina tilanteita yhteisen hyvän kannalta. Sitä arvostan erityisesti.
      Ikävä
      85
      2549
    10. Ei me saada toisiamme

      Ei vaan saada. On vain haaveita ja uunelmia
      Ikävä
      33
      2394
    Aihe