jos haluaa kuvata videota 640x480 kuvakoolla, kannattaa hankkia H-tyypin muistikortti. M-tyypin kortilla ei voi kuvata kuin 15 sekuntia samalla kuvakoolla. Kyse siis 2Gb kortista.
2 Gb muistikortti Xd
5
1451
Vastaukset
- 550 omistaja
Kokeilin juuri omassa kamerassani molemmat kottivaihtoehdot:
- Fujifilm H2GB
- Toshiba M2GB
Videoida voi rajattomasti molemmille korteille kuvanlaadulla HQ = 640 X 480 15 fps.
Kuvanlaadulla SHQ = 640 X 480 30 fps M-kortille menee tosiaan ainoastaan 15 sek.
En ollut huomannut tuota yksityiskohtaa koska kuvaan 15 fps kuvanlaadulla joka on perusolrtuksena.
Kiitos huomiosta.- totuus vieläkin
Nimittäin kuvaan SP-560 kameralla ja 2Gt M-tyypin kortilla, ja kuvattua saa 40sek kerrallaan 30fps nopeudella.
Joka tapauksessa ihan hanurista, vaikka 40sek onkin aina parempi kuin 15sek. Oispa tienny ennen kortin ostoa tämänkin. - jhfgyuu
totuus vieläkin kirjoitti:
Nimittäin kuvaan SP-560 kameralla ja 2Gt M-tyypin kortilla, ja kuvattua saa 40sek kerrallaan 30fps nopeudella.
Joka tapauksessa ihan hanurista, vaikka 40sek onkin aina parempi kuin 15sek. Oispa tienny ennen kortin ostoa tämänkin.40sek on aika sopiva max aika kun muistaa että zoomausta ei voi tehdä kuvaauksen aikana ja käytännössä pätkät ovat usein alle tuon noilla 560UZ ominaisuuksilla.
Oikeat videokamerat sitten videokuvakseen. - totuus vieläkin
jhfgyuu kirjoitti:
40sek on aika sopiva max aika kun muistaa että zoomausta ei voi tehdä kuvaauksen aikana ja käytännössä pätkät ovat usein alle tuon noilla 560UZ ominaisuuksilla.
Oikeat videokamerat sitten videokuvakseen.Totta puhut. Eihän tolle videokuvaukselle paljon tule arvoa annettua, kun siihen todellakin on välineet erikseen olemassa (itsellänikin on digivideokamera).
Se vaan että jos sattuu joskus tilanne kohdalle jonka haluaa videoida ihan ykskaks ja yllättäin niin silloin se saattaa ottaa pattiin että kortti mokoma rajoittaa leikkeiden pituutta.
Mutta joo, kyllä 40sek piisaa pidemmälle kuin äkkiseltään luulis. Etenkin kun pari kolme sekunttia vaan menee kun voi jo aloittaa uuden 40sek. pätkän kuvaamisen. - noviivsi
totuus vieläkin kirjoitti:
Totta puhut. Eihän tolle videokuvaukselle paljon tule arvoa annettua, kun siihen todellakin on välineet erikseen olemassa (itsellänikin on digivideokamera).
Se vaan että jos sattuu joskus tilanne kohdalle jonka haluaa videoida ihan ykskaks ja yllättäin niin silloin se saattaa ottaa pattiin että kortti mokoma rajoittaa leikkeiden pituutta.
Mutta joo, kyllä 40sek piisaa pidemmälle kuin äkkiseltään luulis. Etenkin kun pari kolme sekunttia vaan menee kun voi jo aloittaa uuden 40sek. pätkän kuvaamisen.mitä eroa nopeella ja tavallisella kortilla.....ku myyjä kerto et otatko nopean vai normaalin...siis mitä eroa käytännössä....
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut romahti Haapaveellä, kiitos Ilkka!
Persut saivat historiallisen tappion haapaveellä! Kiitos Ilkka!851808- 821650
- 491322
Nyt tiedän
Että joku on lahjonut jonkun tai olemme idiootteja. Nuo kokkareiden päsmärit tuli valituksi valtuustoon. Onnea vaan kai471255Sanna Ukkolan kolumni: Rautarouva, joka unohti joukkonsa - Riikka Purran pitäisi katsoa peiliin
"Historialliset tappiot eivät synny vahingossa. Ne syntyvät, kun johtaja unohtaa, ketä hänen piti palvella, kirjoittaa I481162- 1151126
- 39925
Tiedän kyllä sen
Että käyt täällä. En kuvittelisi sellaista asiaa. Tiedän kyllä senkin, että olet ainakin ollut minusta kiinnostunut. Sen59912Kepun hegemonia jatkumassa vankkana Puolangalla
Tuuliviirien vallankumous jäi pahasti piippuun!23911Paraneeko ilmapiiri nyt?
Paraneeko kunnallispolitiikan ilmapiiri nyt kun persuilla meni vaalit päin pers3ttä ja änkyräpersut tipahtivat vilttiket23893