DNA ja 3G

päivien viemää

kävin kysymässä DNA liikkeestä 3G kuuluvuus aluetta kun olen ajatellut ostaa mokkulan.
minulle sanottiin että 3G yhteys kattaa 70% suomesta. kotona katsoin sitten kuuluvuuus karttaa ja kävi ilmi että että DNA:n 3G kattaa vain 20 prosentia suomesta.
soitin heti DNA:lle ja sanoin että miksi minulle sanottiin että se kattaa 70%, niin vastaus oli: DNA:n, soneran ja elisan 3G verkot kattavat yhteensä suomesta 70%

eli voinko käyttää siis DNA mokkulaa myös muiden operaattoreiden 3G alueella?

2

791

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • oopperatori

      voit käyttää omaa DNA:lta hankittua kotimokkulaa vain ja ainoastaan DNA 3G verkossa. jos haluut muiden verkkoihin tarvitaan joko yksityinen operaattorin puhekortti tai ns. random SIM-kortti joka voi kattaa vaikka kaikki nuo kolme operaattoria.

      yleensä kuitenkin DNA:n sopimus on vain heidän oma 3G ja muita ei saisi käyttää.

    • vaan silloin

      kun olet dnan asiakas niin tietenkin käytät dnan verkkoa. Katsoitko kartasta oletko itse 3G-verkon alueella?

      Mitä tulee tavalliseen GSM-verkkoon, niin siinä dnan verkko kattaa suurimman osan Suomea mutta 3G-verkko ei ole vielä niin levittäytynyt että kattaisi sen 70% (ei ole millään muullakaan operaattorilla 3G:ssä noin isoa peittoa).

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tapahtunut

      Poliiseja monta autoa+panssariauto Porista kpäähän päin tänään klo n.20 kuka hurjistunut ?
      Kankaanpää
      48
      6178
    2. Lakea konkurssiin. Asukkaat menettävät asuntonsa

      Kuntarahoitus on tänään jättänyt konkurssihakemuksen lakean kaikista kiinteistö osakeyhtiöistä. Kassa on tyhjä, kaikki
      Seinäjoki
      66
      4008
    3. Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta

      Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t
      Tornio ja Haaparanta
      16
      3047
    4. Gallup: kaivattusi syntymävuosi

      Minä vuonna kaipaamasi henkilö on syntynyt?
      Ikävä
      190
      2875
    5. Upea peppuisella naisella

      Upea peppuisella naisella on upea peppu.
      Ikävä
      31
      2768
    6. Missäpäin,,,

      Lapuaa tapettu ihminen viime yönä ? Hurjaa touhua nykymeno täällä...
      Lapua
      40
      2462
    7. mahdollista, että olet ollut iltavuorossa

      Ja kotiin päästyäsi tulit palstalle etsimään merkkiä minusta, jos kaipaat yhtään minua niin kuin minä sinua Ei mennyt k
      Ikävä
      13
      2439
    8. törniöläiset kaaharit haaparannassa

      isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/
      Tornio ja Haaparanta
      19
      2360
    9. Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!

      https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu
      Maailman menoa
      317
      1451
    10. Mitähän ne katseet merkitsee

      Kun et saa sanaa suustasi.
      Ikävä
      149
      1448
    Aihe