Blue1:n matkustajamäärä jatkoi helmikuussa laskua. Yhtiön mukaan kotimaan matkustajapako jatkui kotimaan lentojen lisäksi myös Skandinavian ja Euroopan liikenteessä. Käytännössä yhtiö onnistui myymään tarjolla olleista paikoista vain joka toisen.
Helmikuussa Blue1 kuljetti 125 000 matkustajaa, mikä on yhdeksän prosenttia vähemmän kuin vuotta aiemmin. Matkustajakäyttöaste laski 3,5 prosenttiyksikköä ja oli kaikilla lennoilla keskimäärin 55,7 prosenttia.
Jyrkintä matkustajamäärien lasku oli kotimaan liikenteessä, jossa yhtiö kuljetti 34 000 matkustajaa, eli 15 prosenttia vähemmän kuin vuotta aiemmin. Samalla käyttöaste laski kotimaan liikenteessä 54,1 prosenttiin.
Koko uutinen: http://www.lennalomalle.com/content/view/504/43/lang,en/
Heikennystä jokaisessa luvussa: tästäkähän johtuu ettei yhtiön omilla sivuilla enää tietoja julkaista?
Blue1:n matkustajamäärä laskee
6
1200
Vastaukset
- frenia
Palvelut kuin halpalentioyhtiöissä, hinnat kuin perinteisissä. Niin mitä varten tällainen kummitus on?
- paljon lentävä
Kotimaan lennot on nykyisin useimmiten halvempia Finnairilla, etenkin viikonloppumatkustamisessa.
Lennoissa on ollut yllättävän paljon ongelmia, palvelu huonontunut ja kaikista huvittavinta on matkustajien pompottelu kotimaan lentojen paikkanumeroinnilla mikä ärsyttää todella monia.
Blue1:lla lentää varmaan enää ne jotka luulevat sen olevan aina se halvin vaihtoehto! - yhtiön sivuilta
Eikö ne p..le tajua noissa lentoyhtiöissä, että hintojen nostamisilla ja vuorojen vähentämisillä ei ole odotettavissa liikenteen kasvua. Mennyt touhu kerman kuorintaan. Homma pienenee kun pyy maailmanlopun edellä. Matkustustarpeet ei ihmisillä pienene mihinkään, mutta tällaiset hinnoittelut ajavat matkustajat juniin ja autoihin.
http://www.blue1.fi/fi/Blue1/Lehdisto/Liikennesuoritteet/Blue1n-liikennekehitys-helmikuussa-2008/- jorkin
Iskujen jälkimainingeissa silloinen Air Botnian Ruåtsalainen/ Norjalainen toimitusjohtaja julisti mediassakin talousmaailman oppeja, kasva tai kuole.
Nyt ei ilmeisesti enää kasva, toivoisi silti Blue1 jäävän ainakin runkoreiteille.
Lomamatkoilla en voi enää käyttää Blue1 sillä koneet kulkevat todella epäsäännöllisesti, eikä korvaavaa lentoa pystytä järjestämään helposti ollenkaan.
Viime vuoden kohtuullinen tuloskin näyttää jäävän nyt lyhytaikaiseksi. - Matkalainen
jorkin kirjoitti:
Iskujen jälkimainingeissa silloinen Air Botnian Ruåtsalainen/ Norjalainen toimitusjohtaja julisti mediassakin talousmaailman oppeja, kasva tai kuole.
Nyt ei ilmeisesti enää kasva, toivoisi silti Blue1 jäävän ainakin runkoreiteille.
Lomamatkoilla en voi enää käyttää Blue1 sillä koneet kulkevat todella epäsäännöllisesti, eikä korvaavaa lentoa pystytä järjestämään helposti ollenkaan.
Viime vuoden kohtuullinen tuloskin näyttää jäävän nyt lyhytaikaiseksi.Jos aikataulut ja matkustusmukavuus ovat tärkeitä, varo Blue-1 ja SASia.!
- Loisto homma
Matkalainen kirjoitti:
Jos aikataulut ja matkustusmukavuus ovat tärkeitä, varo Blue-1 ja SASia.!
Minä henkilökohtaisesti olen sitä mieltä, että lennoille pitäisi tulla seisovapöytä, mistä löytyisi kaikille jotain. Lentoyhtiö voisi esimerkiksi lennättää, vaikka 10 ihmistä kerrallaan ja heille jokaiselle olisi varattu oma emo. Lennolle pitäisi saada myös chekkautua lähempänä lennon lähtö aikaa esim. 5 minuuttia ennen ja kenttä henkilökunta kantaisi kuningastuoli otteella koneeseen. Mahdollisen vessahädän sattuessa pitäisi pyyhkijä saada paikalle sormia napsauttamalla. Kaikki tämä saisi maksaa vain max 50€.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taisin tehdä virheen
Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle1115317Hyvä että lähdit siitä
Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖493412Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi
Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle923272Näin kun katsoit salaa ja
Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku403166- 811857
450 000 ulosotossa
Suomessa on tällä hetkellä ennätysmäärä ihmisiä ulosotossa. Viime vuonna heitä oli yli puoli miljoonaa. Kuluvan vuoden1271605Nainen onko sulla supervoimmia ?
Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.411580Katu täyttyy...
Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt311566Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.
Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj1381264- 161169