Matka lähestyy=)

"vihreä"matkaaja

Kuukauden päästä matkaan!!
Kaikki vinkit huhti-toukokuun vaihteeseen ajoittuvaan Miami-Key West-Orlando matkaa varten otetaan kiitollisena vastaan!!!
2 aikuista lähdössä, auto koko ajalle on...

10

3842

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • juitsari_evp

      Palasimme viikko sitten Floridan kierrokseltamme, joka men suurin piirtein näin.

      Lensimme Orlandoon, josta jatkoimme välittömästi Sarasotaan Mexiconlahden puolelle (siellä on automuseo), joka on tavallinen rantakaupunki ei mitään erityistä.

      Sarasotasta jatkoimme matkaa Evergladesin kautta Miami Beachille. Everglades, vaikka onkin suota on todella tutustumisen arvoinen. Ajelimme mm. "suoveneellä" (10,-/30 min kierros) lisäksi katselimme krokodiilejä ja lintuja, joista en tunnistanut yhtään lajia.

      Miami Beachillä asuimme pienessä "art deco" hotellissa, The Cadet. Ei mitään valittamista, tosin herkkäkorvainen voisi moittia äänieristystä. Hinta jotain 150,-/dbl ja sijainti erinomainen, 2 korttelia rannalta ja n 500 m Ocean drivelta.

      Sieltä jatkoimme Key Westiin. Asuimme Crowne Plazassa (300,-/dbl), mutta sen parempaa sijaintia hotellille siellä tuskin löytyy. Kun astut kadulle, olet "keskellä" KW:n "elämää".

      Paluumatkalla Orlandoon yövyimme Lake Worthissa, jossa on mm. suomalainen vanhainkoti. Suomalaisia emme nähneet, mutta mukava kaupunki muuten.

      Orlandossa majoituimme Disney Worldin viereen Hiltoniin (300,-/dbl). Vaikka olimme siellä 4 yötä , emme käyneet kuin yhdessä Disneyn puistossa, jossa kyllä menikin sitten koko päivä. Jos haluaa nähdä kaikki neljä kannattaa varata siihen neljä päivää. Lisäksi Orlandossa olisi ollut mahdollista käydä myös vesipuistossa tai tehdä retki Kennedyn avaruuskeskukseen. Sen retken vaihdoimme kuitenkin Daytona Beachin Bike Weekin ihmettelemiseen (maailman suurin prätkä tapahtuma).

      Disneystä löytyy netistä mahtava suomen kielinen tietopaketti osoitteessa www.kennetti.fi. Siitä kiitos sen tekijälle.

      Autona meillä oli ensin Alamolta vuokrattu Chevy Trailblazer (iso Suv), jonka jouduimme vaihtaman, rikottuani siitä vanteen (meni kaskoon) ja sitten Jeep. Hinta oli kahdella kuljettajalla kaikkine vakuutuksineen n. 800,-/10 pv, hiukan halvempi kuin normaalisti käyttämäni Hertz.

      Tässä tämä kaikessa lyhykäisyydessään, kaikki hnnat ovat paikkakunnan rahassa, eli 100,- = 68,50€.

      Jos joku on kiinnostunut tarkemmista kokemuksista niin vastaan mielelläni.

    • lazboy

      Moi!
      talla hetkella oon lake worthis ollu jo kaks viikkoa ja viel viikko jaljella. Disney worldis kaytiin ja oltiin samas hotellis mis viime vuonna. Hinta oli 49,95$ yo, oli ilmastointi,suihku,amme. Mun mielesta hyva paikka. Hotelli oli nimeltaan old town suites,kissimmees. Disneyworldiin oli matkaa joku 5 mailia ja hotellilta lahti bussi disneyworldiin aamulla magic kingdomiin 7:30 AM,10:30 AM, 12:05 PM,12:50 PM Bus lane 98 ja Universal Studiolle 9:20 AM ainoastaan!! Epcot ja universal ehdoton! Tosi mahtavia paikkoja. Key westis kavin viime vuonna ja se oli kans nakemisen arvoinen paikka. Kauanko olette reissussa? Onko vaihtoja kuinka monta? Meil oli vaihto lontoossa ja chigacossa.Lontoossa oli iha helvetin nopea vaihto. Just ja just kerittiin chigacon koneeseen. Ja chigacon kentalla ne mustat on niin olevinaan et meinas hermot menna.Turnpikea on hyva vetaa menemaan pohjoiseen pain jos aikataulu on tiukka. Muutoin jos ei kiire niin A1A:ta tai ykkosta. Ja navigaattori on ehdoton varkki;) Ei muuta ku hyvat lomat teille :) PS: kannattaa katella noita alennuslippuja hotelleihin ;)

      • "vihreä"matkaaja

        Lähdemme aamulla Pariisiin (valitettavasti nopea 1.35h:n vaihto siellä, ainakin laukut jää jos jotain mukaan pakkaan).
        Pariisi-Miami, perillä klo 15.
        Miamissä 3yötä, Key Westissä 2yötä, Orlandossa 3yötä ja viimeinen yö on auki.
        Takaisin yölennolla Lontooseen ja sieltä Helsinkiin. Lentoyhtiö AA.
        Näin kokemattomana pyysin matkatoimistoa varaamaan hotellit, lennot ja auton (400e/10pv).
        Hinta ei mielestäni paha kun 2 aikuista ja kaikki yht alle 3000e.
        Voin lämpimästi suositella Matka-atlas, Rauma. Jonka ihan netistä löysin ja s-postin avulla oltu yhteydessä Sannan kanssa. Lähetti liput myös matkamessuille, loistavaa palvelua. Itse käynyt paikassa myös niin sain vinkkejä ja neuvoja paljon=)

        Tosi kiva kun kerrotte matkoistanne, pian kerron teille omastani=)

        Jännittää, näen jo unia...myöhästyn koneesta yms


    • Asco

      Siinäpä ne tärkeimmät.
      Toki vastaan jos kysytyttää.

    • Horatio

      Mekin ollaan lähdössä kesäkuussa vastaavanlaiselle turneelle. Mikä hotelli teillä on Key Westissä? Itse juuri katsastelen hotellia tai jotain muuta asuntoa, ongelmana iso porukka, 5 henkeä. Eiköhän sieltä jotain löydy. Oltiin viimevuonna Miamissa-Orlandossa, ajomatka ei mitenkään kovin mukava ole tuonne Orlandoon, matkalla ei pahemmin nähtävää jos ei ajele itärannikkoa pitkin jolloin aikaa palaa enemmän.

      -Keke-

    • Keke1234

      Mekin ollaan lähdössä kesäkuussa vastaavanlaiselle turneelle. Mikä hotelli teillä on Key Westissä? Itse juuri katsastelen hotellia tai jotain muuta asuntoa, ongelmana iso porukka, 5 henkeä. Eiköhän sieltä jotain löydy. Oltiin viimevuonna Miamissa-Orlandossa, ajomatka ei mitenkään kovin mukava ole tuonne Orlandoon, matkalla ei pahemmin nähtävää jos ei ajele itärannikkoa pitkin jolloin aikaa palaa enemmän.

      -Keke-

      • ongelmana

        Meillä myös on ongelmana 5 hengen porukka, joka haluaisi samaan huoneeseen! Matkareitti sama kuin Teillä. Kerro mistä hotelleista/motelleista sait majoituksen 5 hengelle samaan huoneeseen?


      • "vihreä"matkaaja

        Tuo otsikko on siis hotellimme Key Westissä.
        Nyt kyl jänskättää..2 vk matkaan=)
        Päässä vaan pyörii mitä kaikkea pitää vielä tehdä ja muistaa??
        Näköjään nyt ollut jonkinlaista myrskyn tynkää siellä.
        Laitan viestä toukokuun alussa miten matka meni..


      • amerikan fani
        "vihreä"matkaaja kirjoitti:

        Tuo otsikko on siis hotellimme Key Westissä.
        Nyt kyl jänskättää..2 vk matkaan=)
        Päässä vaan pyörii mitä kaikkea pitää vielä tehdä ja muistaa??
        Näköjään nyt ollut jonkinlaista myrskyn tynkää siellä.
        Laitan viestä toukokuun alussa miten matka meni..

        Usa:ssa kaikki sujui reissullamme tosi hyvin, siellä kaikki toimi hyvin. Ihmiset ovat avuliaita, aina voi kysyä, jos menee "sormi suuhun".

        Jos osaa kieltä edes tyydyttävästi, ei pitäisi olla suuria vaikeuksia. Toista jossain aasian maissa, joissa ei välttämättä turistialueiden ulkopuolella kukaan ymmärrä esim englantia ja yritä siinä sitten selvittää asioita, kun et itse osaa esim kiinaa, vietanamia tms kaukoidän kieltä.

        Toivotan sinulle ihanaa matkaa!


      • miami beach
        amerikan fani kirjoitti:

        Usa:ssa kaikki sujui reissullamme tosi hyvin, siellä kaikki toimi hyvin. Ihmiset ovat avuliaita, aina voi kysyä, jos menee "sormi suuhun".

        Jos osaa kieltä edes tyydyttävästi, ei pitäisi olla suuria vaikeuksia. Toista jossain aasian maissa, joissa ei välttämättä turistialueiden ulkopuolella kukaan ymmärrä esim englantia ja yritä siinä sitten selvittää asioita, kun et itse osaa esim kiinaa, vietanamia tms kaukoidän kieltä.

        Toivotan sinulle ihanaa matkaa!

        Heippa!

        Voisikohan joku ihana mahdollisesti kertoa omakohtaisia kokemuksia toukokuun säästä Miami Beach:llä?? Osaan kyllä käyttää nettiä ja olenkin kolunnut kaikki sivustot, missä kirjoitetaan säästä, mutta olisi kiva, jos jollakin olisi nk. tarkempia tietoja :)

        T: Toukokuussa Miamiin?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Turussa Varissuolla bussikuski ajoi lapsen yli lapsi kuoli

      Poliisi " Epäilee " kuskia törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja törkeästä kuolemantuottamuksesta.
      Maailman menoa
      384
      2533
    2. IS: Väitöstutkimus - Pyöräilybuumi oli pelkkä kupla!

      Pyöräilybuumista paljastui karu totuus Väitöstutkimuksen mukaan suuri suomalainen pyöräilyrenessanssi olikin vain pelkk
      Maailman menoa
      78
      1959
    3. 154
      1489
    4. Martina Aitolehden Victoria-tytär, 16, tietää riskit - Teki silti yllättävän päätöksen

      Victoria Eerikäinen on Martina Aitolehden ja Esko Eerikäisen tytär. Hän on yksi Nepot-sarjan tähdistä. Sarjan kuvausten
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1346
    5. Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita

      HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.
      Maailman menoa
      6
      1282
    6. Apostolit kastoivat eri tavalla kuin kirkko

      Raamatussa on kaksi ristiriitaista kastekaavaa. Toinen ei voi olla oikea. Kumpi on alkuperäinen? "Menkää siis ja tehkää
      Kaste
      502
      1231
    7. Olen varattu

      Kihloissa ja menemme naimisiin. Anteeksi💔
      Ikävä
      136
      998
    8. Vastuunkantoa

      Nyt kun Ähtäri on historiansa pahimmassa kriisissä, päättäjä luikkii perunakellariin: "Eronpyyntö kaupunginvaltuuston pu
      Ähtäri
      48
      995
    9. Haluatko enää nähdä mua mies?

      Se on täysin sinusta kiinni.
      Ikävä
      71
      882
    10. Ruohonpolttoa Suomussalmella

      Poikaporukka oli kuullut että ruohonpoltto on muotia, joten Kirkkopuistossa oli tekoruohoa poltettu. Ketkä liene asialla
      Suomussalmi
      44
      880
    Aihe