Autotallin

Ilmalämpöpumppu vai kaapelit valuun?? Neliöitä 50. Kumpi halvempi/parempi?
6638
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

täydentää toisiaan.

Äänestä

Itsellä samankokoinen talli rakenteilla ja kaapelit tulee lattiaan joka tapauksessa vaikka ilpin joskus myöhemmin laittaisinkin. Tarkoitus pitää toistaiseksi puolilämpimänä.

Äänestä

Kaapeleilla on tarkoitus huolehtia se, että on "peruslämpö" joka nousee ylöspäin kuivattaen auton alustaa silloin kun sitä kärryä siellä pidetään. Mutta kaveriksi tulee myös ILP, joka kierrättää ilmaa ja pitää myös pääosan vuodesta lämmön ylhäällä.

Ylipäätään, tämä on rakennusprojektini isoin virhe: tehdä autotalli. Kun fiksumpi olisi tehnyt "avoimen" kahden auton katoksen betonialustalla ja päätyyn isohkot lämpimät varasto/verstastilat. Ei sitä autoa kuitenkaan tule siellä tallissa pidettyä, siitä tulee kuitenkin joku romuvarasto tms.

Äänestä

laita vaan ne kaapelit on sitten jälkeenpäin vaikea laittaa mulla tulee vesikiertoinen lattialämmitys ja lämpöpumppu on 60m2

Äänestä

mutta jos teet siellä remppaa joka ilta, niin miksei. Tulee auton hinta,uusioarvo näin hoidettua.

Äänestä
  • Ei kärsi jos raskii pitää riittävän lämpöisenä ja tuuletus toimii,ettei kosteus jää talliin.Itsellä on vesikiertoinen lattialämmitys,lämpöä tallissa 21-23c ja poistoilma poistuu kanavapuhaltimella,korvausilma tulee ovissa sijaitsevista aukoista.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


lämmitys kirjoitti:

Ilmalämpöpumppu vai kaapelit valuun?? Neliöitä 50. Kumpi halvempi/parempi?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu