terolut

Hei, Luin jotain pari vuotta vanhoja viestejä ja siellä oli että Terolut auttaisi meillä naisilla joilla on miestyyppistä hiustenlähtöä, onkohan tämä näin? Itse söin niitä muutaman vuoden ja silloin oli vielä hiukset päässä, nyt kun lopetin niin vuodessa kalju kiiltää ja en ensin ajatellut että voiko tällä olla tekemistä terolutin kanssa. En osaa sanoa, en muista niin tarkkaan mutta jos jollain on kokemusta niin kertokaa pian. Olen kiitollinen jos joku vaivautuu vastamaan.
51691
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Mulla oli Terolut kahdeksan kuukauden ajan. Kun lopetin sen, niin sain pahan hiustenlähtökevään. Joku kertoi netissä käyttäneensä Terolutia viisi vuotta ja sen jälkeen hänen hiuksensa lähtivät. Mun mielestä hiukset tuuheentuivat kuurilla ollessani ja se joku muukin, joka netissä kirjoitti, kertoi, että tukka oli ollut vahvimmillaan käytön aikana. Voihan olla, että siinä käy niinkuin raskaudessakin, raskaus vähentää hiustenlähtöä ja sitten synnytyksen jälkeen kaikki, mitkä ei ole lähtenyt raskauden aikana, lähtee kerralla. Joskushan se Terolut on kuitenkin lopetettava, joten harmittelin sitä, että olin joutunut aloittamaankaan. Ei sitä kannata alkaa tukan takia popsia, ennen pitkää siinä häviää kuitenkin. Ja joillekin se vaikutus voi olla alusta asti hiuksiin huono, hormonit vaikuttaa niin eri tavalla eri ihmisille.

Äänestä

mennyttä naista. Minä en ainakaan kiinnostu teistä :P

ps.
(vrt. Titta28:n viestiin)

Äänestä

minulla on sellainen olo, että terolut lisäsi hiustenlähtöä.

Näitä asioita on tosi vaikea tietää. Joillakin esim. hormoonikorvaushoito vie hiukset, toisilla taas saa ne kasvamaan. Kannattaa varmaan kysyä lääkäreiltä, tietävät yleensä, jos pillereillä on jotain sivuoireita.

Äänestä

Mulla terolut 3 krt päivässä ja hiuksia lähtee noin 3 kertaa enemmän kuin tavallisesti.

Äänestä

Mitä ihmettä. Terolut ei ole mikään hiustenkasvatuslääke.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


miina-82 kirjoitti:

Hei, Luin jotain pari vuotta vanhoja viestejä ja siellä oli että Terolut auttaisi meillä naisilla joilla on miestyyppistä hiustenlähtöä, onkohan tämä näin? Itse söin niitä muutaman vuoden ja silloin oli vielä hiukset päässä, nyt kun lopetin niin vuodessa kalju kiiltää ja en ensin ajatellut että voiko tällä olla tekemistä terolutin kanssa. En osaa sanoa, en muista niin tarkkaan mutta jos jollain on kokemusta niin kertokaa pian. Olen kiitollinen jos joku vaivautuu vastamaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu