Hei, Luin jotain pari vuotta vanhoja viestejä ja siellä oli että Terolut auttaisi meillä naisilla joilla on miestyyppistä hiustenlähtöä, onkohan tämä näin? Itse söin niitä muutaman vuoden ja silloin oli vielä hiukset päässä, nyt kun lopetin niin vuodessa kalju kiiltää ja en ensin ajatellut että voiko tällä olla tekemistä terolutin kanssa. En osaa sanoa, en muista niin tarkkaan mutta jos jollain on kokemusta niin kertokaa pian. Olen kiitollinen jos joku vaivautuu vastamaan.
terolut
miina-82
51691
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Mulla oli Terolut kahdeksan kuukauden ajan. Kun lopetin sen, niin sain pahan hiustenlähtökevään. Joku kertoi netissä käyttäneensä Terolutia viisi vuotta ja sen jälkeen hänen hiuksensa lähtivät. Mun mielestä hiukset tuuheentuivat kuurilla ollessani ja se joku muukin, joka netissä kirjoitti, kertoi, että tukka oli ollut vahvimmillaan käytön aikana. Voihan olla, että siinä käy niinkuin raskaudessakin, raskaus vähentää hiustenlähtöä ja sitten synnytyksen jälkeen kaikki, mitkä ei ole lähtenyt raskauden aikana, lähtee kerralla. Joskushan se Terolut on kuitenkin lopetettava, joten harmittelin sitä, että olin joutunut aloittamaankaan. Ei sitä kannata alkaa tukan takia popsia, ennen pitkää siinä häviää kuitenkin. Ja joillekin se vaikutus voi olla alusta asti hiuksiin huono, hormonit vaikuttaa niin eri tavalla eri ihmisille.
mennyttä naista. Minä en ainakaan kiinnostu teistä :P
ps.
(vrt. Titta28:n viestiin)
minulla on sellainen olo, että terolut lisäsi hiustenlähtöä.
Näitä asioita on tosi vaikea tietää. Joillakin esim. hormoonikorvaushoito vie hiukset, toisilla taas saa ne kasvamaan. Kannattaa varmaan kysyä lääkäreiltä, tietävät yleensä, jos pillereillä on jotain sivuoireita.
Mulla terolut 3 krt päivässä ja hiuksia lähtee noin 3 kertaa enemmän kuin tavallisesti.
Mitä ihmettä. Terolut ei ole mikään hiustenkasvatuslääke.