Autotraileri Yhdysvalloista

Onko kukaan tuonut Yhdysvalloista autotraileria? Olisi kiva kuulla kokemuksista miten saa rekisteriin Suomessa ja pitääkö muutoksia tehdä? Näyttäisi nuo jenkkien tekeleet olevan jämäkkää tavaraa.
51644
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Onko kyse henkilöauton vedettävästä vai ihan rekkatavaraa?

Ainakaan itse harkitsin peräkärryn tuomista osana lastia. Sitten tutkin sähköjuttuja tarkemmin ja jenkkilässä kun on sallittu punaiset vilkut niin esimerkiksi jarruvalot on tehty siten että molemmat vilkut palaa yhtäaikaa. Tämä kytkentä siis periaatteesta autosta asti ja korjaaminen olisi vaatinut koko kärryn kaapeloinnin uusimisen.

Toinen on sitten se että autoissakin tavallinen kärryn vetonuppi on lievästi erikokoa kuin täällä joten on se sitä kärryssäkin. Katsastusmies kommentoi että joillekin on tullut ikäviä ylläreitä venetrailerien kanssa kun oli ollut klappia väärässä kohtaa...

Ja tietty jenkkitapauksissa jämäkän näköinen ei aina tarkoita jämäkkää...

Ainakaan henkilöautoversioita en asiasta tehden toisi, jos puoli-ilman saa, muun romun ohessa tulee maahan ja on näpräyshalukkuutta niin sitten ehkä.

Äänestä
  • Eli kyseessä olisi henkilöautolla vedettävä kärry. Osana rahtia tuo tulisi eli traileri olisi pakattu täyteen kamaa joten sillä konstin säästäisin rahtimaksuissakin. Tosin se vetopää ja mahdolliset jarrut voi muodostua isoksi ongelmaksi. Eipä ne katsastuskonttorillakaan oikein osannut sanoa mitään kärrystä. Että ottaako riskin ja tuoda sellainen muun tavaran ohessa ja menee sitten läpi tai ei katsastuksessa. Kai sille jotain käyttöä sitten keksii..

    Äänestä

  • Rekkamies37 kirjoitti:

    Eli kyseessä olisi henkilöautolla vedettävä kärry. Osana rahtia tuo tulisi eli traileri olisi pakattu täyteen kamaa joten sillä konstin säästäisin rahtimaksuissakin. Tosin se vetopää ja mahdolliset jarrut voi muodostua isoksi ongelmaksi. Eipä ne katsastuskonttorillakaan oikein osannut sanoa mitään kärrystä. Että ottaako riskin ja tuoda sellainen muun tavaran ohessa ja menee sitten läpi tai ei katsastuksessa. Kai sille jotain käyttöä sitten keksii..

    jos oikein muistan niin tällä foorumilla on vouhkattu vetoaisan EU hyväksynnästä joten kaivele niitäkin viestejä. Saattaapi muodostua esteeksi.

    Äänestä

  • Eu hyväksyntäkö kirjoitti:

    jos oikein muistan niin tällä foorumilla on vouhkattu vetoaisan EU hyväksynnästä joten kaivele niitäkin viestejä. Saattaapi muodostua esteeksi.

    Aivan, ainakin Suomessa nykyään vaaditaan tehdastekoinen vetoaisa omatekeleisiin joten eiköhän tuokin ole syynin alla vaikka onkin tehdastekoinen ko. kärryssä.

    Äänestä

  • Rekkamies37 kirjoitti:

    Aivan, ainakin Suomessa nykyään vaaditaan tehdastekoinen vetoaisa omatekeleisiin joten eiköhän tuokin ole syynin alla vaikka onkin tehdastekoinen ko. kärryssä.

    Jos kärry on valmistettu ja rekisteröity ennen 1.1.2007 niin tyyppihyväksyttyä vetoaisaa ei edellytetä.

    Enemmän voit olla huolissasi tarvittavien paperien määrästä. Saattaa olla että sinulta vaaditaan yhteensopivuustodistus vetopäästä ja akseleista. Ynnä muuta paperia.

    Renkaiden tulee olla E tai DOT hyväksytyt. Jenkkikärryissä käytetään usein renkaita, joissa ei ole hitonkaan hyväksyntämerkintää.

    Varmista vielä se, ettei kärry ole varustettu ns. sähköjarruilla, sillä niitä ei Suomessa hyväksytä.

    Jos tuot uuden ja rekisteröimättömän niin sitten tarvitaan valmistustodistus tehtaalta ynnä muuta ynnä muuta.

    Onnea hankkeelle!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Rekkamies37 kirjoitti:

Onko kukaan tuonut Yhdysvalloista autotraileria? Olisi kiva kuulla kokemuksista miten saa rekisteriin Suomessa ja pitääkö muutoksia tehdä? Näyttäisi nuo jenkkien tekeleet olevan jämäkkää tavaraa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu