Meidän pojalla 7kk on hauska tapa liikkua; hän peruuttaa ja kierii eteenpäin. Pääsee näin siis pitkiäkin matkoja ja on missä millonkin. Ryömiä ei osaa. Onko muilla ollu tällanen tapa liikkua? Miten kauan on mennyt että konttaa, ryömii, kävelee?
hassu liikkumistapa
Nimetön
3304
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
jonkun aikaa mutta ei kauaa siitä mennyt niin jo ryömi ja pian konttasi ei tosiaan mennyt kuin oppi ryömimään niin siitä n.1vk ni konttasi ( 6kk iässä ) siis todella nopeasti ja konttauksesta kävelyyn ( ilman tukea ) 9kk iässä
edelleen liikkuu kierimällä ja peruuttamalla ja omaa kehäänsä ympäri pyörimällä...
Meidän tyttö kieri tosi pitkään, varmaan pari kuukautta ennenkuin lopulta lähti ryömimään. Neuvolassa veikkasivat, ettei varmaan ryömikään ollenkaan, kun pääse ihan yhtä hyvin kierimällä (joka siis oli ihan tarkoituksenmukaista). Ryömi kuitenkin jonkin aikaa, mutta aika nopeasti oppi konttaamaan sen jälkeen.