Mikä tää kellojousen "ikuinen takuu"-juttu on ?
Kellään kokemusta asiasta ?
Kellään kokemusta asiasta ?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Ainakin omassa -99 vojassa jousi vaihdettiin takuuna. Merkkiliikkeen huolto kertoi, että jos jousi on alkuperäinen, siis ei koskaan vaihdettu, niin vaihdetaan takuuna vian ilmetessä. Eli kerran vaihdetaan, kulut 0e.
kaikkiin vuosiin ei ilmaista kuitenkaan heru
onko jousta vaihdettu ? Näkeekö mistään purkamatta härveliä ?
Mimmosia kokemuksia ?
No tuskin noihin vanhoihin vikapesiin(vanhin korimalli) laittavat ilmaiseksi.Taitais koko chrysler konserni mennä rähmälleen jos noita alkais ilman korjaamaan.
Chrysler-konserni on jo nyt rähmällään.
Johtuneeko vaihdetuista kellojousista..
Merkkiliike näkee koneelta rekisterinumeron perusteella onko vaihdettu. Jos näyttää, että ei aiemmin vaihdettu, niin vaihtavat, jos osa on alkuperäinen.
Eivät tietenkään takuuna vaihda jos joku on esim itse vaihtanut jollain pilipalikorjamolla ja se huomataan...
on tämä kyseinen kellojousi?
Heips, ei ole kokemusta mutta tässä linkki jonne voit täyttää VIN-numeron (Vehicle Identification Number)...löytyy rekisteriotteesta ja sillä näet kuuluuko autosi takuun piiriin. Tästä aiheesta on ollut näillä sivuilla ennenkin keskustelua, ja muistaakseni siellä oli joillakin ihan kokemusta asiasta. Mulla on -00 mallinen Grandi ja näköjään ainakin se kuuluu takuuseen. Siinä lukee että on LIFETIME Warranty.
http://www-5.chrysler.com/webselfservice/chrysler/index.jsp?screenName=recall&country=us&emailUrl=goToEmailForm('R')
menee.
cruise pimeäksi -97 Vojasta, johtui kellojousesta. Osa säikeitä poikki tms. Muistaakseni tyypillisempi vika on, että airbag-valo alkaa palamaan (ratin airbag).
Täällä se ikuinen takuu oli 10 v. eli osa oli ilmainen mutta työ maksoi. Siis merkkihuollossa. Silloin tsekkasin jostain täällä olleesta www-linkistä VIN:illä, mutta ei löytänyt mitään tietoa (tuontiauto mutta eipä nuo muutkaan ole made in Finland).