Häämatkalle mutta minne?

PellervoHollo

Hei kaikille!
Olen tässä mietiskellyt että minkälaiselle matkalle seuraavaksi lähtisin. Aurinkorantoja ja myös kaupunkikohteita on tullut kierreltyä aivan riittävästi ja nyt haluaisinkin jotain hieman normaalimatkasta poikkeavaa. En ole aiemmin ollut häämatkalla joten jos jollakin on niistä kokemusta niin mielellään ottaisin jonkinlaisen tietopaketin vastaan. Minua kiinnostaa ainakin että mikä matkatoimisto myy häämatkoja ja minkälaisia kohteita on valittavana? Onko häämatkoja myynnissä ympäri vuoden vai ajoittuvatko ne jollekin tietylle jaksolle? Olen tosiaankin ensimmäistä kertaa lähdössä häämatkalle ja tarkoitukseni olisi olla reissussa viikko ehkä pari. Mikäli häämatkakohteita on valittavana useita niin mielelläni menisin johonkin hieman vauhdikkaampaan kohteeseen kuten Pattaya tai joku vastaava. Yhden hengen huoneen ottaisin lisämaksusta sillä mukanani kulkeva Buddha-patsas ei sänkyä tarvitse.
Otan mielelläni vihjeitä ja vinkkejä vastaan.
Kiitos jo etukäteen ja häämatkoilla nähdään. Terveisin Pellervo

2

1320

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kiitoksia nauruista.

      Itsekin olen ajatellut vielä avioitua. Motiivina ainoastaan häämatka.
      Kohteeksi olen kylläkin ajatellut Pattayaa.
      Akkaa en sinne ole ajatellu mukaani ottaa. Voisi jäädä puolestani vaikka kotiin tiskaamaan tai harrastamaan jotain pitsinnypläystä tai mitä ne ämmät ny sitten harrastavatkin.
      Mielestäni tällaisen häämatkan vähimmäispituuden pitäisi olla n. 1 kk. Sinä aikana saisi kunnon rusketuspohjat seuraavalle pattiksen matkalle. Samalla matkalla voisi ujosti kysellä alan ammattilaisilta että kuis tulee käyttäytyä vastakkaisen sukupuolen kaa sen kera yöpyessä? Neuvot maksavat 1000 bahtia/ yö.
      Neuvojen viisastuttamana on sitten kiva palata vaimon iloksi. Esittelee ruskeaa miestään ylpeänä...
      sanailee 27 x Pattiksella....

    • mimmi82

      Hei!

      Itselläni on häämatka vasta edessä ja suuntana intian goa! Tutkimme paljon "häämatka"kohteita.. Siis niitä joita häämatkoina mainostetaan, eroa niillä "tavalliseen" matkaan ei ole kuin hinta ja nimi.. Samaan hotelliin ja saman arvoiseen huoneeseen pääsee halvemmalla kun ottaa ns. normaalin matkan. Maitahan on monia, ei kukaan voi sanoa minne pitäisi lähteä.. Se hän riippuu ainoastaan teistä.. haluatteko kaupunkiin vai rannalle, kauaksi vai lähelle, kokemuksia ja seikkailua hakemaan vai vaan toisistanne nauttimaan.. Itse valitsimme intian koska: Se on tarpeeksi kaukana ja siellä on "talvellakin" lämmin (häät helmikuussa2009) halusimme paikan missä voimme nauttia toisistamme, kauniinta maisemista,luonnosta ja lämmöstä,(erinlainen kulttuuri viehättää myös.) tärkeää on myös saada yhteisiä seikkailuja.. Ei sitä näin kauaksi ihan joka vuosi tule lähdettyä, Norsu safari ja viidakko retket tuovat varmasti ikimuistoisia kokemuksia ja mielenkiintoisia muistoja.. Haluan matkan mitä ei unohda ikinä!! Mieti siis mitä matkaltanne haluat ja mihin hintaan, tee päätös omien kriteereiden perusteella..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      43
      2150
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      180
      1931
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      116
      1352
    4. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1160
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      96
      972
    6. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      909
    7. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      78
      859
    8. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      44
      845
    9. Ja tääkin vielä...

      Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/13479
      Ähtäri
      31
      792
    10. Minkälaisen viestin toivoisit saavasi?

      Miehelle.... Helpota vähän.
      Ikävä
      54
      701
    Aihe