Näkyypä kivesvikaisuus yleistyneen. Eivätkö osaakaan jalostaa koiria?
Kivesvika
yleistynyt
51141
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Kivesvikaisuus näkyy olevan tiettyjen linjojen riippakivi. Se on geneettisen sukurutsan ja rappion merkki. Sukurutsa mennyt yli äyräiden monissa linjoissa. Koko puhdarotuisuuden ihanne on tullut monien rotujen ja linjojen kohdalla tiensä päähän. On paljastavaa kun tietyt yhdistelmät tuottavat jatkuvasti kiveksittömiä uroksia. Kiveksittömyys on luonnon tapa hoitaa elinkelvottomat linjat pois päiviltä. Niissä on usein muitakin vakavia geenivirheitä. Kiveksitön uros voi olla pemholelu jollekin. Mutta rodun kannalta se on hälytysmerkki. Koiria on kasvatettu väärien periaatteiden pohjalta.
.. kiva kun löyty joku viisas; mulla kun kahessa pentueessa palliton uros (toisella ei laskeutunut kumpikaan)- emä sekalinjainen jolla 10 sukupolven sukusiitosaste 0,35% ja isät käyttölinjaisia, pentujen prosentti 1,5%:n luokkaa. Prosentit laskettu täydellisillä sukutauluilla kantakoiriin saakka. Voisitko nyt sitten selittää, mistä tämä johtuu?
Käytitkö esim. axiluria emällä kantoajan lopulla? Omasta mielestäni johtuvat matolääkkeen (=myrkkyjen) sivuvaikutuksista.
Katsos monet näyttävät olevan tietämättömiä siitä että se periytyy myös nartun puolelta...
viidellä nartulla eikä kolmessa muussa pentueessa kivesvikaa. eivät loishäädöt sellaisia myrkkyjä ole, kuin monet kuvittelevat.
Kivesvika periytyy pääasiassa narttulinjasta, siksi sitä minun kasvateissani luultavasti saman nartun kahdessa eri pentueessa on.
en kuitenkaan pidä kivesvikaa "yhtään minään", se kun ei oikein hoidettuna haittaa muiden kuin omistajan elämää (ei valioksi, ei näyttelyihin.)
kyllä on paljon muita perinnöllisiä, vakavampia sairauksia joiden vuoksi koirat kärsivät ja niitä laitetaan monttuun pilvin pimein kuten esim. tietyt rodut jotka jalostetaan ryppykuonoisiksi, poimunahkaisiksi ja rintakehältään niin leveiksi etteivät emot kykene pentujaan luonnollisesti hoitamaan.