erot? Eli minkälaisia luonneroja löytyy? Eikös l.noutajia käytetä enemmän palvelutehtävissä? Ovatko siis älykkäämpiä tai miellyttämisenhaluisempia?
Kumpikohan sopisi paremmin ei-niin-kokeneelle koiranomistajalle? Yksi pienikokoinen koira meiltä löytyy, mutta mitään kouluttamis- ym. kokemusta ei. Kiitos vastauksista!
Kultaisen- ja
3
736
Vastaukset 3
- Kalle kilponen
Epäile menemistä eteenpäin mihin tarviikin mennä esim opaskoirana huumekoirana, myöskin sopivan yksilön löydyttyä labbiksen hermot pitää,siksi niiden menestys opaskoirana ja huumekoirana on kiistaton.Labradoreja on opaskoirina 686kpl kultaisia 10kpl .Nykyään ei etsitäkään enää juuri muista roduista opaskoiria huumekoiria kuin labradori.Oma kokemukseni labradoristani ja kaverin kultsusta on sellainen et kultanen on rauhallisempi ottaa kevyemmin asiat, siksi "helpompi" kokemattomalle jos ei jaksa kunnolla opettaa.Miellyttämisen halua riittää varmasti kummallakin rodulla.
on omien kokemusten mukaan äärimmäisen miellyttämisen haluinen, siispä tosi helppo kouluttaa, kun raukka arvostaa syömistä nii paljon että makupaloilla pysyy motivaatio yllä monta tuntia xD tosi helppo kouluttaa, ja muutenkin rento otus, sen takia niin suosittu työkoira kun ei "häiriinny" helposti eikä ihan helposti malttiaan menetä edes ihmisjoukoissa.. rauhottuu kun pitää rauhoittua ja silti palvelualtis heti kun on tarvetta..
- Kari ja Labbis
Omasta kokemuksesta voin kertoa, että Labbis on pentuna aika riiviö :))) mutta rauhoittuu hissukseen vuoden ikäisestä alkaen. Tietääkseni Kultainen noutaja on vähän helpompi tapaus pentuna, mutta vanhemmiten erot tasoittuvat. Labbis tekee ja tuntee (rakastaa kaikkia ihmisiä ja etenkin ruokaa) yleensä vielä enemmän täysillä kuin kultsit? Innokkuudesta johtuen Labbis lienee parempi "työkoirana" makuasia sitten on kumpi rotu sopii ei-niin-kokeneelle? Ehkä kultsi? Itse olin Labbispennun kanssa alkuun vähän ihmeissäni vaikka ei ollut ensimmäinen koira! Aika ainutlaatuinen rotu monessa suhteessa... elää niin täysillä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va1062205- 103886
- 65815
- 46790
Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???21726Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha517716Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk76640- 64615
Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen
Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik23580- 57551