heissan!
Sain juuri pco epäilyn osakseni. Lapsettomuuden ja kuukautishäiriöiden vuoksi ultrattiin. Itse olen kuitenkin lähes varma, että kaksi kertaa olen puolen vuoden aikana ovuloinut. Tällöin näytti ovistesti niiiin selvää plussaa, limaa tuli ja rinnat oli tosi kipeinä kuukautisiin asti. Sehän olisi pco:laiselle jo ihan lohdullinen määrä vai kuinka?
Näinä muina kiertopäivinä ei ole ollut em. oireita, mutta mulla voi olla reilut kaksikin viikkoa ennen menkkoja kuukautiskipuja alavatsalla ja alaselässä ja kun menkat sitten alkavat niin kivut yltyy monesti ihan sietämättömiksi. Kuuluukos tämä jotenkin tuohon pco:hon?
Lisäksi mua ihmetyttää gynen kommentti, että on pco-tyyppiset munasarjat. Luin jostain sen olevan pcos ja pco jotenkin lievempi ilmiö...tietääkö joku tarkemmin? Muutama miesmäinen partakarva kasvaa, mut ne on helppo silloin tällöin vain nyppästä pois. Kiertoni on yleensä 32-38, mutta toisinaan heittää jopa 54. Voisikohan päätellä, että ovuloisin esim. tuon 32 kestävän kierron aikana?
Toivottavasti joku asiasta enemmän tietävä ehtii vastaamaan. Ikää on jo kohta 30 joten olisi kiva tietää tästä enemmän, että pitäisikö heti alkaa panikoida täydellistä lapsettomuutta. Itseäni jollain hennolla tavalla jopa helpotti tämä diagnoosi. Tietää edes vähän mistä voi johtua, kun ei omaa nyyttiä vaan ilmaannu.
pco ja pitkittyneet PMS-oireet
6
1801
Vastaukset
- minä80
Tuo kaksi ovulaatiokertaa puoleen vuoteen kuulostaa tosiaan hyvältä. Itselläni on pco ja ilman lääkkeitä ei ole minkäänlaista kiertoa, vaan menkat pitää aina käynnistää hormoneilla. Nyt metformiini on tuonut luomukierron ja n. 10 kk:n aikana 2 ovulaatiota. Kierto heittelee edelleen n. 30-50 ja ovulaatio on ollut nimenomaa lyhyemmässä kierrossa.
Minulla menkkakipuja on hyvin vähän ja käsittääkseni ne eivät kuulu pco:n oireisiin. Mahtaako sinulla olla lisäksi endometrioosia tai jotain muuta mikä selittäisi pahat kivut?
Pco diagnoosiin tarvitaan käsittääkseni myös labratuloksia, eli ehkä lääkäri ei pelkän ultran perusteella voi sanoa varmasti. Tuosta pco ja pcos - erottelusta näkyy niin monenlaista kirjoitusta etten ole itse jaksanut vaivata päätäni sillä.
Tuttu tunne tuo, että diagnoosi helpottaa. Ennen sitä oli välillä tunne, että olen vain koekaniini, jolle heitellään reseptejä tyyliin "kokeile nyt tuota ja tule takaisin jos ei toimi niin kokeillaan jotain muuta". Diagnoosin avulla lääkärikin tietää minkä lääkkeiden pitäisi toimia eikä vain kokeilla sattumanvaraisesti. - tinttaliisa
Minulla todettiin pari vuotta sitten (nyt olen 23v.), että vasemman puoleinen munasarja on pco-positiivinen. Eli käytännössä tarkoittaa sitä, että menkat tulee joka toinen kk, kun en hormonilääkitystä syö. Mulla rinnat tosi kipeät ennen menkkoja ja samaten alaselkä- ja vatsa. Myös lieviä PMS-oireita havaittavissa. Kun lapsen aika koittaa, niin suositeltiin käydä ottamassa irrotuspiikki, että ovulointi onnistuu ja mahdollisen tärpin prosentuaalinen onnistuminen nousee.
Silloin kun ei tiennyt, että on pco niin kyllä huoletti, kun menkkoja ei kuulunut. Nyt osaan katsoa kalenterista ja laskea kuinka kauan viimeisistä menkoista oli. Mulla kierto on n. 45-55pvän luokkaa. Nyt tän asian kans osaa elää..=) - tietoa
Tuo pcos tulee sanoista poly cystic ovario syndrome (munasarjojen monirakkulaoireyhtymä) eli pcos/pco on aivan sama asia. Riippuu vain siitä et halutaanko sinnne perään lisätä toi syndrooma vai ei. Voidaanhan esim. sanoa että pco-oireyhtymä, mikä on aivan sama asia kuin pcos.
Ja pcos:n toteamiseen riittää epänormaali kuukautiskierto ja ultrassa näkyvät monirakkulaiset munasarjat. Hormonikokeet eivät ole diagnoosin kannalta välttämättömiä. - minä jälleen
Toivottavasti olen ovulaation osannut tunnistaa. Minulla ovistesti näyttää koko ajan aika vahvaakin haamuviivaa. Pitkissä kierroissakin se nousee päiväksi vielä vähän vahvemmaksi, mutta näissä kahdessa lyhyessä kierrossa se on noussut muutaman päivän ajaksi ja paljon tummemmaksi kuin kontrolli silloin ne muut oireet.
Olen itsekin miettinyt tuota endometrioosia...nyt peukut pystyyn ettei sitä vielä tähän päälle. Ei ole ainakaan missään todettu. Ja millä endo muuten todetaan? Käsittääkseni ei pelkällä ultralla näkyisi?
Tämäkin on jännä kun sanotaan että huomattava osa pco "potilaista" on ylipainoisia. Minä olen normaalipainoinen. Sairaan ohuet raajat ja kuitenkin isomahainen. Mahaa ei tunnu saavan millään pois. En tiedä onko sukuvikaa vai pco:sta johtuvaa, mutta siinä on ja pysyy.
Mutta kiitokset vastanneille!!!- zappa-kissa
..pcosta kärsivä täällä myös! Minua on viimeiset vuodet monesti onniteltu tulevasta lapsesta ison mahani takia. Maha iso, muut osat ei niinkään ja jalat normaalit...Joo ehkä se lapsikin sitten tulee kun siitä on niin monta vuotta jo onniteltu..
- sjfhjgjjgpojg<jpo
zappa-kissa kirjoitti:
..pcosta kärsivä täällä myös! Minua on viimeiset vuodet monesti onniteltu tulevasta lapsesta ison mahani takia. Maha iso, muut osat ei niinkään ja jalat normaalit...Joo ehkä se lapsikin sitten tulee kun siitä on niin monta vuotta jo onniteltu..
iso maha nimenomaan liittyy PCO:hän (tai ei nyt välttämättä liity, mutta on yleistä meillä :) )
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen
Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot243409Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"
Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe112818- 282504
- 421907
- 511749
- 141641
- 421525
KL: Mari Hynynen avoimena - Jouni-rakkaan ja Joel-pojan välit ovat nämä!
Mari Hynynen (ent. Perankoski) on naimisissa Jouni Hynysen kanssa. Marilla on edellisestä liitosta yksi lapsi, Joel Vola101458- 541404
Missikohu edustaa nykyajan monimuotoisuutta
Puolesta vai vastaan, saako esittää pilkkaavasti jonkun toisen ihmisen syntyperäisiä ominaisuuksia? Kadulla vastaan tule2631151